Dış Ticaret Stajyeri İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Dış Ticaret Stajyeri cancel
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı.
😔
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı. 😔
Bu aramana uygun bir ilan yayınlanırsa sana haber vermemizi ister misin?

Doğru sonuçlara ulaşmak için şunlara dikkat etmelisin:

  • Yazım yanlışı yapmadığından emin olmalısın.
  • Daha genel kullanıma sahip kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "HR" yerine "İK" ya da "İnsan Kaynakları")
  • Daha farklı kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "Yazılımcı" yerine "Backend Yazılım Uzmanı")
  • Kısaltma kullanmak yerine, kelimeleri açık şekilde yazabilirsin. (Örn: "Müh" yerine "Mühendis")"
  • Arama sonuçlarında engellenen şirketin profili ve ilanları görünmez. Arama yaptığın kelimenin engellediğin bir şirketle ilgili olup olmadığından emin olmalısın.

Dış Ticaret Stajyeri İş İlanları

Dış ticaret stajyer, bir ülkenin diğer ülkeler ile yaptığı mal ve hizmetlerin kontrol edilmesinden görevlidir. Stajyer niteliği olduğu için bu meslek grubunun görevi, eğitim dönemi boyunca öğrenilen her konuyu gerçek bir ortamda pratik uygulamaya dökmesidir. Dış ticaret stajyerinin görevleri bu nedenle nitelikleri ve sorumluluk alabileceği alanlara göre çeşitlilik gösterebilir. Çünkü araştırma, iyi derecede yabancı dil bilme ve kişisel gelişime açık olma gibi etkenler iş tanımında etkilidir. Gelişen ve değişen dış ticaret sektörü farklı çalışma alanlarına sahiptir. Bu çalışma alanları, teknoloji şirketleri, yurt dışına satış yapan e-ticaret firmaları, ham madde ihracatı yapan şirketler gibi kurumlar olabilir. Eğer bu meslek grubuna uygun isen bu sektörde çalışmak üzere dış ticaret stajyer iş ilanları sayfasından yeni fırsatları takip edebilirsin.

Dış Ticaret Stajyeri Ne İş Yapar?

Dış ticaret stajyerinin görev tanımı çoğunlukla çalışma alanına ve çalışılan firmalara göre değişiklik gösterir. Uluslararası bağlantılara sahip olan, yurt dışı fuarlarına katılan, sıklıkla farklı ülkelerden yöneticilerle görüşmeler gerçekleştiren firmalar dış ticaret stajyeri arayabilir. Bu nedenle sorumluluk alman gereken alanlar çeşitlilik gösterir. Bunların yanı sıra firmaların etkinliklerine katılma gibi görevlerin olabilir. Güncel dış ticaret stajyer iş ilanları sayfasını inceleyerek ilan açıklamalarından görev ve sorumlulukların hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Dış Ticaret Stajyer Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Dış ticaret stajyeri olmak için gereken başlıca özellikler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Üst seviye yabancı dil bilmek,
  • Microsoft programlarına hakim olmak, 
  • Takım çalışmasına yatkınlık göstermek, 
  • Pazarlama becerilerine sahip olmak,
  • Etkili iletişim becerisi sergilemek. 

Bunların yanı sıra lisans eğitimi düzeyinde olman aranan başlıca özellikler arasındadır. Dış ticaret stajyeri, bir ülkenin diğer ülkeler ile yaptığı mal ve hizmetleri kontrol ettiği için pazarlama birimi kapsamındaki görevlerle ilgilenir. Bundan dolayı bilgisayar kullanmayı üst düzey bilmelisin. Sen de dış ticaret stajyer ilanları için kariyer.net’i inceleyerek sahip olan gereken özellikler hakkında daha fazlasını öğrenebilirsin.  

Dış ticaret stajyeri iş ilanları nelerdir?

Dış ticaret stajyer iş ilanları; yurt dışı iş hacmine sahip olan kurumlarda, kendini bu alanda geliştirmek için sana ortam ve zemin hazırlar. Dış ticaret stajyeri arayan firmalar için yabancı dil ve eğitim seviyesi sektörün olmazsa olmaz kriterleridir. Ayrıca teknoloji kullanımına yatkın olman da beklenebilir. Bu tür özelliklere sahipsen farklı sektörlerden dış ticaret ilanlarına başvuru yapabilirsin.

Dış ticaret stajyeri iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Dış ticaret stajyer arayan firmalar farklı lisans programlarına sahip stajyer adaylarını çalışan olarak kabul edebilir. Pozisyon için gerekli genel niteliklere sahipsen karşına çıkan ilanlara başvuru yapabilirsin. Firmalar genel olarak stajyer adaylarından, teknolojiye ayak uydurmak, bilgisayar kullanabilmek ve gelişime açık olmak gibi nitelikler bekler. Bu niteliklere sahip olduğunu düşünüyorsan bu meslekte yer edinebilirsin. 

Dış ticaret stajyeri iş ilanlarına nasıl ulaşılır?

Dış ticaret stajyeri iş ilanlarına firmaların personel arayışlarına bağlı olarak kariyer.net üzerinden ulaşabilirsin. Çalışmak istediğin sektör ve becerilerine göre filtre seçeneklerini kullanabilir, bu sayede beklentilerine uygun iş ilanlarına daha kolay erişim sağlayabilirsin. Ayrıca kariyer.net’in ilan bildirimlerini özelliğini aktif hale getirerek geçmiş aramalarınla uyumlu yeni iş ilanları hakkında anında bildirim alabilirsin.

Dış ticaret stajyeri part-time çalışabilir mi?

Dış ticaret stajyer yerleri İstanbul ve diğer kentler özelinde çalışan adaylarına farklı seçenekler sunar. Çalışacağın kuruma göre dönemsel, tam zamanlı ve yarı zamanlı iş ilanları ile karşılabilirsin. Eğer yalnızca yarı zamanlı iş ilanlarını görmek istiyorsan filtre seçeneklerini kullanabilir, bu sayede çalışma saatleri sana daha uygun olan dış ticaret stajyeri iş ilanlarını listeleyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Dış ticaret stajyerinin görevleri nelerdir?

Standart iş tanımı itibariyle dış ticaret elemanı, dış ticaret birim yöneticisi veya uzmanına bağlı olarak çalışan ara elemandır. Kuruluşlar bünyesinde stajyer olarak çalışan adayların da sürekli çalışanlarla aynı işleri, kademeli olarak üstlenmesi beklenir. Buna göre dış ticaret stajyeri, öncelikle sözleşmelerin düzenlenmesi, arşivlenmesi, kaydı gibi yardımcı işlemleri üstlenir. Sonrasında aşamalı olarak müşteri portföyü yönetimi, bağlantı ve iş fırsatı takibi, raporlama ve farklı evrak işleri, yasal işlemler takibi gibi farklı görevlerden sorumlu olması beklenir. Bu bağlamda kuruluşlar arasında değişebilen iş tanımları eşliğinde, departmana tanımlı tüm iş detaylarında aktif rol alır.

Dış ticaret stajyerleri için hangi illerde istihdam sağlanır?

Uluslararası pazara kolay erişim, gelişen bilişim teknolojileri ve taşımacılık olanaklarının kuruluşlara sağladığı avantajlar arasında gelir. Bu avantajı kullanarak yurt dışı pazarına açılan tüm kuruluşlar, dış ticaret stajyerleri için ideal alan fırsatı doğurur. Bu noktada büyük, orta veya küçük ölçekli tüm kuruluşların tüm kentlerde var olması, dilediğin kentte stajyerlik olanağına erişmeni sağlar. Öte yandan Ankara gibi yerel, ulusal ve uluslar arası düzeyde faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından en çok tercih edilen metropol kentler sayıca daha fazla olanak sunabilir. Aynı şekilde Bursa gibi sanayi ve lojistik olanaklarının zengin olduğu kentler de geniş stajyerlik fırsatlarına erişebilirsin.

Dış ticaret stajyerlerinde olması gereken özellikler nelerdir?

Kuruluşlar arasında değişebilen iş tanımlarıyla çalışan dış ticaret stajyerlerinin, öncelikle farklı iş tanımları için yetkin olabilecek donanıma sahip olması gerekir. Yeni ve sürpriz iş tanımlarının en sık rastlandığı departmanlar arasında gelen dış ticaret departmanı; bilişim cihazları, bilgisayar, klavye, MS office ve teknik iş programlarını kullanım konusunda yeterliliği şart koşar. Pek çok koşulda yabancı dil bilgisinin eşlik ettiği bu kriterlere, işte verim ve başarı için gerekli bireysel özellikler eşlik eder. Etkili iletişim yeteneği, ikna kabiliyeti, takım çalışmasına yatkınlık, dinamizm, detaycılık, analitik düşünce tarzı ve sorun çözme becerisi, işverenler tarafından talep edilen başlıca kriterleri oluşturur.

Hangi bölümde okuyan öğrenciler dış ticaret stajyerleri olabilirler?

Kuruluşlar bünyesinde yer alan ve idari birime bağlı olarak çalışan dış ticaret departmanın asli çalışanlarını dış ticaret uzmanları oluşturur. Bu bağlamda yaygın fikri dış ticaret mezunları için oluşturulan staj ve iş imkanları oluşturur. Öte yandan birim içerisinde gerekli bazı işlemler için o konuda uzman çalışanlara istihdam kararları alınabilir. Bu durum çoğu durumda yasal prosüdürler, anlaşmalar ve sözleşmelerin hazırlık aşamasında İktisadi ve İdari Bilimler öğrencisi adaylara staj imkanı sağlar. Birim içerisinde staj imkanlarına erişebilecek diğer bölümleri ise hukuk, ticaret, finans ve iktisat dalları oluşturur.

notifications İş Alarmı kur