28

Basım - Yayın İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
searchsearch
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Basım - Yayın cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Basım Yayın Sektörü İş İlanları

Kapsamlı bir çerçevede hizmet veren basım yayın sektörü pek çok farklı iş kolunu barındırır. Değişik şehirlerde ve firmalarda görev alabileceğin bu dalda kendi eğitimine ve deneyimlerine uygun bir departman veya pozisyon bulman mümkündür. Eğer basılı yayını takip etmeyi seviyor ve bu sektöre ilgi duyuyorsan yeteneklerine ve eğitimine uygun işleri araştırabilirsin. Basım yayın sektörü iş ilanları; grafikerlerden editörlere, lojistik uzmanlarından satış danışmanlarına kadar birçok farklı kadro için işe alım yapan şirketleri barındırır. Basım yayın kuruluşunun çalışma alanına göre sana uygun işi ve pozisyonu rahatlıkla bulabilirsin. Büyük şehirlerde daha ağırlıklı olarak faaliyet gösteren bu sektörde iş bulmak istiyorsan Türkiye’nin üç büyük kenti olan; İstanbul, Ankara ve İzmir basın yayın iş ilanlarını kontrol edebilirsin. İlgili ilanları inceledikten sonra tek yapman gereken kariyer.net’te CV’ni oluşturup başvurularını göndermeye başlamaktır.

Basım Yayın Sektöründe Çalışanlar Ne İş Yapar?

Basım yayın iş ilanları, çok çeşitli özgeçmişlere sahip insanlara ihtiyaç duyar. Bunun nedeni ise dünyadaki her konuyla ilgili basılı yayın çıkarılmasıdır. Basım yayın organlarında her zaman çalışan kadrolar arasında:

  • Yöneticiler,
  • Yayın yönetmenleri,
  • Editörler,
  • Muhasebeciler, 
  • Satın alma uzmanları,
  • Satış elemanları, 
  • Lojistik ve ulaşım çalışanları bulunur.

Bu meslekler, firmanın tüm operasyonunun işlemesi için gereklidir. Ancak basın yayın sektörü başarılı ürünler elde etmek için dışarıdan da desteğe ihtiyaç duyar. Örneğin; test kitapları basan firmalar, çeşitli branşlardan öğretmenlere ve soruları test edecek eğitimci ve öğrencilere ihtiyaç duyar. Görsel niteliği ön planda olan yayınları yapmak için de fotoğrafçılar ve grafikerlere ihtiyaç duyulur. Eğer uzmanlık alanının bir basılı yayının planlama aşamasından, basılıp satılmasına kadar uzanan sürede işe yarayacağını düşünüyorsan bu sektörde çalışabilirsin. Basın sektörü iş ilanlarını inceleyerek kendin için en uygun olanına başvurunu yapabilirsin. 

Basım Yayın Sektöründe Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Yeni bir işe başlarken merak edilenlerden biri de çalışma koşullarının nasıl olduğudur. Basın yayın sektörü iş ilanları, çalışma ortamının ve koşullarının nasıl olduğuyla ilgili ipuçlarını içerir. Bu nedenle başvurularını yapmadan önce ilanları dikkatlice incelemen gerekir. Genel olarak, basın yayın sektörü düzenli çalışan firmalarda rutin ilerleyen operasyonlara sahiptir. Basım tarihleri önceden kararlaştırıldığı için anahtar süreler bellidir. Basın yayın sektöründe görev alanlar, lojistik ve satış kolları dışında ofis alanlarında çalışır. Basım yayın sektörü iş ilanları bay ve kadın adayları çok çeşitli alt kollarda istihdam eder. Örneğin; eğlence, turizm ve hobi alanlarında faaliyet gösteren bir firmaya girersen yaratıcı insanlarla çalışmaya hazır olmalısın. Eğer edebiyat, eğitim ve teknik konularda yayın çıkaran bir firmada çalışırsan, titiz ve odaklanma gerektiren bir iş günü seni bekler.

Basım Yayında Sektöründe Görev Almak için Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Basım yayın sektöründe çalışma alanları çok çeşitli olduğu için bu alanların kendi özelinde gereken eğitim ve tecrübeler farklılık arz eder. Örneğin; lojistik alanında çalışacaksan lise diplomasına sahip olman, şirketin sahip olduğu araçlara uygun ehliyetinin olması ve geçmiş tecrübelerin önemlidir. Basın yayın iş ilanları Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde çok sayıda satış elemanına ihtiyaç duyar. Kimi firmalar bu elemanların üniversite mezunu olmasını tercih ederken kimileri de güçlü deneyimi olan lise mezunlarına şans tanıyabilir. Firmanın ofis operasyonunu yürüten kreatif kadrolarda ise üniversite eğitimi aranan en temel şarttır. Sektörde görev alan editörlerin Türk dili ve edebiyatı gibi bölümlerden mezun olmaları beklenir. Grafikerler ise üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalı ve portfolyo sunabiliyor olmalıdır. Yönetici kadroda yer almak istiyorsan işletme ve iktisat gibi bölümlerden alınmış diplomalar seni öne çıkartır. 

Basım yayın sektörü iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Basım yayın sektörü eleman arayanlar, yeni çalışma arkadaşları bulmak için düzenli olarak ilan açar. Bu ilanları kariyer.net’te düzenli olarak takip ederek beğendiklerini kaydedebilirsin. İlanlara başvurmak için tek yapman gereken etkili bir CV oluşturmaktır. Bu CV’ye basım yayın sektöründe çalışmaya uygun olduğunu gösteren bilgileri girerek avantaj kazanabilirsin. Daha sonra tüm başvurularını oluşturduğun bu özgeçmiş ile yapabilirsin.

Basım yayın sektöründe freelance iş bulunur mu?

Basım yayın sektörü iş ilanları bayan ve erkek adaylar için freelance pozisyonlar içerir. Eğitim kitapları için soru yazma, dergi ve süreli mecmualar için konuk yazar olma ve grafik dizaynı alanı freelance iş bulabileceğin pozisyonlar arasında sayılır. Tüm bu serbest çalışma biçimine dair olan ilanlara ulaşmak için arama motorunda “freelance” seçeneğini işaretleyerek sektördeki uygun seçenekleri anında listeleyebilirsin.

Basım yayın sektöründe nasıl iş bulurum?

Basım ve yayın iş imkânları için açılan ilanları kariyer.net’te gözden geçirerek, ilgili sektörde çalışma fırsatı bulabilirsin. Bu ilanlara ulaşmak içinse basım yayın sektörünü veya çalışma pozisyonunu aratabilir, önüne sunulan seçeneklerden sana uygun olanları filtreleyebilirsin. Bu şekilde eleman arayan firmaları sıralayabilir ve her biriyle ilgili bilgi sahibi olabilirsin. Ayrıca sektörde ihtiyaç duyulan pozisyonları gözlemleyerek CV’ni bu doğrultuya uygun oluşturman da mümkün olur. 

Basım yayın sektörü iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Basım yayın sektörü eleman arayan firmalar, çalışma arkadaşlarında bazı özellikler bulunmasına özen gösterir. Bunlardan ilki ve en önemlisi Türkçe kullanımıdır. Dile ve gramer kurallarına hâkim olmak sektörün standartlarından biridir. Ayrıca yayında herhangi bir hata olmaması için tüm elemanların titiz ve hatasız çalışması gerekir. Diğer kriterler ise firma ve ilan özelinde detaylıca belirtilir. Yayınlanan ilandaki kriterler senin özelliklerinle eşleşiyorsa başvurunu tamamlayabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Basın yayın sektöründe hangi meslek kollarının iş ilanları yer alır?

Basın yayın sektöründe grafiker, idari işler görevlisi, süreç analisti, kurgu operatörü, reklam rezervasyon müdürü, prodüksiyon elemanı, bütçe raporlama yöneticisi, reklam satış temsilcisi gibi pozisyonlarda nitelikli personellere ihtiyaç duyulur. Spesifik yetkinliklere sahip kişiler basın yayın sektöründe iş imkanı bulabilir. Adaylar Kariyer.net üzerinden basın yayın sektöründeki iş ilanlarına ulaşabilir ve kendilerine uygun seçeneklere başvuru yapabilir.

Basın yayın iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Basın yayın iş ilanları, çeşitli departmanlar ve pozisyonlar için açılır. Bu kapsamda departmana ve pozisyona bağlı olarak ilanlarda farklı kriterler belirtilir. Bu kapsamda belirtilen kriterlere sahip olan adaylar iş ilanlarına başvuru yapabilir. Basın yayın iş ilanları kriterleri arasında genellikle; çeşitli bilgisayar programlarına hakim olmak, yabancı dil bilmek ve tecrübe sahibi olmak yer alır. Ayrıca işverenler, adaylardan ilgili ön lisans veya lisans programlarında mezun olmasını talep edebilir.

Basın yayın iş ilanlarında en çok aranan kriterler nelerdir?

Basın yayın iş ilanları için yapılan başvurular arasında; tecrübesi olan, çalıştığı yerlerden referans sunabilecek ve portfolyosu olan adaylar ön plana çıkar. Bunun yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümlerinde çeşitli bilgisayar programlarını kullanmayı öğrenmiş ve uygulamalı olarak kendini geliştirmiş adaylar da işe alım süreçlerinde avantajlı olabilir. Ayrıca kriterler, işveren kuruma bağlı olarak belli ölçüde farklılık gösterebilir.

Basın yayın iş ilanları en çok hangi şehirlerde yayınlanır?

Gelişmiş şehirlerde iş imkanları fazla olur. Bu kapsamda basın yayın iş ilanları da büyükşehirlerde daha çok görülür. Özellikle medya alanında istihdam edilmek isteyen adayların İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde ikamet etmesi avantaj sağlar. Diğer yandan adaylar, bulundukları bölgeye göre filtreleme yaparak yakınındaki kurumlar tarafından yayınlanan iş ilanlarına ulaşabilir.

notifications İş Alarmı kur