4

Art Direktör İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Sanat Yönetmeni / Art Direktör cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Art Direktör İş İlanları

Art direktör kavramı, diğer bir deyişle sanat yönetmeni demektir. Yapılacak işlerin seyrini ve yol haritasını, çalışmayı ve kurumsal yapıyı belirler. Sanat yönetmeni genellikle bir ekibi de yönetir. Örneğin; kurulacak bir site veya gerçekleştirilecek bir projenin baş sorumlusu olarak tanımlanabilir. Zaman zaman metin yazarlığı gibi görevleri de üstlenmesi gerekir. Ancak çoğu zaman bir tasarımcı ve metin yazarı ile çalışarak görevini yerine getirir. Art direktör iş ilanları ile ilgili çoğunlukla bu hususlar dikkate alınsa da genel vasıfları içerisinde tasarım geçmişine sahip olmak da mevcuttur. Çünkü teknik detaylar, art direktör tarafından denetlendikten sonra bir proje veya web sitesi haline gelir. Art direktörlük mesleği, çalışma sahası bakımından son derece geniş bir iş yelpazesine sahiptir. Kendini bu mesleğe uygun olarak görüyorsan sen de ilanları takip ederek çalışma imkanı yakalayabilirsin.

Art Direktörün Çalışma Alanları Nelerdir?

Art direktörler; reklamcılık ve halkla ilişkilerle uğraşan şirketlere, gazete ve dergi çıkaran işletmelere, özel tasarım hizmetleri veya ajanslarına, tiyatro, film ve video sektörlerine ve görsel sunumun yapılacağı hemen hemen tüm kanallara hizmet verir. Güncel art direktör iş ilanları açıklamalarında bu tür sorumluluklarla sıkça karşılaşılır. Art direktör ünvanı; moda, yayıncılık, film, pazarlama, tiyatro, reklamcılık, oyun ve televizyon ile web dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde kullanılabilir. Çalıştığın şirkete ve sektöre bağlı olarak işin kendisinin farklı sorumlulukları da vardır. Bununla birlikte çoğunlukla, tüm art direktörler, projeleri gerçekleştirmek adına yazarların, tasarımcıların, editörlerin, sanatçıların ve fotoğrafçıların çalışmalarını yöneten kişiler olmakla birlikte, her proje görüntüsü için yaratılması gereken genel sanatsal stil ve vizyonu da belirlerler. Sen de eğer ilgili bölümlerden mezunsan ve bu sektörün gerekli gördüğü özelliklere sahipsen art direktör arayanlar tarafından yayınlanan iş ilanlarına başvurarak sektörde kendine yer edinebilirsin.

Art Direktör Ne İş Yapar?

Genel anlamda art direktör iş ilanları bay ve kadın kategorilerine başvuracak adaylar, temel olarak projenin tasarım öğelerini anlayan, ekip arkadaşları ile birlikte hareket eden ve onları motive ederek projenin hayata geçmesini sağlayabilecek bir yapıda olmalıdır. Art direktör iş ilanları bayan ve erkek kategorilerinde bu detaylar kapsamlı olarak açıklanır. Bu hususlara sahip olan kişilerin yerine getirmesi görevlerden bazıları şu şekildedir;

  • Bir konseptin görsel anlamda kusursuz olarak temsil etmeyi sağlar.
  • Hangi fotoğrafların, sanat eserlerinin veya diğer tasarım öğelerinin kullanılacağına karar verir.
  • Bir reklam kampanyasının genel görünümünü veya stilini düzenler ve geliştirir.
  • Tiyatro, televizyon programı veya film setleri ile ilgili tüm denetimleri sağlar.
  • Projede mevcut olan tasarımları, fotoğrafçılığı, kullanılan resimleri ve grafikleri inceledikten sonra son onayı verir.
  • Müşterileriyle, işlerine anlam ifade eden sanatsal yaklaşımlarını ve tarzlarını geliştirmek için iletişim halinde olur.
  • Etkinlikleri diğer sanatlar veya yaratıcı bölümlerle koordine ederler.

Art Direktör Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Grafik tasarım, güzel sanatlar ve iletişim tasarımı alanında bir üniversiteden mezun olmak, iş başvurularında sana avantaj sağlayabilir. Bu konuda art direktör iş ilanları yeni mezun kişiler için bir fırsat olarak görülebilir. Art direktörler; yaratıcılığını geliştirmiş, farklı projelere farklı gözlerle yaklaşabilen kişiler olmalıdır. Son teslim tarihleri ​​ve proje beklentileri içinde dahi yaratıcılıklarını sergileyebilmek, bu işte başarı için şarttır. Liderlik özelliği de art direktör olarak görev yapacak kişilerden beklenen özelliklerden biridir. Genellikle proje bazlı iş akışları olan sanat yönetmenlerinin farklı planları olabilir. Büyük bir projede geçen haftalarda daha esnek saatlerde çalışmaları gerekebilir. 

Art direktör ne kadar maaş alır?

Art direktör mesleğini icra eden kişilerin alacağı maaş miktarı, çalıştığı kuruma bağlı olarak değişim gösterir. Bir art direktörün ortalama maaşı; sektördeki geçmiş iş deneyimine, taşıdığı vasıflara, almış olduğu eğitimlere ve bağlı olduğu kurumun niteliklerine göre farklı olabilir. Bu yönüyle art direktör maaş aralıklarının son derece geniş bir skala içerisinde olduğu söylenebilir.

Art direktör sinema sektöründe çalışabilir mi?

Art direktör, sinema sektöründe görev alabilir. Bu sektörde bir filmdeki ana kompozisyon dahilinde bulunan ana karakterleri, diğer oyuncuları ve genel çevresel faktörleri yönetir. Filmde kullanılacak mekan, kostüm, dekor ve müzik seçiminde de etkin rol oynar. Ancak art direktör sadece film sektöründe değil; genel medya sektöründe de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Junior art direktör ne demek?

Junior art direktör, sektör içerisinde hemen hemen sanat yönetmeni ile aynı işi yapan, denk okul düzeyinden mezun olup aynı eğitim aşamalarından geçen ve en az onun kadar bilgi sahibi olan bir kişidir. Ancak mesleki birikim ve tecrübe açısından henüz kariyerinin başında olduğu için kendisi ‘Junior’ art direktör olarak isimlendirilir. Sen de gerekli temel niteliklere sahipsen ve bu alanda çalışmak istiyorsan kendini junior art direktör pozisyonunda gösterebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Art direktörlerin kullandığı programlar nelerdir?

Art direktörlerin genellikle Adobe cc photoshop, InDesign, ıllustrator başta olmak üzere birçok farklı görsel efekt ve görsel tasarım programını kullanıyor olması gerekir. İş ilanı bırakan firmaların kriterlerine uygun olarak bu programları iyi derecede kullanılabiliyor olması aranılan nitelikler arasında başı çeker. Tasarım alanında deneyimli olması ve içerik hazırlayabilen özelliklere sahip olması art direktörlerin edinmesi gereken niteliklerin başında gelir. Kariyer.net sitesi üzerinden art direktör işi ilanı ararken hangi programları kullanmanız gerekliliğini de gözden geçirebilirsiniz.

Art direktör olmak için üniversitede hangi bölüm okunmalıdır?

Art direktör olabilmek ve alanında başarılı hizmet verebilmek adına ilgili üniversitelerin grafik tasarım, İletişim tasarım ve animasyon bölümünden mezun olmak aranılan kriterlerin başında gelir. Güzel Sanatlar da bölümünden mezun olmakta bu bölümde çalışmak için yeterli kriterlerdendir. Sen de bu alanda hizmet vermek ve çalışmak istiyorsan ve işi ilanı arıyorsan kariyer.net üzerinden art direktör araması yapabilir ve bu alanda iş ilanı veren birçok farklı firmaya ulaşarak kendine en uygun pozisyonda ki ilana başvuruda bulunabilirsin.

Art direktör iş tanımı nedir?

Art direktörler genellikle sanat yönetmeni adı altında dergilerde, gazetelerde, film ve televizyon sektöründe, ve reklam sektöründe ve görsel stil ve görüntüden sorumlu olan kişiler olarak çalışan meslek grubudur. Bu alanda iş arayışında bulunan her türlü firmanın bir tasarım alanında rahatlıkla çalışılabilirler. Alanda tasarım olgusunu yaratırken aynı zamanda mizanpajını geliştiren kişiler ve yöneticiler olarak da adlandırılabilirler. Kariyer.net üzerinden detaylı araştırma yaparak art direktörlerin ne iş yaptığına dair bilgi edinebilir ve alanda aktif olmak için gerekli eğitimleri alabilirsin.

Art direktörler hangi alanlarda çalışabilirler?

Art direktörler yani Türkçe adıyla sanat yönetmenleri görsel tasarımın bulunduğu her türlü alanda rahatlıkla çalışabilir. Bu alanlar genellikle tasarım, Sinema TV, reklamcılık, dergi, gazete gibi alanları rahatlıkla kapsayabilir. Yerel televizyonlar başta olmak üzere birçok farklı televizyon kanalında da sanat yönetmeni olarak çalışma pozisyonu yakalayabilir. İlgili üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olduktan sonra sen de art direktör olarak rahatlıkla çalışabilir, alanda tecrübeli isen birçok farklı firmanın iş ilanına rahatlıkla başvurabilirsin. Kariyer.net sitesini ziyaret ederek Türkiye'nin her yerinde arayışı süren art direktör ilanlarını gözden geçirebilirsin.

notifications İş Alarmı kur