X ve Y kuşağının karakterleri, beklentileri, içinde bulundukları koşullar ve iş yapış şekillerinin oldukça farklı olduğu bilinen bir gerçek. Peki, en genci 36 olan X kuşağıyla, 16 yaşındakilerin de dahil olduğu Y’lerin iş hayatındaki tutum ve değerlerinin farklılıkları neler? En dikkat çekici nokta, Y’lerin eğlenerek çalışma isteği olarak öne çıkıyor.

BAREM, X ve Y kuşaklarının iş hayatındaki tutum ve değerlerinin farklılıklarını ortaya koyan bir araştırma yayımladı. Araştırma sonuçlarına göre 1980-1999 arası doğan Y kuşağının yüzde 40’ı rahat bir ortamda çalışarak kariyer hedeflerine hızlıca ulaşmak isterken bu oran 1965-1979 arası doğan X kuşağında yüzde 24 olarak görülüyor. Araştırma, kariyerinin başında olan Y kuşağı ile iş tecrübesi daha fazla olan X kuşağının iş yerinde eğlenerek çalışma, çalışma ortamının rahat olması, hızlı kariyer fırsatı elde edebilme ve sosyal hayatlarının iş yerlerine olan etkisi gibi unsurlarla birbirlerinden farklılaştıklarını ortaya koyuyor.

Araştırma, beyaz yakalı ve üniversite mezunu; 122’si X, 120’si ise Y kuşağında doğan 242 kişiyle online anket yöntemi ile gerçekleştirildi. İş ortamında kendine fırsatlar sunulmasını ve inisiyatif alabileceği ortamlar yaratılmasını bekleyen Y kuşağının yüzde 43’ü yaratıcılığını sürekli direktif alarak değil, kendi kendine tecrübe edinerek öğrenmekten yana olduğunu söylüyor.

Araştırmada dikkat çeken sonuçlar şöyle:

Performans değerlendirmesi motivasyon kaynağı

Y kuşağının yüzde 69’u yöneticisinden düzenli olarak performansı ile ilgili geri bildirim almanın motivasyonunu artırdığını söylerken X kuşağında bu oran yüzde 53.

Y kuşağı iş yerinde “eğlenerek” çalışmak istiyor

eglenerek-calismak

Yöneticiden düzenli olarak performansı ile ilgili geri bildirim almak isteyen Y’lerin; hırslı ve kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyen bir yapısı var. İş yerinde eğlenerek çalışmak, bu jenerasyon için diğer önemli bir motivasyon kaynağı. Y kuşağının yüzde 73’ü iş ortamında eğlenerek çalışmak isterken X kuşağının yüzde 54’ü eğlenceli bir çalışma ortamını önemsiyor.

Özel hayatın iş hayatına etkisi farklılıklar gösteriyor

sosyal-hayat

Özel ve iş hayatında anlaşabileceği insanlarla beraber olmak, Y jenerasyonu için önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. “Sosyal yaşantımı ve özel hayat saatlerimi etkileyecek hiçbir iş yerinde çalışmam” diyenlerin oranı Y kuşağında yüzde 48, X kuşağında ise yüzde 39. Sosyalleşmeyi seven Y kuşağının yüzde 63’ü iş yerinin esnek bir çalışma ortamı sunmasını isterken, X kuşağının yüzde 49’u esnek bir çalışma ortamının önemli olduğunu düşünüyor.