69

Emekli İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Emekli cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Emekli iş ilanları

Birçok insan, çalışma yaşamında en verimli olduğu anda kendini emeklilik sürecinde bulabilir. Fiziksel ve zihinsel olarak çalışmaya, üretmeye devam etmek istediğinde, emeklilik sonrasında da bunu sürdürebileceğin farklı seçenekleri değerlendirebilirsin. Böylece içinde bulunduğun toplum için verimli olmaya devam ederken, enerjini de her zaman yüksek seviyede tutma imkânı yakalayabilirsin. Birçok şirket, kendi bünyesinde görev verebileceği tecrübeli, alanında uzman personele ihtiyaç duyar. Özellikle yöneticilik pozisyonları, emeklilik sonrasında başvuru yapabileceğin iş ilanlarında dikkatini çekecektir. Çalışma yaşamında kazandığın tecrübeni, uzmanı olduğun alanda yetişmekte olan diğer personele aktarabilmen için emeklilere iş ilanları iyi bir fırsat olabilir.  

Emekli iş ilanlarında öne çıkan pozisyonlar

Kendi çalışma alanınla ilişkili emekli iş ilanlarını incelediğinde müdür, sorumlu müdür, idari işler sorumlusu, yönetici, usta pozisyonlarının çoğunlukta olduğunu görebilirsin. Emekli olarak çalışmaya devam edenlerin başvuruda bulunabileceği diğer bir önemli pozisyon da danışmanlıktır. Genelde tecrübesine güvenilen bir kişiden beklenen danışmanlık görevi, emekli olan bir kişi için oldukça uygun bir pozisyon olabilir. Çalışarak emekli olduğun alanla, almış olduğun eğitimle doğrudan ilgili birçok alanda emeklilik sonrası danışmanlık yapabilirsin. Böylece tecrübelerini aktararak çalıştığın firmaya stratejik planlamaların yapılması konusunda destek olabilirsin. Danışmanlık görevi ayrıca senin de güncel gelişmeleri, emekli olduktan sonra da yakından takip etmeni sağlar.  

Güvenlik sektöründen sağlık sektörüne, finans alanına, enerji, lojistik ve satış departmanlarına kadar birçok farklı pozisyona emekli iş ilanları aracılığı ile başvuruda bulunabilirsin. Çoğu zaman tam zamanlı olarak çalışma şartı bulunan bu pozisyonlar, aile ekonomisine de katkı sunmaya devam etmeni sağlayacak fırsatları sana sunar. Henüz emekli olmak için erken olduğunu düşündüğün bir yaşta isen genç emekli eleman arayanlar konusunda bir araştırma yaparak, uygun ilanları gözden geçirebilirsin. Birçok kurumsal firma, kendi çatıları altında görev verecekleri personel için tercihen emekli iş ilanları verirler. Bu firmalar özellikle güven duyacakları, tecrübesinden yararlanabilecekleri, yöneticilik vasıflarına sahip profesyonel kişilerle çalışmak isterler. Bu nedenle iş ilanlarında tercihen emekli olma maddesini eklerler. Emeklilik sonrasında sen de sahip olduğun bu özelliklerle ilgili ilanları takip ederek başvuruda bulunabilirsin.  

Emekliler için verilen iş ilanlarında farklı çalışma zamanlarının olduğunu gözlemleyebilirsin. Örneğin; emekli iş ilanları içerisinde serbest zamanlı çalışma imkânı sunan ilanları da görebilirsin. Bu pozisyonlar, uzun bir iş yaşamı sonrasında mesai saati konusunda rahat olmak isteyenler için güzel bir fırsat olabilir. Eğer uzun zaman belirli bir saat limitine bağlı kalarak çalışıp emekli olmaya hak kazandıysan, emeklilik sonrası iş yaşamında daha rahat olmak isteyebilirsin. Serbest zamanlı emekli iş ilanları, emekli olarak yapmak istediklerin için de sana zaman sunan iş pozisyonlarıdır. Bir yandan çalışarak, verimliliğini ve etkin çalışma yaşamını sürdürürken diğer yandan da kendine ve sevdiklerine zaman ayırabilirsin. Kariyer.net aracılığıyla ayrıca emekli iş ilanlarında güncel ilanları, şirketin sektörünü, iş başvurusu için verilen ilandaki pozisyonun seviyesini, görev yapılacak departmanı da görebilirsin. Eğitim seviyesini ve deneyim süresini de görebileceğin ilanlarda bu özelliklere göre kendin de filtreleme yaparak arama yapabilirsin.  

Bir kadın olarak emeklilik sonrasında çalışma yaşamını sürdürmek istiyorsan, emekli erkek iş ilanları olduğu kadar kadınlar için de emeklilik şartı sunan iş ilanları ile karşılaşabilirsin. Bu ilanlar özellikle çalışma yaşamına alışmış kadınlar için farklı seçenekler sunar. Zamanını verimli kullanabilen, uzun bir çalışma tecrübesine sahip, liderlik özelliklerini koruyan emekliler, firmalar için aranan elemanlar olabilir. Bu ilanlar için kadınlar ya da erkekler özellikle aradıkları şartları taşıdıklarında potansiyel birer personel olarak değerlendirilir. Sen de tüm şartları taşıdığını düşünerek böyle bir ilana başvuruda bulunduysan, gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra ilgili pozisyonda çalışmaya başlayabilirsin.  

Uzun ve verimli geçen bir iş yaşamının ardından, kazandığın tecrübe ile çalışma yaşamına devam etmek istiyorsan, emekli iş ilanları sayfasını ziyaret etmelisin. Çalışmış olduğun alanda, tecrübelerini paylaşmaya devam edebileceğin iş ilanları içerisinden birini seçerek başvuruda bulunabilirsin. Yaşadığın şehre göre farklı emekli iş ilanları arasından senin için en uygun özelliklere sahip olan ilana başvurabilirsin. Örneğin; Antalya’da yaşıyorsan Antalya’da emekli iş ilanları için bir araştırma yaparak, bu ildeki ve çevresindeki ilanlara başvuruda bulunabilirsin. Farklı iller ve farklı iş pozisyonları için emekli iş ilanlarını gözden geçirebilirsin. Diğer tüm illerdeki ilanlara Antalya, Bursa emekli iş ilanları gibi Kariyer.net sayfasından ulaşabilirsin. Kariyer.net’te emekli iş ilanları Ankara, İstanbul, Adana, Konya gibi farklı illere göre listelenmektedir. Emeklilik sonrasında yaşadığın şehri değiştirmek istiyorsan, bu listelerdeki farklı bölgelere ait iş ilanlarını da inceleyebilirsin.  

İş ilanlarını inceleyip başvuruda bulunmadan önce emeklilik sonrasında iş yaşamına dair aklına takılan bazı sorular olabilir. Aranan nitelikler, emekli olarak çalışabileceğin sektörler gibi bazı konularda cevap aradığın sorular için aşağıdaki sık sorulan sorular ve cevaplarını inceleyebilirsin. Böylece emekli olduktan sonra çalışma yaşamına devam edeceğin yeni başlangıçlar için doğru adımlar atabilirsin. Hangi niteliklere sahip olarak iş ilanlarına başvurabileceğini, en çok hangi sektörde emekli olduktan sonra çalışma fırsatı bulabileceğini öğrenerek iş başvurularını gerçekleştirebilirsin. Güncel gelişmelerle aklına takılan konularda da bu soru ve cevapları gözden geçirebilirsin. Böylece yeni düzenlemeler sonrasındaki emeklilik sürecinde başvuruda bulunabileceğin iş ilanları hakkında bir fikre sahip olabilir, en doğru ilana başvuruda yapabilirsin. İşte, emekli iş ilanları için sık sorulan sorular ve cevapları:

Emeklilere iş fırsatı sunan ilanlar nelerdir?

Genel olarak emeklilere sunulan iş fırsatı ilanları, tecrübe gerektiren ilanlardır. Özellikle güvenlik, sağlık yöneticiliği ve eğitim gibi alanlarda tecrübeli personele ihtiyaç duyulması söz konusudur. Çünkü bu konularda herhangi bir deneyimsizlik yaşanması soruna sebep olabilir. Bu nedenle emeklilere sunulan iş fırsatları içerisinde bu alanlar ön plana çıkar. Bu sektörlerde emeklilere verilen görevler de çoğunlukla yöneticilik, müdürlük, koordinatörlük gibi idari yönetim sürecinde olacaktır. Bu nedenle emekli olarak iş arama sürecine başladığında sana sunulacak pozisyonun da yöneticilik kademesinde olması doğaldır. Böylece işverenler emeklilerin tecrübelerinden yönetici olarak yararlanmak, alt kademede yer alan personelin koordinasyonunu bu şekilde sağlamak isterler. Emekli olduktan sonra sana sunulacak iş fırsatı ilanlarına şu şekilde birkaç örnek verilebilir: 

 • Emekli askerler için Güvenlik Müdürlüğü-Yöneticiliği 
 • Emekli sağlık sektörü çalışanları için Sağlık Kurumu Yöneticiliği 
 • Satış ve pazarlama alanından emekli olanlar için Bölge Operasyon Sorumlusu Görevi 
 • Emekli muhasebeciler için Muhasebe Sorumlusu Görevi 
 • Emekli öğretmenler, eğitim sektörü çalışanları için Okul Müdürü, Etüd Merkezi Sorumlusu Görevi  
 • Perakende sektöründen emekli olanlar için Mağaza Müdürü, Satış Sorumlusu Görevi 

Emekli olduktan sonra karşına çıkabilecek bu iş ilanlarının dışında ayrıca tecrübene dayalı uzmanlığından yararlanmak için danışmanlık pozisyonları öneren iş ilanlarını da görebilirsin. Uzmanlık ve danışmanlık pozisyonları için emekli olduktan sonra bu ilanları da değerlendirebilirsin: 

 • Ticaret alanındaki sektörlerden emekli olanlar için İhale Uzmanlığı 
 • Satış ve pazarlama sektörü için Planlama Uzmanlığı, Satış Danışmanlığı, Saha Satış Uzmanlığı, Ürün Yönetim Uzmanlığı 
 • Bilişim sektöründen emekli olanlar için Bilgi Teknolojileri Uzmanlığı, Yazılım Geliştirme Uzmanlığı 
 • Eğitim sektöründen emekli olanlar için Eğitim Uzmanlığı, Danışmanlığı 
 • Sağlık sektöründen emekli olanlar için Sağlık Danışmanlığı 
 • Gayrimenkul sektöründen emekli olanlar için Gayrimenkul Danışmanlığı, Uzmanlığı gibi belirli bir süre tecrübe sahibi olmayı gerektiren uzmanlık ve danışmanlık pozisyonları da emeklilere sunulan iş fırsatlarına yönelik ilanlar dikkatini çekebilir. 

Emekli eleman arayanlar için ilanlarda hangi nitelikler yer alır?

Emekliler için sunulan iş fırsatlarını belirten ilanlarda diğer iş ilanlarından farklı birtakım ayrıntıları görebilirsin. Bu ilanlarda öncelikle tecrübe şartı vurgulanabilir. İş ilanını veren şirketin faaliyet gösterdiği alana yönelik tecrübe sahibi olmak bu ilanlardaki nitelikler arasında ilk sırada yer alabilir. Bunun dışında yine sektöre bağlı özelliklere göre belirli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak, işin gerektirdiği özel niteliklere bağlı olarak bazı sertifikalara sahip olmak da diğer nitelikler olarak ilanlarda bulunabilir. Örneğin; Güvenlik Yöneticisi pozisyonu için iş ilanı veren bir firma, emekli olarak bu ilana başvuruda bulunacak adaylardan güvenlik görevlisi faaliyet izin belgesi sahibi olma niteliğini arayabilir. Ayrıca silah taşıma ruhsatına sahip olmak, ehliyet sahibi olarak aktif araç kullanmak da yine benzer pozisyonlar için senden beklenen özellikler arasında yer alabilir. Ayrıca yasal olarak da bu ilana başvuruda bulunabilmen için Özel Güvenlik Yasasında belirtilen kimlik kartına sahip olman, istenen nitelikler arasında belirtilebilir.  

Emekli eleman arayanlar ayrıca başvuruda bulunacak adaylardan tecrübelerine bağlı olarak gelişmiş iletişim becerilerine sahip olmalarını beklerler. İnsan ilişkileri konusunda emekli adaylar, geçmiş iş tecrübelerini aranan nitelikleri karşılamak için kullanabilmelidir. Kriz zamanlarında hızlı hareket edip, çözüm üretebilmeleri de yine emeklilerin yeni işlerinde aranan nitelikleri arasında yer alabilir. Ayrıca iş ilanı eğer bir yöneticilik pozisyonunda ise gerekli yöneticilik vasıflarına sahip olmak da adaylardan beklenen diğer özellikler arasında yer alır. Emekli olarak başvurmak istediğin ilan bir danışmanlık sürecini gerektiriyorsa, bu danışmanlığı yapacak gerekli eğitimlere ve bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Emekli olduktan sonra başvuru yapılacak iş ilanlarında çalışma düzenine ilişkin de bazı nitelikler adaylardan istenebilir. Örneğin; aktif olarak tam zamanlı çalışman istenebilir ya da serbest zamanlı olarak firma için faaliyet göstermen beklenebilir. 

EYT iş ilanları nelerdir?

Yasal olarak yaş şartına takılarak emeklilik hakkı alamayanlar için kullanılan EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusuyla ilgili olarak emeklilik hakkı kazandıysan, işverenlerin son zamanlarda EYT’liler için verdikleri iş ilanlarını takip edebilirsin. EYT’de, sigorta giriş tarihin 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde ise prim gün sayısı ile çalışma süreni doldurduğun için emeklilik hakkı elde edebilirsin. Bu hakkı elde edebilmek için SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birine bağlı olman yeterli olup, bir ayrım da bulunmamaktadır. Kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresini dolduranları da ifade eden EYT ile emeklilik hakkı elde ettiysen, çalışma yaşamında aktif olarak yer almaya devam etmek isteyebilirsin. Devletin sana sunduğu bu imkânın dışında çalışarak da üretim sürecinde bulunabilirsin. Bazı işverenlere tecrübeli personel bulma konusunda da imkân sunan EYT konusu, yeni iş fırsatlarını da sana sunabilir.  

Diğer emekli iş ilanları gibi belirli bir süre tecrübenin nitelikler arasında ilk sırada yer aldığı bu ilanlarla, ister tam zamanlı istersen de yarı zamanlı olarak çalışmaya devam edebilirsin. Farklı sektörlerde farklı pozisyonlarda verilen bu ilanlar, emeklilerin başvuruları için ideal özelliklere sahiptir. Sen de EYT iş ilanları, emekliler için iş ilanlarını takip ederek aile ekonomisine katkıda bulunmaya devam edebilirsin. Emekli olduktan sonra daha rahat ve esnek çalışma şartları arıyorsan, emekli iş ilanlarında bu özelliklerde ilanları da görebilirsin. Günün sadece belirli zamanlarında çalışma şartı sunan, evden çalışma imkânı taşıyan ilanlarda da emekli personel alımına yönelik detaylar yer alabilir. Tam zamanlı olarak çalışmaya devam etmek istersen de yine tercihen emekli personel arayan firmaların iş ilanlarını inceleyerek başvuruda bulunabilirsin. Özellikle idari süreçlerle ilgili EYT iş ilanlarında yer alan, resmi yazışma prosedürüne hâkim olmak, insan ilişkilerinde başarılı olmak, zaman yönetimini başarılı kullanabilmek gibi şartlar da karşına çıkabilecek nitelikler arasında yer alabilir.    

Emekli arayan iş yerleri hangi sektörlerde faaliyet gösterir?

Genel olarak iş ilanlarına bakıldığında emekli çalışan arayan iş ilanlarının genellikle belirli sektörler tarafından tercih edildiği söylenebilir. Ancak birçok kuruluş bünyesinde çalıştırmak istediği tecrübeli kişiler için emekli olma niteliğini de ekleyebilir. Bu durumda emekli arayan iş yerleri için çok net sınırlar çizilmesi doğru olmayabilir. Üniversiteden yeni mezun olarak belirli bir iş tecrübesine sahip olmayanlar için özel olarak hazırlanan iş ilanları ve güncel mesleklere yönelik pozisyonlar dışında emeklilerin başvuruda bulunabileceği birçok farklı sektörden söz etmek mümkündür. Eğer emeklilik sonrasında daha önce çalışmış olduğun sektörle bağlantılı bir görevde yer almak istiyorsan, aynı sektöre yönelik ilanları takip edebilirsin. Bunun dışında emekli olduğun sektörde edinmiş olduğun tecrübeler farklı sektörler için de yeni pozisyonlarda sana yeni kapılar açabilir. Bunları da değerlendirebilirsin.  

Yine de emekli personel arayan iş yerleriyle ilgili sektörlere yönelik öncelik sıralamasına göre bir liste yapmak gerektiğinde şu sektörler ön plana çıkacaktır: 

 • Ticaret, dış ticaret, lojistik, ulaşım 
 • Güvenlik  
 • Eğitim, eğitim danışmanlığı  
 • Satış ve pazarlama, mağazacılık  
 • Sağlık  
 • Finans, bankacılık  
 • Enerji  
 • Emlak, gayrimenkul  
 • Turizm, eğlence 

Tüm bu sektörler ve daha fazlası için emekli iş ilanları İstanbul Anadolu Yakası, emekli iş ilanları İstanbul Avrupa yakası gibi farklı bölge ve şehirlerdeki iş ilanlarını da Kariyer.net emekli iş ilanları sayfasından kolayca filtreleyebilirsin. Böylece çalışmak istediğin şehre, bölgeye göre ilanlara başvuruda bulunabilirsin. Emeklilik sonrasında yaşadığın şehri de değiştirerek yeni bir başlangıç yapmak istersen, farklı şehirlerdeki ilgili sektörlerin iş ilanlarını inceleyebilirsin. Aldığın eğitim, sahip olduğun nitelikler, emekli olduğun sektörde kazandığın deneyimlerle birlikte bu sektörler için verilen iş ilanlarını takip ederek başvuruda bulunabilirsin. Bu sayede emeklilik sonrasında da verimli bir yaşam sürdürürken, tecrübe sahibi olmayanlara da tecrübelerinle yol gösterebilirsin.  

notifications İş Alarmı kur