9

Banko Görevlisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Banko Görevlisi İş İlanları

Banko görevlisi, banka işlemleri esnasında meydana gelen çek ödemeleri, para yatırma, para çekme, kredi ödemeleri gibi düzenli hareketleri gerçekleştirmekle yükümlü olan kişidir. Banko görevlilerinin görev ve sorumlulukları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak bir banko görevlisi para hususundaki bütün yönlendirmede sorumluluk verilen kişidir. Yani banko görevlileri bankacılık işlemlerinin neredeyse hepsini yapmaktadır. Bu meslek grubuna bazı kurumlar yalnızca parasal hususlarda yetki verirken bazılarıysa hedef baskısıyla pazarlamacı düşüncesiyle banko görevlilerinin görevde bulunmasını istenir. Banko görevlisi iş ilanları başvuru yaparken firmanın senden talep ettiği nitelik ve deneyimlere sahip olup olmadığına dikkat ederek başvurunu tamamlayabilirsin.

Banko Görevlisi Nasıl Olunur?

Banko görevlisi olmak isteyen kişilerin iki yıllık meslek yüksekokullarından başarıyla mezun olunması istenir. Aynı zamanda banko görevlisi olmak için ön lisans eğitimlerinden bankacılık ve sigortacılık ile ilgili bölümlerinden mezun olabilir ya da üniversitelerin dört yıllık eğitim veren bankacılık, maliye, iktisat, işletme gibi lisans bölümlerinden mezun olmaları da bu meslek dalında çalışman için uygun olur. Eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra bankaların düzenlediği sınavda başarılı olan adaylar, kurum içi eğitime girmelerinden sonra işe başlayabilirler. Bu meslek kolunda çalışmaya uygun olduğunu düşünüyorsan ve iş arıyorsan sen de güncel banko görevlisi iş ilanları başvuruda bulunabilirsin. Kariyer.net üzerinden kolaylıkla erişebileceğin iş ilanları arasından kendine en uygun olanı bulabilme imkanına sahip olabilirsin.

Banko Görevlisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Banko görevlilerinin genel sorumluluğu, müşteriden teslim alınan para üzerinden emniyetli ve uygun biçimde işlem yapmak olarak özetlenebilir. Bankalara göre yükümlülükleri değişiklik gösteren banko görevlisinin genel görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

  • Vardiya değişikliği esnasında bankadaki parayı saymak,
  • Müşterilerden gelen nakit, çek ve diğer ödeme türlerini kabul etmek,
  • Çek işlemi yapıldığı zaman, müşterinin kimliğini doğrulamak,
  • Müşterilere kredi, sigorta, kart, yatırımlar gibi ürünler hakkında bilgi vermek,
  • Vardiya esnasındaki bütün işlemleri elektronik ortamda kaydetmek,
  • Vardiya bittiğinde var olan parayı saymak.

Banko görevlisi iş ilanları en çok nerelerde yayınlanır?

Ülkemizde pek çok özel ve kamu bankası bulunur. Burada banko görevlisine ihtiyaç duyan birçok banka da yer alır. Aynı zamanda estetik salonları, ağız ve diş sağlığı merkezleri, sağlık hizmetleri şirketi gibi yerlerde de banko görevlileri istihdam edilir. Ankara banko görevlisi iş ilanları yoğunluk olduğu gibi İzmir, İstanbul, Bursa gibi nüfus açısından yoğun olan şehirlerde de banko görevlisi iş ilanları son derece fazladır.

Banko görevlisi olarak yarı zamanlı çalışma olanağı bulunur mu?

Banko görevlisi alımı yapan banka ve firmalar arasında tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak çalıştıran firmalara da rastlanılabilir. Farklı şehirlerde yer alan özel ve kamu bankaları, estetik ve güzellik salonları, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde yarı zamanlı olarak çalışma fırsatı bulabilirsin. İkamet ettiğin şehirdeki iş ilanlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyerek yarı zamanlı iş imkanlarına ulaşabilirsin.

Banko görevlisi kaç saat çalışır?

Banko görevlisi için kamu ve özel sektörde farklı çalışma saatleri sunulur. Kamuda görev alan personeller haftalık çalışma saati 40 saattir. Aynı zamanda çalışılan kurum veya kuruluşlardaki mesailerle bu değişiklik göstermekle birlikte genellikle günde 8 saat çalışılır. Banko görevlisi iş ilanları İstanbul Avrupa yakası, Anadolu yakası, Ankara, İzmir ve ülkenin hemen hemen her şehrinde yayınlananları Kariyer.net üzerinden inceleyerek bu bilgilere sahip olabilirsin.

Banko görevlisi ne kadar maaş alır?

Banko görevlilerinin çalışma şartları, görev aldıkları kurumun veya sektörün iş hacmi gibi hususlar maaşları belirler. Kariyer.net’te daha ayrıntılı incelemeler yaparak kendin için en uygun alternatifi seçebilirsin. Aslında bakılırsa maaş aralığında normal firmaların hacmi ve gücü de etkilidir. Ayrıca adayın sahip olduğu donanımlar da maaşı etkiler. Firmalar ile görüşme fırsatını yakalamak ve maaş seçeneklerini değerlendirmek için sen de Kariyer.net’i ziyaret edebilirsin. 

Sıkça Sorulan Sorular

Banko görevlisi hangi kurumlarda çalışır?

Müşteri kabulü tahsilat, talep ve öneri, kayıt gibi detayları içeren tüm kuruluş ve işletmelerde banko görevlisine ihtiyaç duyulur. Bu kurumlar arasında en bilindik olanı bankalar, banko görevlilerinden tüm para işlemlerinde müşteri odaklı hizmet beklerler. Tahsilat merkezi olarak hizmet sunan işletmeler ile ayrı bir tahsilat bölümüne sahip alışverişe merkezleri ise tahsilat, ürün teslimi, iade kabulü ve ücret teslimi gibi farklı işlemler için banko görevlisine ihtiyaç duyarlar. Öte yandan sağlık merkezi, güzellik merkezi gibi hizmet odaklı kuruluşlarda tahsilat, yönlendirme ve konuk kaydı gibi işlemleri bir arada yapacağın banko görevlisi pozisyonuna erişebilirsin.

Banko görevlisi nasıl olunur?

Farklı sektörlerde yer alan kuruluşlar arasında değişen kalite prensipleri; banko görevlileri için farklı işe alım kriterlerini beraberinde getirir. Buna göre veznedar, gişe yetkilisi gibi tanımlarla da anılan banko görevlileri arasına dahil olmak, iş tanımında belirtilen koşullara sahip olmakla elde edilebilen pozisyonlar arasında gelir. Bu bağlamda Kariyer.net banko görevlisi iş ilanları arasında işveren talepleri ve iş tanımlarıyla sana uygun ilanları belirleyerek ilk adımı atabilirsin. Daha sonra ilan üzerine bir kez tıklayıp ilan özel sayfasına geçebilir, sayfa üzerinde yer alan ‘Başvur’ butonuna tıklayarak başvurunu tamamlayabilirsin.

Bir banko görevlisi nasıl omalıdır?

Asistan ve müşteri hizmetleri yetkilisinden farklı olarak para ve tahsilat işlemleriyle ilgisi bulunan banko görevlilerinin hesap işlemlerinde yeterli olması gerekir. Kimi koşullarda ön muhasebe bilgisi de isteyen işverenler için bilgisayar, klavye ve ofis programlarının kullanımı konusunda yeterli olmak önem taşır. Tahsilat işlemlerinde dikkatli ve detaycı olması gereken banko görevlileri, aynı zamanda kuruluşlara dair marka yüzler arasında gelir. Bu bağlamda güler yüzlü, etkili iletişim becerilerine sahip, planlama ve organizasyon becerilerine hakim, çözüm odaklı ve ekip çalışmasına yatkın bireyler olmaları beklenir.

Banko görevlisi olarak çalışmak isteyenler hangi bölüm okumalıdır?

Kariyer.net’te yayınlanan banko görevlisi iş ilanları incelendiğinde; bazı kuruluşların tahsilat, hizmet sunumu, randevu kaydı gibi işlemlerde yeterli olduğunu düşünen lise mezunu adaylarla çalıştıkları gözlemlenir. Öte yandan banka, hastane, özel hizmet merkezi gibi kurumsal alanlar, banko görevlilerinden çeşitli eğitim koşulları talep edebilirler. Meslek yüksek okulu, ön lisans veya lisans düzeyinde alınan bankacılık, ekonomi, tıbbi sekreterlik gibi ilgili bölüm diplomaları, pek çok alanda banko görevlisi olmanı sağlayan belgeler arasında gelir.

notifications İş Alarmı kur