Quiksilver, Salomon, Merrell ve daha birçok global markanın Türkiye distribütörlüğünü yapan Olgar Grup’un; işe alım süreçlerini, çalışan bağlılığı uygulamalarını ve daha fazlasını İnsan Kaynakları Müdürü Suheyla Halis’ten dinledik.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu an bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Hikayemiz 1989’da başladı. Eski milli voleybolcu ve muharip gazi kurmay bahriye subayı Güven Olgar ve eşi Kadriye Olgar tarafından kurulan SPX’in hedefi; ilk mağazasının açılmasının ardından bireysel sporlar konusunda uzmanlaşmak oldu.

İlk yıllarda kış ve raket sporlarına odaklanan mağaza, bugün sadece uzmanlık alanları olan adrenalin/alternatif spor kategorilerinde hizmet vermekte. Adrenalin yaşam tarzı alanında Olgar Şirketler grubu; başta Quiksilver, Billabong, Salomon, Merrell, Jack Wolfskin olmak üzere 10’dan fazla global markanın Türkiye distribütörüdür. Aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 50 mağazası ve 450 kişilik kadrosuyla alternatif sporlarda pazar lideri konumundadır.

Firmanızdaki İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

İşe alım, organizasyonel gelişim, performans yönetimi ve kariyer gelişimi, eğitim, bordro ve özlük, ücret yönetimi süreçlerini insan kaynakları çatısı altında yönetiyoruz. Operasyonel olarak idari işler departmanı da İK bünyesinde yönetiliyor.

İnsan kaynakları fonksiyonu olarak çalışma arkadaşlarımıza anlamlı bir iş yapma ve bunun aidiyetiyle mutlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunmanın birincil görevimiz olduğuna inanıyoruz. İş hayatında cinsiyet eşitliğini destekliyor, çeşitliliğin değerinin farkında olarak çalışanlarımız arasındaki iletişimi ve sinerjiyi arttırıyoruz.

Sahanın dinamiğini doğru yönetebilmenin, ihtiyaçları doğru anlayabilmekten geçtiği biliyoruz ve bunu önemsiyoruz. Sahada kimin ne hissettiğini bilmek, sorunları doğru tanımlamak için çok önemli. Tüm çalışanlarımız bizler için aynı zamanda bir misafir (iç müşteri). Olgarlar olarak biz müşterilerimize de misafirlerimiz diyoruz ve mağazalarımızda bulundukları sırada gerçekten misafir gibi hissettirmek için elimizden geleni yapıyoruz.  Çalışanlarımız da bizim için aynı değerde. Kendilerini önemli ve değerli hissetmeleri için çalışıyoruz.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Biz Olgar ailesi olarak doğaya tutkuyla bağlıyız! Spora olan tutkumuzu ve amatör ruhumuzu teknik ürün bilgimizle birleştirip, mağazalarımızı ziyaret eden misafirimizin ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla çalışanlarımızın ruhunda spor tutkusu olması bizim için çok önemli. OLGAR Şirketler grubu olarak bizi tanıyor olmalarına ve bu bilinçle başvurularını yapmalarına öncelik veriyoruz.

Biz hem potansiyel adaylarımızı hem de tüm çalışanlarımızı “Star” olarak değerlendiriyoruz. Önceliğimiz her zaman doğru kişiyi doğru pozisyona seçebilmek ve buradaki gelişimine destek olarak sürekli gelişime odaklamak.

Buradaki mottomuz “Konfor alanından çık ve kendi özgür iradenle tanış!

Çalışanlarımızın şirkete bağlılığını dolayısıyla mutluluğunu öncelikli tutuyoruz. Şirketlerde kurum kültürünün oluşması ve çalışan bağlılığın artması için en etkili araçlar mentorluk ve koçluktur. Her yönetici aynı zamanda bir insan kaynakları profesyoneli davranışı sergilemek durumundadır.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?

Bizim mottomuz “Ruhunu kaybetmeden çalışmak!” Bu sebeple yılın bir gününde değil yıl boyunca sezona uygun spor aktivitelerinde bir araya geliyoruz. Kışın tüm ofis ve saha çalışanları ile dağa kayak, snowboard yapmaya gidiyor, yazın tenis oynuyor, rüzgar sörfü yapıyoruz. Hem ilkbahar hem de sonbaharda hep birlikte trekking’e çıkıyoruz.

Bu extreme ruhu en çok besleyen şeylerden biri ise eğitim. Bu sebeple “öğretirken öğrenme” tekniği ile tüm eğitim süreçlerimizde ekip arkadaşlarımıza belli roller veriyor, onların kendini ve bilgiyi keşfetmeleri için çabalıyoruz.

Ekip arkadaşlarımızla temasta kalacağımız her anı değerlendiriyor; yeni yıl, mağazacılar günü gibi özel günlerde farklı etkinlikler yapıyoruz.  Ayrıca doğum günlerinde de her çalışanımızın kendini özel hissetmesi için hediyelerimiz, etkinliklerimiz oluyor.

 

Özellikle pandemi döneminde bir arada olamadığımız zamanlarda biraz sosyalleşmek adına online toplantılar ve sosyal medya buluşmaları gerçekleştiriyoruz.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

2021 yılında insan kaynakları departmanı olarak yepyeni bir vizyon ediniyor ve çok yönlü gelişim için tüm kaynaklarımızı aktif ediyoruz.

2020 yılında kökten değiştirdiğimiz performans sürecimizi daha da iyileştirmek ve işler hale getirmek, üniversite öğrencileri ile daha sık bir araya gelmek ve yeteneklere özel istihdam sağlamak, İK süreçlerini otomasyonlaştırıp daha çok proje üretmek gibi hedeflerimiz var. Bu projelerle sektördeki öncü ve yenilikçi kimliğimizi desteklemeyi planlıyoruz.

Eğitim bizim için vazgeçilmezdir. OLGAR AKADEMİ ile hem marka bazlı hem de yetkinlik bazlı eğitim içeriklerimizle çalışanlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. İhtiyacını hissettiğimiz tüm alanlarda online eğitimlerle çalışanlarımıza destek vermeye devam edeceğiz.