Pastacı Nedir?

Pastacı Ne Demek?

Pasta yapan ya da satan anlamına gelen pastacı, un, şeker ve yağ gibi besin maddelerini kullanarak farklı pasta tariflerinin hazırlanmasında rol oynayan kişidir. Pastacı kime denir sorusuna, çeşitli pişirme tekniklerini kullanarak kek, yaş pasta, kuru pasta ve mayalı ürünler, börek ve pasta sosları hazırlayan kişiler için kullanılan bir tanımlamadır denilebilir. Mesleki yeteneğe sahip kişiler tarafından bu tariflerin yapılmasında, gıdaların yanı sıra bazı aletler de kullanılır. Hamur karıştıcı, fırın, mikser, pasta kalıpları, oklava, merdane ve soğutucu dolaplar gibi araç ve gereçler, pastacı tarafından farklı modellerde ve tatlarda ürünler yapılmak üzere tercih edilir. 

Pastacı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? 

Pastacı, yapılacak pastayı tasarlayıp doğru miktarda kullandığı malzemeler ile uygulanan tarife göre istenilen şekilde hazırlayıp süsleyen kişidir. Pastacı nedir sorusuna cevap verirken görüntüsü ve tadıyla beğeni toplayacak pastalar yapan meslek gruplarının ne iş yaptığı konusunda detaylıca bilgi vermek doğru olur. Aldığı eğitime uygun olarak bilgi ve tecrübesi ile tarifleri uygulayan pastacı ne yapar?

 • Pastacı, pastayı tasarlamasının yanı sıra tutkallı hamur ile desenlerin 3 boyutlu olarak hazırlanmasında görev alır.
 • Un, yağ, şeker, su ve yumurta gibi malzemeleri kullanarak hamur hazırlar ve hazırladığı hamuru yoğurarak şekil verir.
 • Pastacı, şekillendirilmesi tamamlanan hamurun doğru oranlarda fırında ya da ocakta pişirilmesini sağlar. Ürünün yapımına göre kızartma işlemi de yapabilir.
 • Pastanın tasarımına uygun hem pasta içi hem de pasta üstü süslemeleri için kremalar hazırlar.
 • Pişen hamur süslemesi için çeşitli besin maddeleri kullanır. Bu besin maddeleri kakao, meyve, meyve şekerlemeleri, fındık, fıstık, ceviz veya çikolata gibi malzemeler olabilir.
 • Pastacı, son olarak pişirilen ve süslenen pastayı servis için hazır hale getirir.
 • Pasta yapım aşamasında kullanılan tüm araç ve gereçlerin temizliğinde ve bakımında görev alır. Gerektiği noktalarda araç ve gereçlerin basit onarımını da yapabilir.

Pastacı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir? 

Pastacı olmak isteyen kişiler, meslek liselerinde bulunan ilgili bölümlerde gerekli eğitimi alabilir. Eğitim süresi dört yıl olarak belirlenen okulların yanı sıra kişiler, mesleki eğitim veren çeşitli kurumlara gitmeyi de tercih edebilir. Okullarda pastacılık ile alakalı ilgili bölüme giden öğrenciler, 3. sınıfa geldiklerinde haftanın üç günü işletmelerde; iki gününde okullarda eğitimlerine devam ederler. Böylece teorik derslerin yanı sıra uygulamalı olarak da kendilerini geliştirme fırsatına erişirler. Pastacı olmak isteyenler, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim alarak belirli dersler ile yapacakları meslek hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip olabilirler. Alınan derslerin konusu genellikle pasta, şekercilik, besin ve beslenme gibi konular üzerinde olur. Görerek ve yaparak öğrenme ilkerine uygun olarak eğitim alan ve kendini geliştiren pastacı adayları, sektör içinde iş bulabilirler. Dolayısıyla pastacı olmak için ne yapmalı sorusuna, ilgili meslek ile ilgili eğitim veren okullara ve kurumlara gidilmelidir cevabı verilebilir.

Pastacı olmak isteyenler ayrıca, temel pastacılık eğitimine ve profesyonel pastacılık eğitimi veren kurslara katılım da sağlayabilir. Merkezi eğitim kurumları tarafından verilen kurslara katılarak MEB onaylı Pastacılık Sertifikasına sahip olabilir. Düzenlenen çeşitli eğitimlere kayıt oluşturabilir ve eğitim sonrasında alınan sertifikalar ile iş başvurularında bulunabilir. Pastacı ne iş yapar sorusunun cevabı olarak alınan tüm bu eğitimler sonrasında bilgilerini yeteneği ile buluşturarak farklı pasta tariflerini uygular yanıtını vermek doğru olacaktır. 

Kişiler ayrıca iki yıllık bir ön lisans programı olan Pastacılık ve Ekmekçilik bölümünü de tercih edebilir. Bu bölüm geleceğin pasta şeflerini yetiştirmeye yönelik eğitimler veren bir bölümdür. Ülkemizde bir ilk olan program, pastacılık sektörü ile birlikte artizan ekmek yapımı ya da klasikten modern pastacılığa kadar farklı birçok alanda kariyer yapmaya olanak sağlar. Bu bölüme başvurabilmek için kişilerin TYT sınavından yeterli puanı alması gerekir. Nitelikli ve donanımlı personel yetiştirmeye yönelik eğitim sunan bu bölüm sayesinde kişiler, yetkinlik olarak hamur ve pastacılık tekniklerini kazanabilir. Ayrıca tatlı yapım tekniklerinden moleküler gastronomiye ve pişirme araçlarının kullanımına kadar çeşitli alanlarda yetkinlik elde edebilir. Bu bölümden mezun olanların otel, motel ve tatil köyü gibi konaklama işletmelerinde çalışabileceği belirtilir. İsteğe göre restoran ve cafe gibi işletmelerde de çalışılabilir. 

Pastacı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Pastacı olmak için kişilerin bazı özelliklere sahip olmaları ve eğitim süreçlerini tamamlamış olmaları gerekir. Pastacı nasıl olunur şeklinde araştırma yapan kişiler için mutfak araç ve gereçlerini kullanarak uygun pastane ürünlerini yapabilme ve servise hazır hale getirebilme yeterliliklerine sahip olunması gerektiği belirtilebilir. Mesleğin gerektirdiği diğer özellikler ise şu şekilde listelenebilir: 

 • Pastacı olmak isteyen bir kişi çalıştığı ortamda, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olacak şekilde ürünleri hazır hale getirmedir.
 • Yeterli bilginin yanı sıra hem el hem de parmak becerisine sahip olmak pastacı olmanın gerekliliklerindendir. Tat ve koku duyumlarının gelişmiş olması ise kişilerin pastacı olma konusunda kendilerini geliştirmelerine olanak sağlar. 
 • Pastacı olmak isteyenlerin düzenli ve sürekli çalışma alışkanlığına sahip olması, ekip çalışması içerisinde uyumu yakalaması beklenir. Ayrıca pastacılık mesleğinde iyi bir yere gelebilmek ve kendilerini geliştirebilmek adına yeniliklere açık olmaları avantajdır.
 • Farklı pasta tekniklerini bilmek birbirinden lezzetli pasta tarifleri hazırlamayı kolaylaştırabilir. Müşteri taleplerine uygun pastane ürünlerini hazırlayabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olmak gerekir. Kişiler, ayrıca pasta süsleme alanında kendilerini geliştirebilmeli, pastacılık alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelidir.
 • Farklı malzemelerin birlikte kullanımından oluşan yeni tarif reçetelerini yaratabilmeli ve bunları talebe uygun olarak uygulayabilmelidir.

Pastacı İşe Alım Şartları Nelerdir? 

Pastacı olmak isteyenler, mesleklerini yerine getirebilecekleri birçok yerde iş bulabilirler. İstedikleri iş yerlerine başvuruda bulunan adaylar, iş görüşmesinin ardından değerlendirilmeye alınırlar. Pastacı olmak için gerekli evraklar, arasında kişinin diploması ve varsa sertifikası gösterilebilir. Özellikle butik pastane açmak isteyenler tarafından isteğe bağlı ustalık belgesinin gösterilebileceği ifade edilir. Pastacı nerede çalışır sorusuna, farklı alternatifler sunarak cevap verilebilir. Pastacılar, pastanelerde çalışabildiği gibi otellerin mutfak kısımlarında ve restoranlarda da çalışabilirler. Pastacılık mesleğinde mevsimsel dalgalanmalar olabilir. Bu dalgalanmalar yaz sezonunda özellikle turistik bölgelerde bulunan işletmelerde artış gösterirken kış mevsiminde işletmelerin doluluk oranlarında azalma gözlemlenebilir. Ancak meslekte usta düzeyine gelen bir pastacı, kolaylıkla iş bulabilir. 

Pasta ustasının alacağı pastacı maaşı, başvuru yapılan kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterebileceği gibi deneyime göre de değişiklik gösterebilir. Kişinin bulunduğu pozisyona göre pastacı mesleğini yapan kişilerin maaşları farklı aralıklarda olabilir. Pozisyonunuz pastacı çırağı, yardımcısı olabilir ya da pasta ustası ve pasta şefi konumunda bulunabilirsiniz. Özellikle usta pozisyonuna gelmiş kişilerin kolaylıkla iş bulmasının yanı sıra birden fazla işte çalıştığı da gözlemlenir. Dolayısıyla alınan maaşlarda kişinin tecrübesi de önemli rol oynar.

Pastacı olarak iyi bir yerde çalışmak ve kendini geliştirmek isteyenlerin pastacı iş ilanı veren kurumlar konusunda iyi bir araştırma yapması gerekir. Her iş yerinin temel çalışma prensipleri olabilir. Dolayısıyla işe kabul edilmek için başvurulan kurumun aradığı özelliklere sahip olmak gerekir. Pastacı olarak çalışmak ve yeteneklerini göstermek isteyenler Kariyer.net’teki iş fırsatlarına göz gezdirebilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.730 / Aylık
64 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Pastacı Mülakatları