Bundan birkaç yıl öncesine kadar daha genç bir yaş grubunu kapsayan sosyal medya kullanıcı ağının giderek genişlediği ve çeşitlendiği görülüyor. Peki, CEO’lar ve üst düzey yöneticiler? Onlarla ilgili tahminleriniz neler? Sizce sosyal medyada ne kadar aktifler?

sosyal-medya1

CEO.com ve Domo işbirliğinde hazırlanan ve 2015 verilerini içeren CEO’ların Sosyal Medya Raporu’nda, Fortune 500 listesinde yer alan büyük firmaların başarılı CEO’ları ele alınıyor. Rapora göre CEO’ların yüzde 61’i sosyal medyada yer almıyor ve en büyük altı sosyal medya platformunun (Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, Google+, YouTube) hepsinde yer alan bir tane bile CEO bulunmuyor.

Twitter

Twitter CEO’ların en çok kullandığı platform. Fortune 500 CEO’ları arasında toplam 50 CEO’nun Twitter’da hesabı bulunuyor. Bu CEO’ların sadece yüzde 62’si platformu aktif olarak kullanıyor. Aktif olarak kabul edilen bu hesaplardan bir ay içinde en az bir tweet atılıyor. Twitter’da hesabı olan CEO’ların yedisinin hiç tweeti bulunmuyor. Bunların içinde IBM CEO’su Ginni Rometty de var. Twitter’ı en aktif kullanan CEO ise günlük ortalama 5.55 tweet ile Salesforce.com CEO’su Marc Benioff.

Facebook

F500 CEO’larının yüzde 11’inin (57’sinin) Facebook hesabı var. CEO’lar arasında Facebook’u en aktif kullanan elbette Facebook CEO’su Mark Zuckerberg. Facebook kullanan F500 CEO’larının yüzde 21’inin 100’den az, yüzde 46’sının ise 500’den az arkadaşı bulunuyor. Facebook kullanan CEO’ların 28’i yarı gizli hesaba sahipken 21’inin hesabı tamamen gizli.

sosyalmedya2

Google+ ve Instagram

Google+ ve Instagram CEO’ların en az kullandığı platformlar olarak karşımıza çıkıyor. F500 CEO’larından sadece 17’si Google+, sadece yüzde 2.9’u da Instagram kullanıyor.

Youtube

Youtube, CEO’lar arasında da en fazla gelişen sosyal medya platformu. F500 CEO’larının yüzde 41’i şirketleri adına hazırlanan bir videoda yer alıyor. Google CEO’su Larry Page ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, F500 CEO’ları arasında en fazla takipçisi olan YouTube hesaplarına sahip isimler.

CEO’ların çoğu neden sosyal medya kullanıcısı değil?

Rapora göre CEO’ların sosyal medyada yer almama nedenleri:

– Meşgul olmaları

– Sosyal medyanın faydalarının farkında olmamaları

– Sosyal medya kullanımı konusunda eğitimsiz olmaları

Araştırmaya göre Fortune 500 listesinde yer alan firmaların CEO’larının sosyal medyada aktif olmadığı ortaya çıkıyor. Buna karşılık sosyal medyada yer alan, takipçileriyle iletişim halinde olan ve paylaşımda bulunan CEO’ların ise daha sempatik ve başarılı bulunmasının yanı sıra markalarına değer kattıkları da görülüyor.