Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü, dört yıllık veren bir lisans programıdır. Günümüz teknolojisiyle yapay zeka hayatımızın bir parçası hâline gelmiştir. Bu alanda insan beynine benzer şekilde; mantık yürütme, analiz etme ve bir sonuca varma işlemlerinin makine eliyle yapılması için çalışılır. Yapay zeka mühendisi, makinenin öğrenmesi ve mantık yürütebilmesi alanında çalışmalar yürütmektedir. Bunun yanı sıra bilgisayarda yapılan tüm işlemler kaydedilir. Tüm bu kaydedilenler, programlar ve yazılımlar aracılığıyla işlenerek veriye dönüştürülür. Bu verilerin analiz edilmesi ve kullanılabilir bir hâle getirilmesine de veri mühendisliği denmektedir. Yapay zeka alanında kariyer planı yapan bireylerin veri bilimine de önem vermeleri gerekir. Makine öğrenmesi veriler sayesinde olmaktadır. Toplanan veriler, yapay zeka aracılığıyla yorumlanır ve anlaşılabilir bir hâle getirilir. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü birbiri ile alakalı iki disiplini içeren bir lisans dalıdır. Yapay zeka ile yazılım konusunda meraklı, disiplinli, teknolojiyi yakından takip eden ve bu gelişimin parçası olmak isteyen herkes, gerekli şartları sağlayarak ilgili bölümde eğitim alabilir.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği eğitim süresi dört yıllık olup, sekiz eğitim döneminden oluşmaktadır. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği sıralama ve taban puanları her sene değişiklik göstermektedir. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği taban puanları üniversiteye giriş sınavının ve tercih döneminin ardından açıklanır. Bununla beraber yapay zeka ve veri mühendisliği yüksek lisans isteyen adaylar için Türkiye'de çeşitli üniversitelerde bu alanda faaliyet gösteren yüksek lisans bölümleri bulunur.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü öğrencileri dört yıl boyunca Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik derslerinin yanı sıra yapay zeka ve öğrenmesi üzerine de birçok ders alarak öğrenimlerini tamamlarlar. Bu dersler şöyle sıralanabilir;

  • Derin Öğrenme
  • Büyük Veri Analitiği
  • Derin Takviyeli Öğrenme
  • Bilgisayarla Görü
  • Formal Methods
  • Veri Madenciliği
  • Automata
  • Doğal Dil İşleme

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümünü başarıyla tamamlayan bireyler, "Yapay Zeka ve Veri Mühendisi Diploması" alırlar. Böylece Yapay Zeka ve Veri Mühendisi unvanıyla iş hayatına atılabilirler.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yapay zeka ve veri mühendisliği ne iş yapar sorusu şöyle cevaplanabilir; makine öğrenmesini yararlı hâle dönüştürüp buna süreklilik kazandırır. Bunun yanı sıra kurum tarafından toplanan büyük veri datasını, kurumun ihtiyaçlarına yönelik düzenleyip yapay zeka aracılığıyla analizlerin otomatik bir hâle gelmesini sağlar. Anlaşılır, kullanışlı, yol gösterici ve yararlı sonuçları en kısa zamanda gerekli departman veya personele sunabilmesi için ihtiyaç duyulan çalışmaları yürütmesi görev ve sorumlulukları arasında yer alır.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü Mezunu İş İmkanları Nelerdir?

Elektronik cihazlar aracılığıyla verinin toplanabileceği her alanda yapay zeka ve veri mühendisliği iş imkanları bulunur. Veri tabanı uzmanı ve veri giriş uzmanı gibi birçok pozisyonda da görev alınabilir. Bir yapay zeka ve veri mühendisi, kurumlarda toplanan verilerin yapay zeka aracılığıyla işlenip yararlı ve kullanılabilir hâle getirilmesi süreçlerinde yer alabilir. Bölümden mezun olan mühendis adayları ilgili ilanları Kariyer.net üzerinden inceleyerek kendilerine uygun ilanlara başvuru yapabilirler.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Bahçeşehir Üniversitesi
Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) (4 Yıllık) SAY 8 520,45969 6.489
2
Bahçeşehir Üniversitesi
Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) (4 Yıllık) SAY 21 461,29748 46.883
3
Bahçeşehir Üniversitesi
Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) (4 Yıllık) SAY 27 403,26873 102.437
4
Hacettepe Üniversitesi
Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (4 Yıllık) SAY 40 522,30677 5.735
5
Hacettepe Üniversitesi
Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu) (4 Yıllık) SAY 3 445,04923 60.990

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!