İspanyol Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversitelerin İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümündeki taban puanları, kontenjan bilgisi ve başarı sıralamasını bu alanda inceleyebilirsin.

İspanyol Dili ve Edebiyatı Taban Puanları

2025 YKS verilerine dayanmaktadır. Birden fazla üniversite ve bölüm seçerek karşılaştırabilirsin.

Filtreleri Temizle
İspanyol Dili ve Edebiyatı
ÜniversitelerBölümlerYıllarPuan Türü

Kontenjan

Taban Puan
Başarı Sırası
Ankara Üniversitesiİspanyol Dili ve Edebiyatı (İspanyolca) (4 Yıllık)
20252024
DİLDİL
4545
432,94374433,37736
10,41012,916
İstanbul Üniversitesiİspanyol Dili ve Edebiyatı (İspanyolca) (4 Yıllık)
20252024
DİLDİL
5555
430,59764438,12933
11,09911,599
İstanbul Medeniyet Üniversitesiİspanyol Dili ve Edebiyatı (4 Yıllık)
20252024
DİLDİL
3535
407,40826414,22162
18,7880
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesiİspanyol Dili ve Edebiyatı (4 Yıllık)
20252024
DİLDİL
3030
361,08147352,54817
38,16045,746

İspanyol Dili ve Edebiyatı

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü İspanyolca dili hakkında öğrencilere detaylı eğitim imkanı sunmaktadır.

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünün ana amacı, mezun olacak bireylerin İspanyolca dilini etkili ve başarılı bir şekilde çalışacağı yer için kullanabilir olmasıdır....

Detayları Gör

Tercih Motoru

Tercih listeni oluşturmaya başla!

İstediğin şehirdeki üniversiteleri listeleyebilir, taban puanı ve eğitim süresi gibi filtreler ile tercih listeni oluşturabilirsin.

Detayları Gör

İşverenlerin Tercihi

Aradığın cevaplar bu listede!

Hangi üniversite ve bölüm mezunları daha kolay iş buluyor? İşverenlerin tercih ettiği üniversite ve bölümleri senin için bir araya getirdik.

Detayları Gör

İspanyol Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026 Sınavı

İspanyol Dili ve Edebiyatı taban puanları DİL puan türüyle belirlenir. Puan aralığı üniversiteden üniversiteye 361,08147 ile 432,94374 arasında seyretmektedir. Bu sayfadaki tablo ve sıralama verileri, bir önceki yılın yerleştirme sonuçlarına göre otomatik güncellenir.


İspanyol Dili ve Edebiyatı Tercih Puanları

İspanyol Dili ve Edebiyatı taban puanları 2025 verilerine göre şu şekildedir:

  • En yüksek taban puan: Ankara Üniversitesi İspanyolca (432,94374)
  • En düşük taban puan: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (361,08147)
  • İstanbul Medeniyet Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı puanları: 2024'te 414,22162, 2025'te 407,40826
  • İstanbul Üniversitesi İspanyolca İspanyol Dili ve Edebiyatı puanları: 2024'te 438,12933, 2025'te 430,59764

İki yılın karşılaştırması, puanların yükseliş mi yoksa düşüş mü eğiliminde olduğunu görmek açısından önemlidir; tek yılın verisine dayanmak yerine bu trendi takip etmek tercih kararını sağlamlaştırır.


İspanyol Dili ve Edebiyatı Başarı Sıralaması

İstanbul Medeniyet Üniversitesi son yerleşen İspanyol Dili ve Edebiyatı sıralaması, 2025 İspanyol Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması verilerine göre 18.788 olarak kaydedildi. Ankara Üniversitesi İspanyolca İspanyol Dili ve Edebiyatı tavan puanı 2025'te 432,94374, 2024'te ise 433,37736 olarak gerçekleşti. Puan her yıl sınavın genel istatistiklerine göre değişebildiği için, başarı sıralaması adayın Türkiye genelindeki gerçek konumunu daha tutarlı biçimde yansıtır. Tavan ile taban arasındaki fark ise o programa yerleşen öğrencilerin ne kadar geniş bir dilimden geldiğini gösterir.


İspanyol Dili ve Edebiyatı Tercih Listesi

İspanyol Dili ve Edebiyatı DİL puan türüyle öğrenci alır. Tercih listesi oluşturulurken İspanyol Dili ve Edebiyatı taban puanları 2026 verileri ile başarı sıralaması tablolarının birlikte değerlendirilmesi önerilir. Bölümün taban puanları ve başarı sıralamaları; kontenjanlar, yerleşen aday profili ve tercih eğilimlerine bağlı olarak her yıl değişebilmektedir. Bu nedenle tercih listesi hazırlanırken güncel veriler incelenmeli ve adayın başarı sıralamasına uygun üniversiteler önceliklendirilmelidir.


İspanyol Dili ve Edebiyatı Kontenjanları

İspanyol Dili ve Edebiyatı kontenjanları 30 ile 55 aday arasında değişmektedir. İstanbul Medeniyet Üniversitesi kontenjanı 35, Ankara Üniversitesi İspanyolca kontenjanı 45 olarak belirlenmiştir. Güncel kontenjan bilgileri tabloda yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İspanyol Dili ve Edebiyatı kaç puan?

2025 yılında İspanyol Dili ve Edebiyatı en düşük 361,08147 ve en yüksek 432,94374; 2024 yılında ise en düşük 352,54817, en yüksek 438,12933 taban puan aralığında öğrenci almıştır. İspanyol Dili ve Edebiyatı programlarının taban puanları üniversitenin türüne, kontenjanına ve aday talebine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle tek bir İspanyol Dili ve Edebiyatı taban puanından söz etmek mümkün değildir....