Pandemi süreciyle birlikte şirketler, İK alanında ciddi bir dönüşüm yaşadı. O şirketlerden biri olan Yapı Kredi’nin, süreci nasıl yönettiğini ve yeni dönemdeki uygulamalarını Yapı Kredi İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp’ten dinledik.

Yapı Kredi olarak Koronavirüs (Covid-19) salgınını en başından bu yana yakından izliyor, gerekli tüm önlemeleri erkenden hayata geçiriyoruz. Ülkemizde ilk vakanın açıklanmasıyla birlikte ilk olarak Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi’nde çalışan 1.400 kişilik ekibimizi çok kısa bir sürede tamamen evlere taşıdık. Bunun yanı sıra Mart 2020’den bu yana hâlihazırda 8 binden fazla Yapı Kredili sorunsuz bir şekilde evden çalışmaya devam ediyor.

“Uzaktan ve ofisten çalışmanın mümkün olduğu daha dinamik bir dünyaya geçiş yapacağız”

Güçlü teknolojik altyapımıza güvenerek bu sistemi “Yalın Çalışma” düzeniyle kalıcı hale getiriyoruz. Aşamalı olarak uygulamaya aldığımız bu proje kapsamında şu anda dönüşümlü olarak genel müdürlük ofislerini kullanıyoruz. Pandemi sürecinin ilerleyişine bağlı olarak “Yalın Çalışma” modeline tamamen geçeceğiz. Pandemi sonrası kalıcı olarak tüm genel müdürlük çalışanlarını kapsayacak şekilde yeni çalışma düzenini hayata geçirmeye başlayan ilk bankayız. Genel Müdürlük ekipleri ile Yapı Kredi iştiraklerinde uygulanacak verimlilik temelli “Yalın Çalışma” modeliyle uzaktan ve ofisten çalışmanın mümkün olduğu daha dinamik bir dünyaya geçiş yapacağız. Uzaktan çalışma düzenine geçiş yapan pek çok kurumda; çalışan performanslarının nasıl ölçüleceği ve çalışma saatlerine uygun çalışılıyor mu gibi konulara odaklanıldığını gördük, ama atlanıldığını düşündüğümüz iki önemli nokta var. Çalışanların kurum kültürünü hissetmelerini sağlama ve yöneticiliğin tanımının, yöneticilerden beklentilerin ne olacağını belirleme. Bu konuların tüm kurumlar için en büyük challenge’ları yaratacağını düşünüyoruz. Bu nedenle tüm bu hususlar üzerinde titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sosyal mesafeye uygun yeni ofis düzeni

Tüm çalışanlarımızın olduğu gibi evden çalışan ekiplerimizin de sağlığını, güvenliğini ve memnuniyetini korumak en büyük önceliğimiz. Bu doğrultuda evden çalışan ekiplerimize talep etmeleri halinde maske ve eldiven gönderimleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca ekiplerimize sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayabilmek adına da çalışmalarımız “Yalınlık Projesi” kapsamında devam ediyor. Evden çalışan ekiplerimize teknoloji kullanımları için destek paketi sunuyoruz. Ev ağırlıklı hibrit çalışan arkadaşlarımız için beraber çalışabilecekleri alanlar ve ortak kullanımda rezerv alanlar yaratıyoruz. Ofis mimarimizde yapılan düzenlemeler sonuçlandığında kişi başına ayırdığımız metrekare oranı yüzde 30 artmış olacak. Böylece sosyal mesafeye daha uygun bir ortam yaratılacak.

Bu dönemde çalışanlara sunduğumuz desteği; uzaktan çalışma düzenini verimli ve keyifli hale getirme, onların gelişimlerine katkı sağlama ve yanlarında olduğumuzu gösterme olarak üç ana hedef altında toplayabiliriz. İlk olarak uzaktan çalışmanın yaratabileceği zorlukları düşünerek çalışanlarımızın yeni düzene kolay uyum sağlayabilmesi için çeşitli çalışmalar yaptık. Yoğun olarak evden çalışan ekiplerin, günü rahat planlamalarına, evde daha keyifli vakit geçirmelerine ve verimli çalışmalarına katkı sağlamak için psikolojik ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak, psikologlarla çalışmalar planladık. Çalışma arkadaşlarımızın öğle aralarında yalnız hissetmemeleri için “İlham Veren Sohbetler” serisini başlattık.

Online aktivitelerle sosyalleşme fırsatı

Öncelikli olarak Yapı Kredililerin ihtiyaç ve beklentilerine odaklandık. Bir arada olabilme ve sosyalleşme ihtiyacını ön plana alarak Mart 2020 itibarıyla online etkinlikler düzenlemeye başladık. Online düzenlediğimiz çocuk etkinlikleri, sanat, hobi atölyeleri yanında online yarışmalar ve turnuvalar düzenleyerek takım ruhunu da güçlendirdik. Çalışanlarımızın kişisel gelişimlerine yönelik uygulamaları da değişen koşullara adapte ettik. Birçok farklı platform ile çalışanlarımızın iş ve iş dışı ilgilendikleri çeşitli alanlarda gelişimlerine destek oluyoruz.

“Gelişim Kataloğu” ile tüm çalışanlarımız, kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için kendi yetkinliklerine bağlı olarak eğitim alabiliyor. Dijital Kütüphanem ile de Yapı Kredililerin gelişimlerine katkı sağlayacak zengin dijital içeriklere ulaşmalarını sağlıyoruz. BizTube ve BizCast ise çalışanların hem uzmanlık alanlarından ipuçları hem de iş dışı bilgi ve önerilerine yönelik içerikler oluşturup, paylaşabildikleri platformlarımız. Burada çalışanlarımız video ve ses dosyalarını yükleyerek paylaşımlar yapabiliyor.

Çalışanların sosyal yaşamlarında ya da eğitim alanında desteklenmesinin dışında birey olarak da yanlarında olduğumuzu farklı uygulamalarla hissettirmeye çalışıyoruz. Doğum günü, evlilik, yıl dönümü gibi özel günlerin ötesine geçerek dünya tarafından kutlanan diğer özel günlere de takvimimizde yer veriyoruz. Çalışanların tuttuğu takım, evcil hayvan ismi gibi bizlerle paylaştıkları bilgiler sayesinde daha kişisel bir deneyim sunabiliyoruz. Dünya Kedi-Köpek günlerinde ise çalışanlarımızın kedi ve köpeklerinin isimlerine yer vererek mama bağışında bulunuyoruz. Özellikle pandemi dönemi gibi mutluluğa ve hayaller kurmaya ihtiyacımız olduğu bugünlerde Dünya Mutluluk Günü’nünde mutluluk paketleri göndererek Dilek Günü’nünde ise çalışanların bizlerle paylaştığı dileklerden bazılarını hayata geçirerek kutladık. Bunlara benzer toplamda 31 özel günü çalışanlarımızla birlikte kutladık. Bunların yanında Koronavirüse (Covid-19) yakalanmış olan Yapı Kredililerle rahatsızlıkları boyunca irtibatta kalarak ve yanlarında olduğumuzu gösteren bir geçmiş olsun paketi göndererek bu süreçte de yanlarında olmaya özen gösteriyoruz.

Bundan sonraki süreçte de her zamanki gibi Yapı Kredililerin ihtiyaçlarına odaklanıp onların memnuniyetini en üst noktada tutmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yapı Kredili olmanın ayrıcalıklarını sonuna kadar yaşatmaya devam edeceğiz.