Herhangi bir yöneticilik pozisyonunun teknik uzmanlığın yanı sıra farklı ihtiyaçları ve vasıfları da içinde bulundurması gerekir. Yöneticiliğe geçiş aşamasında uzman gibi hareket etmek, uzun dönemde sorunlara neden olabilir. Bu sorunları bertaraf etmenizi sağlayacak önerilerimiz bugün İK Blog’da!

Yöneticiliğe adım atan bazı uzmanlar, bu sürece hızla adapte olarak ekibin diğer üyelerinin hem bireysel gelişimlerini destekleyecek hem de grup performansını arttıracak çözümleri hızlıca hayata geçirebiliyor. Bazı yöneticilerin ise bunun için büyük bir çaba göstermesi gerekiyor. Üstelik bu durum zaman aldığında ekip içerisinde sorunlara neden olabiliyor. Bu geçişin uzun sürmesinin getirebileceği sonuçları ve bunu önlemenin birkaç yolunu sizin için bir araya getirdik.

Yönetici uzman gibi davrandığında ne olur?

Yönetici olduktan sonra uzman gibi davranmaya devam eden yöneticiler, ekip üzerinde strese neden olabilir.

Örneğin;

 • Teknik uzmanlıklar konusunda her zaman kendi fikirlerine öncelik veren bir yönetici ekibine de kendisini değersiz hissettirebilir.
 • Ekip ruhu yaratmak yerine hiyerarşik bir ortam yaratır.
 • Ekipte bulunanlar fikirlerinin dinlenmediğini düşündüğünde, bir şeylerin yolunda gitmediği hissine kapılabilir. Bu da gelecek dönemde yöneticinin kendilerine kötü davranacağını düşünmelerine neden olabilir.
 • Tüm kararları veren bir yöneticiye alışan ekip, zamanla tüm kişisel inisiyatiflerini kaybeder.
 • Yönetici, süreçlerin her aşamasında söz sahibi olmak istediğinde ekibin çalışma ortamı da bozulur. Ekip, herhangi bir konuda karar almadan önce yöneticiyi beklemek durumunda kalır. Bu durum da günlük akışı aksatabilir.

Uzmanlıktan başarılı bir yöneticiliğe geçmeye yardımcı olacak 6 fikir   

 • Yönetici görev tanımını yeniden düşünmeli: Öncelikle bir yöneticinin ekibini iyi iş çıkarmaya teşvik eden bir görevinin olduğu unutulmamalı. Teknik uzmanlık bu noktadan sonra kesinlikle odak noktası olmamalı. Takım üyelerinin gelişimini desteklemek ve onların da uzmanlıklarını sergilemesini teşvik etmek çok önemli.
 • Güven ortamı oluşturmaya odaklanmalı: Teknik uzmanlığı yeterli olsa da bir yöneticinin ekibine sürekli sorular sorarak, fikirlerini sunmaya teşvik etmesi gerekiyor. Ekibin bazı konularda deneysel davranmasına izin vermek de önemli.
 • Yönetici öğreten olmalı: Başarılı yöneticiler ekip üyelerinin öğrenmesi için onlara zorlayıcı görevler verebiliyor. Birlikte karar vererek ilerlemek her zaman öğretici olacaktır.
 • Yanıtlamadan önce basit bir soru sormalı: Ekip üyeleri bir soruyla yöneticiye geldiğinde cevabı vermeden önce; “Emin değilim, sen nasıl olması gerektiğini düşünüyorsun?” gibi basit bir soruyla karşısındakinin de fikrini almalı. Yönetici için cevap çok basit ve açık olsa da bu soru ekiptekilerin gelişimi için çok başarılı bir yönlendirme olacaktır.
 • Takımı yükseltmeli ve yönetici de öğrenmeye devam etmeli: Büyümeyi ve performansı teşvik eden bir yönetici olmak her zaman başarı getirir. Ekiptekilere de başarılı olma konusunda rol model sunar. Bu nedenle yönetici mümkün olduğunca ekip üyelerinin seminerlere ve konferanslara katılmasını desteklemeli, öğrendiklerini de diğer ekip üyeleriyle paylaşmasını sağlamalı.
 • Olumlu geri bildirimlerle hem bireyleri hem de takımı güçlendirmeli: Ekipte zor durumlarla baş edebilen, inisiyatif alabilen kişilere olumlu geri bildirimler vermek çok önemli. Her çalışan olumlu davranışlarının takdir edildiğini görmeli. Bununla birlikte yöneticinin bu geri bildirimleri düzenli olarak vermesi de oldukça kritik.