keyboard_arrow_down

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü Matematik Öğretmenliği bölümünden ayıran en önemli özellik İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü ilköğretim çağındaki çocuklara odaklanmaktadır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı eğitim kurumlarında öğrencilere matematik dersini en iyi ve etkili şekilde öğreterek, öğrencilerin temel matematik dersi hakkında bilgili ve öğrenmiş olmasını sağlamaktır. İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine fayda ve katkı sağlaması beklenmektedir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, matematik dersine ve matematik bilimine karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları matematik bilimi ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Eğitim Sosyolojisi,
  • Matematik Eğitiminde Araştırma Yöntemleri,
  • Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları,
  • Matematik Tarihi,
  • Eğitim Felsefesi,
  • Matematiğin Temelleri,
  • Matematiksel Modelleme,
  • Okul Deneyimi,
  • Sınıf Yönetimi,
  • Öğretmenlik Uygulaması,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere “İlköğretim Matematik Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu olup İlköğretim Matematik Öğretmenliği unvanını almış kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere temel matematik dersini en iyi ve doğru şekilde öğretebilmek, aktarabilmektir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.