keyboard_arrow_down

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümünün amacı eğitim kurumlarında öğrencilere felsefe, psikoloji ve sosyoloji üzerine olan felsefe derslerinin en verimli ve etkili şekilde öğreterek, öğrencilerin felsefe dersi hakkında bilgili ve donanımlı olmasını sağlamaktır. Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine fayda ve katkı sağlaması beklenmektedir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, felsefe, sosyoloji ve psikoloji kavramlarına karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları felsefe ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Eğitim bilimine giriş,
  • Sosyolojiye Giriş,
  • Gelişim psikolojisi,
  • Felsefeye Giriş,
  • Klasik Mantık,
  • Çocuk için Felsefe,
  • Program geliştirme ve öğretim,
  • Kurumlar Sosyolojisi,
  • Ölçme ve değerlendirme,
  • Düşünme Eğitimi,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Felsefe Grubu Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere “Felsefe Grubu Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümü mezunu olup Felsefe Grubu Öğretmenliği unvanını almış kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere felsefe dersini en iyi ve doğru şekilde öğretebilmektir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.