26

Biyoteknoloji İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
searchsearch
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Biyoteknoloji cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Biyoteknoloji Sektörü İş İlanları

Biyoteknoloji, birçok bilim dalıyla birlikte çalışarak, bitki, hayvan ve mikroorganizmaların DNA’sını geliştirmeyi amaçlar. Doğada yeteri kadar olmayan veya nadir bulunan maddelerin üretilmesinde etkili olan teknolojinin temelini biyoteknoloji oluşturur. Biyoteknoloji sektöründe genom analisti, tıbbi sekreter, makine mühendisi, ziraat mühendisi, iş analiz uzmanı ve arge uzmanı gibi birçok meslekten çalışan bulunur. Canlı organizmalar biyoteknoloji sektöründe ana çalışma konusudur ve amaç da hayat kalitesini arttırmaktır. Teknolojik gelişmelerin doğa ile uyumlu olması için çalışan biyoteknoloji, organizmaların temel özelliklerini araştırmalarına konu eder. Sen de bu alanda eğitim aldıysan biyoteknoloji sektörü iş ilanlarını inceleyebilirsin. Ayrıca güncel biyoteknoloji sektörü iş ilanlarını filtreleyerek niteliklerine uygun ilanlara kolayca ulaşabilirsin. 

Biyoteknoloji Sektöründe Çalışmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra sen de kariyerini biyoteknoloji alanında planlayabilirsin. Biyoteknoloji sektöründe çalışmak için bazı özelliklere sahip olmak gerekir:

 • Öncelikle adayların araştırma eğilimlerinin ve problem çözme becerilerinin yüksek olması gerekir. 
 • Çeşitli meslek gruplarının koordineli çalıştığı biyoteknoloji sektöründe takım çalışması bilinci yüksek olmalıdır. 
 • Geniş bir teknoloji kullanan ve genellikle laboratuvar ortamında çalışma yapan biyoteknoloji çalışanlarının, yazılı raporlar hazırlayabilme yeteneğinin yüksek olması ve istatistik kullanmak için sayılarla arasının iyi olması gerekir. 
 • Sayısız deney yapan adayların sabırlı olması ve eleştirel yaklaşması da sahip olması gereken özelliklerdendir. 
 • Mikroorganizmaların DNA araştırmasını yapan biyoteknoloji çalışanları, doku ve hücre örnekleri toplayarak bu örnekleri analiz eder. Bu yüzden araştırma konusunda istekli olan adaylar daha avantajlıdır. 
 • Biyoteknoloji sektöründe organik kimya çalışan adayın, organik reaksiyon, sentez veya saflaştırma konusunda bilgi sahibi olması gerekir. 
 • Genom analisti olarak biyoteknoloji sektöründe çalışanların, araştırma yapmaya istekli, problemler karşısında eleştirel olması ve çözüm odaklı yaklaşması gerekir. 
 • Polimer olarak çalışmak isteyen adayların sahip olması gereken özelliklerin başında polimer bazlı nanoparçacık sentezi gelir. 
 • Bilime dayalı olan biyoteknoloji, biyolojinin alt dallarından biridir ve bu sektörde çalışmak için bilimsel çalışmaları düzenli olarak takip etmek gereklidir. 

Sen de bu özelliklere sahipsen ve bu alanda çalışmak istersen biyoteknoloji sektörü ilanlarını inceleyebilirsin. 

Biyoteknoloji Sektöründe Çalışanlar Ne İş Yapar?

Biyoteknoloji sektöründe çalışan biyoteknoloji uzmanları, vejeteryan gıda ürünleri geliştirmek, bitkilerin büyümesini iyileştirmek için genetik modifikasyon kullanmak, biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler yaratmak gibi konuları çalışır. Ayrıca yeni ilaçların ve yeni aşıların geliştirilmesinde etkin rol oynayan biyoteknoloji çalışanları, hastalığa neden olan organizmaların gen haritasını çıkararak hastalığı ortadan kaldırmak için bilimsel çalışmalar yapar. Genetik hastalıkların gelişiminde rol oynayan genetik faktörleri tanımlayan biyoteknoloji çalışanları, tarım alanında da çalışır. Mahsulün hastalıklara karşı iyileştirilmesi ve genetiği değiştirilmiş gıdaların sağlık ve çevre üzerine etkilerini araştıran biyoteknoloji çalışanları, laboratuvar ortamında test yaparak sonuçları analiz eder. Bilimsel alanda önemli çalışmalara imza atan bu sektörde çalışmak istersen biyoteknoloji sektörü eleman ilanlarını inceleyerek ilanlara başvuru yapabilirsin. En güncel ilanları görmek için filtreleme alanını kullanarak biyoteknoloji sektörü iş ilanlarını yeniden eskiye sıralayabilirsin.

Biyoteknoloji Sektöründe Çalışmak İçin Hangi Eğitim Ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Biyoteknoloji sektörü bilime dayalı çalışır ve bu alanda birçok meslek grubu ile eş zamanlı çalışmalar yürütülür. Üniversitelerin en az 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak gerekir ve biyoteknoloji sektöründe seçeceğin mesleğe göre eğitim almış olman gerekir. 

 • Canlıların kimyasal maddelerini incelemek isteyen adayların biyokimya eğitimini tamamlaması gerekir. Biyoloji, biyomedikal mühendisliği, kimya mühendisliği, mikrobiyoloji, farmakoloji gibi bölümlerde eğitim almak biyoteknoloji sektöründe çalışmak için alınması gereken eğitimler arasında yer alır. 
 • Tarım ile ilgili alanlarda biyoteknoloji alanında çalışmak isteyen adayların ziraat mühendisliği bölümünü başarıyla bitirmesi gerekir. 
 • Biyoteknoloji sektöründe genom analisti olarak çalışmak için genetik eğitimini tamamlamak gerekir. 

Sen de bu sektörde çalışmak istersen ve gerekli eğitimleri tamamladıysan, biyoteknoloji sektörü iş ilanları Ankara lokasyonunda bulunan ilanları inceleyebilirsin. 

Biyoteknoloji sektöründe maaşlar ne kadardır?

Biyoteknoloji sektöründe seçilen meslekler, maaşları etkileyen en önemli kriterdir. Mesleklere göre maaş farkı olabilir. Ayrıca şirketlerin maaş konusunda izlediği politikalar da maaşların farklı olmasına neden olur. Biyoteknoloji sektörü iş ilanları İstanbul’da çalışmak isteyen adaylar, maaş kriterini değerlendirirken, başvurdukları şirketin konumunu da hesaba katarak yol yardımı alıp almadıklarını araştırmalıdır. Kişilerin mesleki yetkinlikleri, performansları ve mesai saatleri alacakları maaş miktarını pozitif yönde etkilemektedir. 

Biyoteknoloji sektörü iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Süre bakımından iş arama sürecini hızlandırmak istersen kariyer.net’e girerek ve öz geçmiş oluşturarak sitenin arama motoruna biyoteknoloji yazabilirsin. Çıkan ilanlardan öz geçmişine uygun olanlara kolaylıkla başvuru yapabilirsin. Ayrıca akıllı telefonu olan adayların daha kolay erişim sağlaması için oluşturulan kariyer.net’i açarak kriterlerine uygun biyoteknoloji iş ilanlarına başvurabilirsin.

Biyoteknoloji sektörü iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Öncelikle ilgili  bölümlerden mezun olmak ilk aranan kriterler arasında yer alır. Bazı iş ilanlarında lisans mezuniyeti, bazı alanlarda ise yüksek lisans mezuniyeti şartı aranır. Biyoteknoloji sektörü iş ilanları erkek adaylarda aranan kriterlerin başında askerlik gelir. Bazı firmalar meslekte tecrübe veya belirli bir süre staj şartı da arayabilir. 

Biyoteknoloji sektöründe nerelerde çalışabilirim?

Biyoteknoloji sektörü iş ilanları kadın ve erkek adaylar, ilaç şirketi, hastane, yiyecek ve içecek üretim şirketi, gen araştırma kurumu gibi yerlerde çalışma şansına sahiptir. Araştırma enstitüleri, bahçe ve tarım şirketleri, üniversiteler biyoteknoloji sektöründe çalışılabilecek yerler arasında yer alır. Araştırma şirketlerinde çalışmak istersen ve gerekli eğitimleri tamamladıysan tıbbi sekreter olarak da çalışabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Biyoteknoloji iş ilanları hangi meslek gruplarını kapsar?

Biyoteknoloji bilimi; insan, çevre ve tarım kalitesini iyileştirmek adına biyolojik organizmaları inceler. İhtiyaç duyulan faydalı maddeleri üretmeyi amaçlar. Bunun için biyologların yanı sıra mikrobiyoloji, genetik, hücre biyolojisi, biyokimya, biyoproses, immünoloji, moleküler biyoloji, enzimoloji ve fizyoloji dalında uzman bilim insanlarına ihtiyaç duyulur. Gıda, protein, ziraat, kalite, makine, bilgisayar ve elektronik mühendisleri de yine temel ekipler arasında yerini alır. Öte yandan e-ticaret, Ar-Ge, yazılım, formülasyon, üretim gibi bir dizi işlem için gerekli idari kişiler, yardımcı ekipler ve düzenden sorumlu çalışanlar da mevcuttur.

Biyoteknoloji iş ilanlarının çalışma ortamları nasıldır?

Yaşam kalitesini arttırmaya dayalı çalışmalar yürüten biyoteknoloji alanı, çeşitli çalışma ortamlarında mevcuttur. Hastaneler, üniversiteler, araştırma kurumları, özel bir dalda hizmet sunan laboratuvarlar, mühendislik firmaları, ilaç şirketleri ve gıda firmaları bu çalışma ortamlarının arasında yer alır. Dolayısıyla iş ortamı, mesai saatleri, araştırma konusu gibi pek çok durum çalışılan firmaya göre değişiklik gösterir. Çalışma ortamını belirleyen diğer unsur ise kişinin firmadaki pozisyonudur. Bu nedenle ofis, laboratuvar ve çeşitli saha ortamlarında çalışma imkanı mevcuttur.

Biyoteknoloji sektöründe yeni mezunlar için hangi iş ilanları yer alır?

Uzmanlık gerektiren dallarda eğitim diplomasının yanı sıra tecrübe de arayan biyoteknoloji alanı, bazı pozisyonlarda çalışacak adaylara yeni mezun iş olanakları da sunar. Biyoteknologlar, diğer uzmanlar ve mühendisler, yeni mezun iş olanağı fırsatlarından yararlanabilirler. Kalite kontrol gibi idare birimlerinde birden fazla çalışana yer verilmesi durumunda; bu bölümlerde yazılımcı, analist pozisyonlarında da iş imkanına sahip olabilirler. Aynı şekilde gelişime açık teknikerler de alan içerisinde ilk iş deneyimlerine adım atabilirler. Biyoteknoloji alanında yeni mezun iş olanaklarına Kariyer.net filtreleme özelliği kullanılarak hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Biyoteknoloji iş ilanlarına nasıl başvurulabilir?

Kariyer.net ile biyoteknoloji iş ilanlarına ulaşabilirsin. Kariyer.net filtreleme özelliğini kullanarak sana en uygun iş ilanlarını listeleyebilir, sayfada oluşturabileceğin özgeçmiş ile başvuru yapabilirsin. Güncel iş ilanlarından anında haberdar olmak istiyorsan alarm oluşturma özelliğini kullanabilirsin. Başvuru öncesinde ilan detaylarında belirtilen şartları kapsamlı bir şekilde incelemen gerekir.

notifications İş Alarmı kur