20

Bilgisayar Mühendisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Bilgisayar Mühendisi cancel
IMICRYL DİŞ MALZEMELERİ SAN.VE TİC.A.Ş
Bilgi Teknolojileri Sorumlusu
IMICRYL DİŞ MALZEMELERİ SAN.VE TİC.A.Ş
Konya İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
ODAK ARGE VE TEKNOLOJİ MERKEZİ ANONİM ŞİRKETİ
Bilgisayar Mühendisi-Görüntü İşleme ve Yapay Zeka
ODAK ARGE VE TEKNOLOJİ MERKEZİ ANONİM ŞİRKETİ
Ankara İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Mola İstanbul
Ses, Işık, Görüntü Teknisyeni
Mola İstanbul
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
17 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Bilgisayar Mühendisi İş İlanları

Günümüz teknolojisindeki ilerlemeler ve teknolojik birikimin daha geniş kitlelere yayılması ile giderek daha fazla alanda dijital dönüşüm gerçekleşmekte. Bu sebeple birçok geleneksel çalışma konsepti yerini bilgisayar tabanlı sistemlere bırakır. Haliyle bilgisayar üzerindeki çalışmaların ve uzmanlaşmanın da önemi artar. Bilgisayar mühendisleri de bu çerçevede giderek daha geniş bir yelpazede çalışma alanı yakalar. Bu sebeple her geçen gün ülkemizde ve dünyada daha fazla noktada istihdam edilmek üzere bilgisayar mühendisi aranıyor. Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar üzerinde gerekli teknik donanım ve yazılım bilgisine sahip olacak nitelikte eğitim almış ve bu kapsamda programlama yapacak, bilgisayar sistemlerini ve donanımının kontrollerini gerçekleştirecek yetkinlikte personel yetiştiren bir mühendislik bölümü. Bilgisayar mühendisi iş ilanları da bu gereksinimleri talep eden birçok farklı kategoride firmadan ve farklı şehirlerden bulabilirsin. 

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği unvanına sahip olan kişiler, farklı alt dallarda uzmanlaşma sağlayabilir ve çeşitli alanlarda çalışmalarını yürütebilirler. Gerekli teknik donanıma sahip bir bilgisayar mühendisiyim iş arıyorum diyorsan veri bilimcisi, internet uzmanı, donanım mühendisliği, kontrol mühendisliği, programlama uzmanı, siber güvenlik uzmanı olarak çalışabilirsin. Yapay zeka, robotik kodlama gibi giderek önem kazanan konularda çalışmalar yürüten şirketlere yönelebilirsin. Firmaların AR-GE bölümlerinde bilgisayar mühendisi olarak geliştirmeye dayalı projelerde bulunabilirsin. Bu alanlarda bilgisayar mühendisi arayan şirketlere başvurabilirsin. Sahip olduğun uzmanlık bilgisine göre kendine uygun ilanlara bakabilirsin ya da kendini geliştirmek istediğin alanlar üzerinden bilgisayar mühendisi ilanlarını takip ederek mesleki gelişimini sağlayabilirsin. Bilgisayar mühendisleri çalıştıkları kurumlarda bilgisayar yazılımı ve donanımı üzerinden çeşitli görevler üstlenirler. Bu görevler, firmaların çalışma alanları ile ilgili de şekillenebilir. Bilgisayar mühendisi alan kurumların senden bekledikleri bazı görev tanımları şunlar olabilir: 

  • Yazılım uzmanı olarak kurum için gerekli programlamaları yapmak ve yürütmek.
  • Bilgisayarlar üzerinde meydana gelebilecek teknik sorunları kontrol etmek ve çözüm geliştirmek. 
  • Çalıştığın firmadaki bilgisayar sistemlerinin güncel teknolojiye uygunluğunu kontrol etmek ve yenilenmelerini sağlamak.
  • Yeni teknolojik araçların takibini yapmak ve bunları şirketin ihtiyaçları doğrultusunda sisteme ekleyebilmek.
  • Yazılım ve donanım sistemleri üzerinde düzenli olarak testler yaparak verimliliğini sağlamak.
  • Siber saldırı tehlikesine karşı firmanın bilgisayar sistemlerinin güvenliğini sağlamak ve kontrol etmek. 
  • Ağ sistemlerinin takibini yapmak.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Bilgisayar mühendisi olabilmek için gerekli olan ön şart üniversitelerin mühendislik fakültelerinin en az 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği lisans programlarından mezun olmak. Ayrıca bazı 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümlerinden mezun olanlar da dikey geçiş fırsatıyla bilgisayar mühendisliği programını tamamlayabilirler. Bunların yanı sıra bilgisayar mühendisi olabilmek için analitik düşünme kabiliyetine sahip olmak, gerekli teknik bilgiyi efektif kullanabilmeyi sağlamak oldukça önem arz eder. Güncel çalışmaları ve teknolojik gelişmeleri takip etmek, özellikle modern bir çalışma dünyası içinde bulunulacağından yeniliklere açık olmak gibi nitelikler de bilgisayar mühendisi olmanın önemli kriterleri olarak gösterilebilir. Ayrıca bu mesleği icra edebilmek için güncel programlama dillerinden en az bir tanesine hakim olmak önemli. Bilgisayar mühendisliği evrensel bir düzeyde de çalışma alanı sağlayabileceğinden, yabancı dil bilgisine sahip olmak da seni diğer bilgisayar mühendisi iş arayanlar arasında öne çıkaracak nitelikte. Eğer kendini bu yönlerden yeterli hissediyorsan ve bilgisayar mühendisliği lisans diplomasına sahipsen bilgisayar mühendisliği ilanlarına bakabilirsin. 

Bilgisayar Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

Günümüzde çok fazla çalışma alanı bilgisayar teknolojileriyle uyumlu halde faaliyet gösterir. Özellikle internet ağının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte birçok sektör bilgisayar kullanımıyla çalışmalarını güçlendirirler. Bu sebeple bu çalışma alanlarında bilgisayar teknolojilerinin yönetiminden ve geliştirilmesinden sorumlu olmak üzere bilgisayar mühendisi arayanlar da giderek artar. Bu alanlar bankaların ilgili departmanları, telekomünikasyon şirketleri, özel firmaların Ar-Ge bölümleri, reklam ajansları, satış-pazarlama faaliyetlerini geliştirmek isteyen şirketlerin teknoloji birimleri şeklinde örneklendirilebilir. Ayrıca dijital teknolojiye dayalı her ürün veya hizmet bir anlamda bilgisayar temelli yazılım içerdiğinden bilgisayar mühendislerinin iş alanları giderek daha da geniş bir alana yayılır. Küçük ya da büyük ölçekli birçok şehirde bilgisayar mühendisi arayan firmalar olabileceği gibi yurt dışı kaynaklı bazı şirketler de bünyesinde çalıştırmak için bilgisayar mühendisi arayışında olabilir. Kariyer.net’in Güncel bilgisayar mühendisi iş ilanlarını kontrol ederek birçok sektörden firmanın bilgisayar mühendisliği kadrolarına başvuruda bulunabilirsin. 

Bilgisayar mühendislerinin maaş aralığı nedir?

Bilgisayar mühendisleri, çeşitli kamu kuruluşlarında veya özel şirketlerde çalışabilirler. Bu sebeple bilgisayar mühendisi maaşı bulunulan yere ve konuma göre değişiklik gösterebilir. Meslekte geçirdiğin süre, edindiğin tecrübe ve kişisel donanımların bunu en çok etkileyecek kriterler arasında. Uzun yıllar bilgisayar mühendisi olarak çalışan kişilerin aldıkları maaşlar bu oranda artış gösterebilir.

Bilgisayar mühendisinin kariyerinde başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Bilgisayar mühendislerinin hem kariyerlerinde başarı yakalamak hem de kazançlarını arttırabilmek için çeşitli niteliklere sahip olmalarında ve bunları geliştirmelerinde yarar var. Bu nitelikler; yabancı dil bilgisi, yazılım dilleri konusunda hakimiyet ve çeşitli yazılım dillerinde uzmanlık, belli bir sektörde tecrübe ve bilgi birikimi üzerine yoğunlaşmak olabilir. Ayrıca, akademik olarak bilgisayar mühendisliği alanında lisansüstü araştırmalar yapmak olarak örneklendirilebilir.

Bilgisayar mühendislerinin en çok hangi şehirlerde çalışma imkanı vardır?

Çalışma alanı çok geniş olduğundan hemen her şehirde bilgisayar mühendisi olarak iş bulabilmek mümkün. Ancak çalışma alanlarının yoğunluğuna göre bilgisayar mühendislerinin çalıştıkları şehirlerin konumları da değişir. Özellikle eğitim, teknoloji, endüstri, sağlık gibi alanlarda istihdam edebilen bilgisayar mühendisleri için bu alanların yoğun olduğu şehirlerde  kolaylıkla bilgisayar mühendisi iş başvurusu yapabilirsin. Bilgisayar mühendisi iş ilanları Ankara şehrinde kamuda çalışmak isteyenler için yoğunluk gösterir. Benzer şekilde fırsatların çok olduğu illerden İstanbul veya İzmir bilgisayar mühendisi iş ilanları da kontrol edebilirsin.

Bilgisayar mühendisleri uzaktan çalışma sistemiyle çalışabilir mi?

Bazı alanlarda bilgisayar mühendisleri uzaktan (freelance) şekilde de çalışabilirler. Tam zamanlı mesai talep etmeyen şirketler PC mühendisliği iş ilanlarını bu şekilde oluşturabilirler. Bu alanda daha çok bilgisayar mühendislerinin yazılım geliştirme, programlama alanlarında uzmanlaşmış olanları görülür. Gerekli niteliklere sahip ve ilgili programlara iyi düzeyde hakim olan bilgisayar mühendisleri freelance iş ilanlarına başvurabilirler. 

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar mühendisi iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Kariyer.net üzerinden bilgisayar mühendisliği işleri linkine tıklayarak, bu alandaki tüm güncel ilanlara ulaşabilirsin. İstediğin kriterleri menü üzerinden seçerek filtreleme yapabilirsin. Çıkan listeden dilediğin ilanı açıp, başvur tuşuna basarak başvurunu yapabilirsin. Bu işlem için Kariyer.net üzerinde hazırladığın bir özgeçmişinin olması gereklidir. Ayrıca ekleyeceğin iyi hazırlanmış bir önyazının olması da senin için önemli avantaj sağlar.

Bilgisayar mühendisi iş ilanları en çok hangi şehirlerdedir?

Dijitalleşmenin yükseldiği çağımızda, bilgisayar mühendisliği pozisyonuna ülke çapında tüm şehirlerde talep vardır. Türkiye bünyesinde bilgisayar mühendisliği işleri özellikle geniş iş olanaklarının bulunduğu; İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerinde odaklanır. Ayrıca, Kocaeli, Bursa, Adana, Manisa'da da bu iş alanı yoğun aranan bir daldır.

Bilgisayar mühendisi iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Bilgisayar mühendisliği alanına özellikle Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği mezunları başvurabilir. Ancak bu spesifik olarak belirtilmediyse, kendini yazılım ve BT alanında geliştiren BÖTE, mühendislik, fizik, istatistik ve matematik mezunları da başvurabilir.

En kazançlı bilgisayar mühendisi iş ilanları nelerdir?

Bilgisayar mühendisliği dalında en kazançlı iş ilanları yazılım mühendisliği alanındadır. Bu kazanç tecrübeye göre artar. Belli bir yazılım dilinde uzmanlaşmanın yanı sıra birbirinden farklı yazılım dillerine hakim olmak da kazanca yansıyabilen bir unsurdur. Yönetim pozisyonları olan; CTO ve Bilişim Teknolojileri Müdürü pozisyonları da yüksek kazançlı iş alanları arasındadır. Konuyla ilgili olarak sayfalarımızda geniş bilgi bulabilirsin.

notifications İş Alarmı kur