Çalışan bağlılığını arttırmada çalışanların zayıf olduğu noktaları güçlendirmek kadar, iyi olunan alanları geliştirmek de önem taşıyor. Çalışan Bağlılığı Uzmanı Bertay Fişekçi, çalışanlarınızın güçlü yanlarını ortaya çıkarmanızı sağlayacak önerilerini yazımızda paylaştı.

Ekibinizdeki çalışanlar işlerini yaparken güçlü yanlarını kullanabiliyorlar mı? Bir işi yaparken zevk alarak, bazen zamanı unutarak çalışıyor ve sonunda başarma duygusuyla iyi hissediyorlar mı? Yoksa zamanlarının büyük bölümünde başka insanlara bağımlı, kendilerini iyi ve uzman hissetmedikleri görevlerle mi uğraşıyorlar? “Bitse de gitsek” duygusu sık sık oluşuyor mu?

Son dönemde insan kaynakları yönetiminde “Zayıflıkların üzerine gidip onları geliştirmek” yaklaşımından “En güçlü yönlerin tespit edilip geliştirilmesi” yaklaşımına büyük bir geçiş gözleniyor.

Çok saygı duyduğum eski bir müdürüm, yıllık performans görüşmelerinde kullanmak üzere şu iki soruyu yazmış:

  1. Bu yıl “becerilerime” eklemek istediğim yeni beceri nedir? (Zayıflıklardan bahsetmek yerine beceri gelişiminden bahsetmek)
  2. Önümüzdeki yıl ekibimde olumlu etki yaratabilecek davranış değişikliğim ne olabilir? (Ekip lideri ve üyesi olarak daha güçlü davranışa odaklanmak)

Bence bunlar hemen kullanılması gereken güzel sorular. Gallup’un sıkça kullandığım çalışan bağlılığı anketinin bir sorusu da şudur:

“İşimde her gün kişisel güçlü yönlerimi kullanma fırsatı buluyor muyum?”

Bu soruyla aslında çalışanın güçlü yönlerini ne sıklıkta kullanabildiğini ölçerek, çalışan bağlılığı ile doğrudan ilişkisini de tanımlamış oluyoruz. En iyi ekip liderleri çalışanlarının bu soruya verecekleri cevabı sürekli olarak sorgulayan, bu konuda onlarla konuşan ve gerektiğinde bu konuda eyleme geçen liderlerdir. Bireyler işlerinde doğal yeteneklerini ve güçlü yanlarını kullanabildiklerinde en iyiyi yapabilme konusunda kendilerini güçlenmiş hissederler. Bulundukları ortama pozitif bir enerji vermekle birlikte, büyük resimde şirket hedeflerine daha fazla katkı sağlamak için gönülden çalışırlar.

İşinde her gün kişisel güçlü yönlerini kullanma fırsatı bulan çalışanlar, nasıl özellikler gösterir?

  • İşe her gün enerjik şekilde gelirler ve sorumluluklarını almaya hazır bir görüntü çizerler.
  • İşlerinden son derece zevk alırlar ve iş dışı zamanda bile işle ilgili belli konuları düşünmekten ve çevreleriyle konuşmaktan kendilerini alamazlar.
  • En iyi sonuçları almak için çaba gösterirler.
  • Müdürlerinin yakın temasına ihtiyaç duymadan kendi hedeflerine, kurmaları gereken sistemlere odaklanırlar ve engellerle ilgili eyleme geçebilirler.

Aslında böyle davranan çalışanlar hemen fark edilir. Ekipteki diğer bireyler ve ekip lideri bu tür bir çalışandan olumlu enerji alır, onlar da kendileri açısından en iyisini yapma güdüsüyle hareket edebilir. Bu yaklaşım bu tür bağlı çalışanların daha az zamanda daha kaliteli iş yapmaları sonucunu da beraberinde getirir. (Verimlilik) Bu çalışanlar sürekli işlerini en iyi şekilde yapma istekleriyle bilinirler ve aranan çalışanlar haline gelirler.

Peki, müdürler ekiplerinde bu tür çalışanları nasıl ortaya çıkarabilirler, hangi soruları sormaları gerekir?

İyi yapabildiğini bildiğin ve son zamanlarda yapmadığını düşündüğün ne tür işler ve görevler var?

Bu soruyla aslında iki konu üzerinde durabilirsiniz. Birincisi çalışan kendi becerilerinin ve kendi üstün alanlarının farkında mı? Onun söyleyecekleriyle sizin onun hakkındaki izlenimleriniz tutarlı mı?

İkincisi, acaba çalışan bu üstün bulduğu becerilerini ne kadar kullanma fırsatı buluyor? Örneğin; müşteri diyaloglarında kendini çok başarılı bulan bir çalışan, en son hangi müşteriyle konuşmuş, son hafta kaç müşteriyi aramış? Bu soru ve çalışanın buna vereceği cevap önemli verileri ortaya çıkarır ve yeni sorulara kapı açar.

Hangi görevlerini bitirdiğinde “Bu iş tekrar önüme gelse de yapsam” diye düşünüyorsun? veya İşte/iş dışında tamamen kendinden geçmeni sağlayan hangi aktiviteleri yapıyorsun?

Bu soruyla çalışanın şu anki işinde nelerden hoşlandığını öğrenebiliriz ve bu soruya verilen cevapla aslında çalışanın çok sevdiği ve iyi olduğu işleri ne sıklıkta yaptığını da gözlemleyebiliriz. Çalışanın iş dışında neleri severek yaptığını bilmek önemli olabilir; çünkü ekipteki çalışanların o işin dışında da nelerden hoşlandığını bilmek onlara farklı görevler vermemizi ve tutkuyla yaptıkları bazı aktiviteleri iş ortamına taşıyabilmemizi sağlar.

Başkalarının açıklamasına gerek duymadan çok iyi yaptığın işler neler?

Bu soruyla benzer biçimde arkanızı dönerek, çalışanı güçlü kılarak, ona güvenerek hangi işleri ona bırakabileceğinizi de duymuş olursunuz. Farklı bir projede bir işi delege etmeniz gerektiğinde, buradaki cevap çok işinize yarayacaktır.

Diğerlerinin sana çok iyi yaptığını söylediği işler neler?

Acaba takım içindeki diğer çalışanların bu çalışanla ilgili takdir ettikleri bazı işler var mı? Örneğin; ona çok düzenli olduğunu, ayrıntılara çok dikkat edebildiğini belirtip toplantı notlarını tutmasını istemiş olabilirler mi? Bu da yine ekip lideri olarak önemli bazı bilgilere ulaşmanızı sağlayacak güzel bir soru.

Zamanın geçtiğini fark etmeden yaptığın işler neler?

Çalışanın “akış”ta olduğu, yani zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden yaptığı işler, onun en isteyerek ve en başarılı yaptığı işler olabilir. Bunu bilmek ekip lideri olarak size önemli içgörü kazandırır.

İş yerinde güçlü yanlarını kullanabilen, bunu sık sık yapabilen çalışanlar, bağlı çalışanlardır ve hem finansal hem kültürel açıdan bağlı çalışanlar şirketi daha iyiye götürürler. Ekip liderlerinin bağlı çalışanları bilmesi ve bağlılık duygusu zayıf çalışanların gerekçelerini bularak bu konuda eyleme geçmesi şu anki ortamda kritik önem taşımaktadır.

Konuk Yazar: Bertay Fişekçi / Çalışan Bağlılığı Danışmanı

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz!