13

Gemi İnşa Mühendisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Gemi İnşa Mühendisi cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Gemi İnşa Mühendisi İş İlanları

Gemi inşa mühendisleri, çeşitli talepler doğrultusunda gemileri inşa eden veya onaran kişilerdir. Gemi inşa mühendisi bu işlem sırasında ileri teknolojiden yararlanır. Teknolojinin yardımıyla uluslararası standartlara uygun bir şekilde geminin inşası veya onarımı sırasında gerekli olacak tüm ekipmanları ve malzemeleri seçer. Gemi mühendisleri, yaptığı çeşitli mühendislik hesaplamaları doğrultusunda ekibindeki tekniker ve işçilerle iş birliği yaparak istenen projeyi bitirir. Gemi inşa mühendisleri yat, denizaltı, yük gemisi gibi deniz araçlarının tasarım ve üretiminin her adımında çalışır. Bir gemi inşa mühendisinin inşaat ve mimari bilgisine sahip olması gerektiği gibi hem makine mühendisliği hem de elektrik ve elektronik mühendisliğiyle ilgili de bilgi sahibi olması beklenir. 

Gemi İnşa Mühendisi Olmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Gemi inşa mühendislerinin diğer mesleklerden farklı olarak belirli bazı yeteneklere sahip olması gerekir. Bir gemi mühendisinin öncelikle üst düzeyde genel yeteneğe ve sayısal düşünme yeteneğine sahip olması gerekir. Bir gemi mühendisinin tasarım ve çizim yeteneğinin iyi olması için görsel koordinasyonunun da oldukça iyi olması önemlidir. Fizik ve matematik konularına ilgili olan bir gemi mühendisi, şekil ve uzay ilişkilerini mükemmel bir şekilde algılayabilir. Bunun yanı sıra gemi inşa mühendisleri ekip çalışmasına yatkın olmalı ve hiyerarşi içinde çalışabilmelidir. Doğru kararlar verebilen ve sorumluluk alabilen bir kişiliğe sahip olması önemlidir. Gemi inşa mühendisleri, görevine ve tersaneye katkı sağlama becerisini geliştirmeli ve gemi inşa teknolojilerini sürekli izlemelidir. Gemi mühendisi iş ilanları yayınlayan özel sektöre ait birçok tersane, adaydan sektördeki yenilikleri izlemesini bekler. Gemi mühendisleri, işverenlerin iş ilanlarında istediği detaylara dikkat ederek işe giriş sürecini hızlandırabilirler. Gemi inşa mühendisi arayanlar genellikle adayın MS Office programlarına, 2D ve 3D çizim programlarına hakim,  Autocad ve Rhinoceros  gibi programları çok iyi kullanabilen, zamanı iyi yöneten, dikkatli ve analitik düşünce yapısına sahip, güçlü iletişim kurabilen bir kişi olmasını bekler. Sonuç odaklı çalışmak birçok işveren için önemlidir. Bunun yanı sıra bazı işverenler, işe alım sürecinde  adayın yurt dışına seyahat edebilmesini de kriterler arasında gösterir. 

Gemi İnşa Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Gemi inşa mühendisliği yapabilmek için üniversitelerin denizcilik fakültelerinde yer alan gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü lisans düzeyinde bir bölümdür ve eğitim süresi 4 yıldır. Gemi inşa mühendisleri mühendislikte ve mimarlıkta kullanılan 2D,  3D, Autocad ve Rhinoceros gibi  bilgisayar programlarıyla ilgili kursları tamamlayarak ilgili sertifikaları alabilirler. Gemi inşa mühendislerinin bir yabancı dili bilmeleri zorunludur. Yabancı dili kullanma konusunda zayıf olan bir aday, yabancı dilini geliştirmek üzere çeşitli kurslara devam edebilir. Gemi mühendisi olarak bir gemide çalışmak isteyen gemi inşa mühendisleri, 6 aylık bir süreyi kapsayan tamamlama eğitimi almalıdır. Ardından 12 aylık staj dönemini tamamlamalıdır. Gemi inşa mühendisleri bu eğitim ve staj döneminin ardından liman cüzdanı alarak uzakyol vardiya mühendisi olarak çalışabilirler. Gemi inşa mühendisliği iş ilanları sayfasını inceleyerek vasıflarınıza uygun bir ilana başvurabilirsiniz. 

Gemi İnşa Mühendisinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Gemi inşa mühendisleri genellikler tersanelerde çalışırlar. Ofislerde çalışan gemi inşa mühendisleri, müşterinin istediği şekilde geminin tasarımını yaparak ortaya çıkan teknik çizimlerin tersanede bulunan üretim departmanına aktarılmasını sağlar. Tersanelerde görev yapan gemi inşa mühendisleri, ofislerde çalışan mühendislere nazaran daha ağır şartlarda çalışırlar. Tersanelerde çalışan gemi inşaatı mühendisleri yetiştirmek zorunda olduğu projelerden dolayı sıklıkla fazla mesai yaparlar. Çalışma koşullarını etkileyen durumlardan biri de çalışılan bölgedir. İstanbul gemi inşa mühendisi iş ilanları sayfasından başvuru yapılmayı düşünülüyorsa alanın çalışma prensiplerini inceleyerek başvuru yapılabilir. Hem ofis hem de tersanelerde çalışan gemi mühendisleri, haftanın 6 günü görev yaparlar. Gemi mühendislerinin çalışma saatleri normal mesai saatleri arasındadır. Birçok işveren tarafından yayınlanan yeni iş ilanlarını güncel gemi inşa mühendisi iş ilanları sayfasını araştırarak bulabilirsiniz.

Gemi İnşa Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışır?

Gemi inşa mühendisleri tersanelerde ve ofislerde çalışır. Gerekli eğitim ve stajını tamamlayan gemi inşa mühendisleri, gemilerde uzakyol vardiya mühendisi olarak görev alabilirler. Gemicilik eğitim, araştırma ve geliştirme kurumlarında teknik uzman olarak çalışabilirler. Bunun yanında gemi inşa mühendisleri klas kuruluşlarında, gemi acentelerinde ve sigorta şirketlerinde görev yapar. Gemi inşaat mühendisliği iş ilanları genellikle tersanelerin yoğun olduğu İstanbul Tuzla ve Yalova Altınova’da bulunan firmalar tarafından yayınlanır. 

Gemi İnşa Mühendisleri Ne kadar Maaş Alır?

Gemi inşa mühendisleri ortalamanın üzerinde maaş alırlar. Gemi mühendislerinin maaşı deneyim kazandıkça yükselir. Gemi inşa mühendislerinin maaşı çalıştığı departmana, yaptığı fazla mesailere ve görev aldığı projenin büyüklüğüne ve önemine göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra gemi inşa mühendislerinin rakiplerinden farklı özellikleri, daha yüksek maaş almasını sağlar. Gemi mühendisi iş ilanları içerisinde işverenlerin istediği kriterler bulunur. 

Gemi İnşa Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

Gemi inşa mühendisleri genellikle tersanelerde ve tasarım ofislerinde çalışır. Gemilerde uzakyol vardiya mühendisi olarak çalışmaları için gerekli olan eğitimleri ve stajı tamamlamaları gerekir. Bunun yanı sıra gemi yan sanayi kuruluşlarında, sigorta kuruluşlarında ve gemi denetim ve belgelendirme kuruluşlarında da görev alabilirler. Gemi mühendisi arayan firmalar yayınladıkları ilanlarda adayların çalışacağı kurumları belirtirler. 

Gemi İnşa Mühendisliği Bölümleri Nerelerde Bulunur?

Gemi İnşa Mühendisliği Bölümü, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüyle birleştirilerek Gemi inşa ve Gemi Makineleri Bölümü adını almıştır. Gemi İnşa ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Gemi İnşa Mühendisi iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Gemi İnşa Mühendisi iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Gemi İnşa Mühendisi iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Gemi İnşa Mühendisi iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Gemi İnşa Mühendisi pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Gemi İnşa Mühendisi iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Gemi İnşa Mühendisi iş ilanlarına erişebilirsin.

Gemi İnşa Mühendisi iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Gemi İnşa Mühendisi için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur