keyboard_arrow_down
18

Desen Tasarımcısı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Desen Tasarımcısı cancel
Özdilek Holding
Desen Tasarımcısı
Özdilek Holding
Bursa İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Yasin  Kaplan Tekstil ve Halı San. Tic. A.Ş.
Halı Desinatörü
Yasin Kaplan Tekstil ve Halı San. Tic. A.Ş.
Gaziantep İş Yerinde
Tam zamanlı
Son gün

Desen Tasarımcısı İş İlanları

Desen tasarımcısı, tekstil sektöründe kumaş üretimi, örme, dokuma, dokusuz yüzey ya da baskı tasarımı gibi tekniklerin uygulanması görevlerini yerine getirir. Bu işte hayal gücü yüksek, teknik bilen, yaratıcı, yenilikçi ve yeni trendlere hakim çalışan adayları için güncel desen tasarımcısı iş ilanları yayınlanır. İş ilanlarında aranan kriterler arasında teknik bilgi ve tecrübe büyük önem taşır. Desen tasarımcısı iş ilanları yeni ve güncel fırsatlar sunarak senin için uygun olan tekstil firmalarına başvuru yapmana imkan verir. Yaratıcı, yenilikçi ve dinamik bir bakış açısı ile desenlendirme proseslerinde görev alan desen tasarımcısı, moda sektöründe önemli bir role sahiptir. Giyim mağazaları, çantacılar, aksesuar tasarımcıları gibi daha birçok firmada desen tasarımcısı olarak çalışabilirsin. Moda sektöründe görülen desenli materyallerin desenlerini tasarlayarak çizmek ile görevli olan desen tasarımcılığı, oldukça önemli görülen mesleklerden biridir. Desen tasarımı ile ilgili eğitim aldıysan ve bu konuda yeteneğin varsa birçok ünlü moda ve kumaş firmasında tasarımcı olarak görev alman mümkündür. Bu sayede kariyerine büyük bir basamak ekleyebilirsin.

Desen Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Desen tasarımı, moda sektöründeki kritik pozisyonlardan biridir. Yerine getirdiği sorumluluklar ile sezonluk üretim ve satışı doğrudan etkiler. Modaya uyumlu veya yön verebilen, trendlere ayak uydurabilen desenler tasarlamak ve bunu üretime entegre edebilecek hale getirmek desen tasarımcıların kritik görevleri arasında bulunur. Desen tasarımcısı iş ilanları yayınlarında görebileceğin belli başlı görevler şu şekildedir:

  • Firmanın marka hedefine uygun olarak kadın ve erkek giyim trendlerini takip edersin.
  • Yaratıcı ve ticari getirisi olan tasarımlar üretmek için çalışmalar yaparsın.
  • Tasarlanan desenlerin kalite ve üretim süreçlerini gözlemlersin. 
  • Moda sektörü ile ilgili trendleri ve yeni ortaya çıkmış fikirleri yönetime sunup kazançları ile ilgili bilgiler vermek için sunumlar hazırlarsın. 
  • Tasarladığın desenlerin getirisi ile ilgili raporlamalar yaparsın. 
  • Ürün tasarımı, ölçme, hesaplama ve analiz etme gibi süreçleri yönetirsin. 
  • Maliyetlendirme çalışmalarını yaparak desen tasarım optimizasyonuna katkıda bulunursun. 

Birçok işveren tarafından yayınlanan baskı desen tasarımcısı iş ilanları, eğer senin yetkinliklerine uygunsa başvurabilir ve belli bir şirkette uzun süreli bir çalışma hayatına başlayabilirsin. Tüm bu görevleri yerine getirirken üretim, kalite ve tedarik departmanları ile iletişim içinde olman gerektiğini de göz ardı etmemen gerekir. 

Desen Tasarımcısı Olarak Çalışmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Desen tasarımı iş ilanı yayınlarını incelersen eğitim, tecrübe, yetkinlikler ve yeteneklerle ilgili çeşitli kriterlerin ilan açıklamalarında sıralandığını görebilirsin. Desen tasarımcısı iş ilanları bay veya bayan adaylara farklı fırsatlar sunar. Ancak bu fırsatlardan yararlanabilmek için belli özelliklere sahip olman gerekir. İlanlarda vurgulanan en önemli özelliklerden biri tasarım programlarına hakimiyettir. Desen tasarımcısı olarak iş bulabilmek için üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerindeki ilgili bölümlerden veya moda sektörü ile ilgili olarak Tekstil Mühendisliği ya da Tasarım gibi lisans ve ön lisans programlarından mezun olman gerekir. Üniversite eğitimi sayesinde teknik olarak desen tasarımı konusunda yetkinleşirsin ama bunun yanında bilgisayar kullanımı ve tasarım programları konularında da eğitim alman gerekir. Photoshop, Neographics, Corel, Illustrator gibi programları kullanmak, desen tasarımcılığı alanında fark yaratmanı sağlayabilir. Ayrıca global markalarda işini yapmak istiyorsan İngilizce veya başka bir yabancı dil bilgisine sahip olman gerekebilir. Desen tasarımcılığında daha üst pozisyonlarda yer almak ve tasarım takımına liderlik edebilmen için alanına dair tecrübeli olman beklenir.

Desen Tasarımcısının Çalışma Ortamı Nasıldır?

Desen tasarımcısı iş ilanları bayan veya erkek kategorilerinde yayınlanır ve bu ilanlar kapsamında işe başlayan kişilerin çalışma ortamı değişkenlik gösterir. Desen tasarımcısı arayanlar, moda ve tekstil sektöründe yer alan firmalardır. Bu firmalar, trendleri takip eden kişilerle çalışmayı tercih ederler. Desen tasarımcıları tekstil, ev tekstili, mobilya, aksesuar gibi çalışma alanlarında ofis ortamlarında görev yaparlar. Bu nedenle konforlu bir çalışma ortamına sahip olacağını söylemek mümkündür. Ancak zaman zaman sahaya inmen ve üretim süreçlerine de dahil olman gerekebilir. Ayrıca tasarımların modaya ve sezona uyum sağlayabilecek vizyonda tasarlanması, firmanın sezonluk satışlarına doğrudan etki ettiği için fazlasıyla önemli bir sorumluluktur. Dinamik, yeniliklere ayak uydurabilen, yaratıcı ve hızlı karar alabilen bir yapıya sahip olan kişiler, bu görevleri çok kolay bir şekilde yerine getirebilir. Şehir olarak da moda ve kumaş üzerine çalışan işletmelerin sıkça yer aldığı Bursa, Denizli, Gaziantep desen tasarımcısı iş ilanları açısından en yoğun yerlerdir. Sen de yaşadığın şehir için yayınlanan iş ilanlarına başvurarak kariyerin için bir adım atabilirsin. 

Desen tasarımcısı iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmeli?

Desen tasarımı iş ilanları için başvuru yapacaksan aranan yetkinliklere sahip olmaya ve iş yerinin konumuna dikkat etmen gerekir. Yetkinliklerine ve deneyimine uygun işleri tercih edersen çalışma ortamında daha verimli olabilirsin. İkamet ettiğin veya çalışmak istediğin bölgelerdeki ilanlara başvurman, aynı şekilde oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra çalışma saatleri, maaş ya da izin günleri gibi konular da ilanlarda dikkat etmen gereken konular arasındadır.

Desen tasarımcısı iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Desen tasarımcısı olarak çalışmak istiyorsan üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alman gerekir. Ayrıca tasarım programlarına hakim olman da iyi bir desen tasarımcısı olarak iş bulabilmen için gereklidir. Bu koşullara uygun olduğunu düşünüyorsan işverenler tarafından yayınlanan iş ilanlarına başvurabilirsin. Ayrıca çalışacağın yerin tekstil açısından gelişmiş olması da kariyer fırsatları açısından sana katkı sağlar. Örneğin; bölgede yaşıyorsan Bursa desen tasarımcısı iş ilanları gibi seçeneklerle sana uygun iş fırsatını daha hızlı bulabilirsin.

Desen tasarımcısı iş ilanlarına nasıl ulaşılır?

Desen tasarımcısı arayan firmalar, genellikle ilanlarını Kariyer.net’te yayınlar. Sen de Kariyer.net’te yetkinliklerin, eğitim geçmişin, yeteneklerin, tecrübelerin ve referansların ve diğer bilgileri kapsayan açıklayıcı bir özgeçmiş oluşturabilirsin. Böylece yayınlanan iş ilanlarına ulaşabilirsin. Ayrıca çalışmak istediğin bölgeleri de filtreye ekleyerek daha hızlı sonuç alabilir ve desen tasarımcısı olarak kariyerine başlayabilirsin. Örneğin; Kocaeli desen tasarımcısı iş ilanları araması senin Kocaeli ve çevresindeki iş ilanlarına daha kolay erişmeni sağlar.

Desen tasarımcısı iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Desen tasarımcısı arayan firmalar, işe alacakları personelin Güzel Sanatlar veya Tekstil Tasarım gibi bölümlerden mezun olmasını isterler. Ayrıca tasarım merkezi mevzuatı ve proje yönetimi konularına hakim olman da seni daha tercih edilen bir desen tasarımcısı yapar. Güncel trendleri yakından takip etmen, firmalar açısından kritik önem taşır. Görsel estetik duygusunun yüksek olması da desen tasarımcısından beklenen önemli özelliklerdendir.

Sıkça Sorulan Sorular

Desen tasarımcısı hangi sektörlerde çalışır?

Desen tasarımcısı, herhangi bir kumaşın üretim sürecinde dokusunun hangi yüzey desenleri ile kaplanması gerektiğiyle ilgili tasarımlarını ve önerilerini sunan kişidir. Desen tasarımcısı olarak özellikle tekstil firmalarında ve kurumlarında çalışma imkânı yakalayabilirsin. Desen tasarımcılığının baskın olduğu sektörlerden biri olan tekstil alanında aktif olarak görev alabilirsin. Bununla beraber mobilya sektöründe de desen tasarımcısı unvanıyla çalışma imkânı yakalayabilirsin.

Desen tasarımcısı ne iş yapar?

Desen tasarımcısı, temel anlamda üretim süreci içerisinde tasarım kısmını ele alan kişidir. Tekstil sanayisinde oldukça fazla görebileceğin bu meslek grubu, öncelikli olarak kumaşları analiz eder, kumaşın türü ve yapısı doğrultusunda tasarım şemasını oluşturur. Tasarımın onay alması sonucunda üretim kısmına geçilir. Desen tasarımcılığı mesleğini yapabilmen için moda ile yakından ilgilenmen ve birikimini tasarımlarına yansıtabilmen gerekir.

Desen tasarımcısı maaşları nasıldır?

Desen tasarımcısı maaşlarının bazı faktörlere göre değişiklik gösterdiğini görebilirsin. Temel olarak maaş skalasını değiştiren en önemli husus; desen tasarımcılığını kaç yıldır yaptığındır. Üç veya beş yıllık deneyim ile başvurduğun desen tasarımı iş ilanlarında ise orta düzeyde bir maaş ile karşılaşabilirsin. 10 yıldır veya daha fazla zamandır desen tasarımcısı olarak çalışmalar sürdürüyorsan nispeten daha yüksek maaş aralıklarına sahip olabilirsin.

Desen tasarımcısı iş ilanlarında üniversite öğrencileri için alımlar var mı?

Desen tasarımcısı mesleği genel itibariyle tecrübe esaslı ilerleyen bir meslek alanıdır. Buna rağmen üniversite okumaya devam ederken de bu mesleği yapma imkânı yakalayabilirsin. Üniversite sürecinde bu meslek ile ilgili gereklilikleri net bir şekilde kavramış olman iş sürecine adım atman noktasında etkili olur. Bununla beraber kullanman gereken birçok çizim programına iyi derecede hâkim olman da önemlidir. Kreatif tasarımlar hazırlayabilen ve güncel eğilimleri takip eden üniversite öğrencileri de desen tasarımcısı iş ilanlarına başvurabilir.

notifications İş Alarmı kur