62

Hukuk Müşaviri İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Hukuk Müşaviri cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Hukuk Müşaviri İş İlanları

Hukuk müşavirliği sözleşmeler, hukuki işlemler ve yasal konularda bireylere, kurumlara ya da firmalara hukuk müşaviri tarafından öneriler verilmesi, kurumun ya da şahsın yasal uygulamaların, hukuki durumlarının kontrol edilmesi, davaların ve soruşturmaların takip edilmesi ve mümkünse uyuşmazlığa neden olacak olacak hususların engellenmesi görevini üstlenen meslek dalıdır. Eğer sen de hukuk müşaviri olarak iş arayışında isen hukuk müşaviri iş ilanları seçeneklerine başvuru yaparken firmanın senden talep ettiği nitelik ve donanımlara sahip olup olmadığına dikkat ederek başvurunu tamamlayabilirsin.

Hukuk Müşavirinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hukuk müşavirinin iş tanımları, kuruluşların bünyesine ait yönergelerde belirtilir. Bir hukuk müşavirinin görevleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Davaları ve başvuruları takip etmek
  • Güncellenen hukuki düzenlemelerle ilgili yöneticileri bilgilendirmek
  • Bütün hukuki belgeleri hazırlamak
  • Yönetimin kararları ve uygulamalarıyla ilgili risk etkenlerini araştırmak
  • Anlaşmazlıkları engelleyen hukuki önlemler almak ve uyuşmazlıkların barış yoluyla çözülmesine yönelik fikir vermek
  • Sözleşme, anlaşma, tapu tarzı hukuki evrakları incelemek, raporlamak ve değerlendirmek
  • Özel sektörde ise firmanın, eğer değilse de kamu kuruluşunun yasal problemlerini araştırıp incelemek.

Hukuk Müşaviri Olmak İçin Neler Gereklidir?

Öncelikle hukuk müşaviri olmak için üniversitelerin Hukuk fakültelerinden mezun olunması gerekir. Sonrasında hukuk müşavirliği iş ilanları seçenekleri, yöneticilik ve liderlik becerisine sahip olmak, raporlama yeteneğine sahip olmak, sorunlar karşısında hızlı bir şekilde çözüm üretebilmek, sözlü ve yazılı iletişim mecralarını aktif bir şekilde kullanılmak gibi özellikleri taşımayı gerektirir. Aynı zamanda bir hukuk müşavirinden meslek etiğine uygun davranışlarda bulunmak, insan ilişkileri kuvvetli olmak, öğrenmeye ve gelişime açık olmak, planlı çalışma yeteneği göstermek, stresle başa çıkabilme gibi niteliklere sahip olunması da beklenir.

Hukuk müşaviri iş ilanları en çok nerelerde yayınlanır?

Pek çok farklı davaya bakan hukuk bürolarında, devlet kurumlarda çalışması adına hukuk müşavirine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda üretim firmaları, inşaat firmaları, lojistik şirketleri, sigorta şirketleri, bankalarda hukuk müşavirleri istihdam edilir. Bu doğrultuda hukuk müşaviri ilanları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde Kariyer.net üzerinden takip edilebilir.

Hukuk müşaviri olarak part time çalışma olanağı bulunur mu?

Güncel hukuk müşaviri iş ilanları bay ve bayan adaylar için tam zamanlı ve yarı zamanlı pek çok iş imkanı sunar. Farklı şehirlerde yer alan hukuk büroları, inşaat firmaları, kimya firmaları, müşavirlik firmaları, bankalar, enerji-sanayi şirketlerinde tam zamanlı olduğu gibi part time olarak da iş olanağı bulabilirsin. İkamet ettiğin ilde Kariyer.net üzerinden yayınlanan iş ilanlarını detaylı olarak inceleyerek part time iş olanaklarına başvuruda bulunabilirsin.

Hukuk müşavirleri ne kadar maaş alır?

Hukuk müşavirlerinin maaşları özel ve kamu kurumlarında çalışmaya göre farklılık gösterir. Özellikle de özel sektörde hukuk müşaviri maaşları değişiklik gösterir. Hukuk müşaviri iş ilanları yeni ve her zaman Kariyer.net üzerinden bulunabilir. Sen de bu ilanları inceleyebilir ve tercih ettiğin ilanın maaş seçeneklerini, firmaların seninle iletişime geçmesi durumunda öğrenebilirsin. 

Hukuk müşaviri iş ilanlarına nasıl başvurulur?

Hukuk müşaviri iş ilanları bugün yayınlananlara ve güncel iş ilanlarına son derece kolay ve hızlı bir şekilde erişebilirsin. Kariyer.net’i ziyaret ederek bütün iş ilanlarına kolaylıkla başvurabilirsin. Bu işlemleri yaptıktan sonra filtreleme özelliğiyle yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışma türü iş ilanlarını görüntüleyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Hukuk müşaviri kimdir?

Hukuk müşaviri; bireylere, özel ya da kamusal kurumlara hukuksal konularla ilgili danışmanlık hizmeti veren kişidir. Değişen, yeniden düzenlenen yasalar, sözleşmeler hakkında ilgili kişi ve kurumlara gerekli tavsiyelerde bulunur. Sende hukuk müşaviri olmak istiyorsan öncelikle avukatlık ve hukuk müşavirliği arasındaki mesleki farkın ne olduğunu bilmelisin. Bu iki meslek içinde hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Ancak avukat olmak isteyenlerin yasal avukatlık staj belgesini edinmesi gerekirken hukuk müşaviri için böyle bir zorunluluk söz konusu değildir.

Hukuk müşaviri nerede çalışabilir?

Kariyerini hukuk müşaviri olarak şekillendirmek istiyorsan hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışabilirsin. Neredeyse her özel kuruluş bünyesinde hukuk müşaviri ve avukat çalıştırır. Sen de özel kuruluşunun herhangi bir departmanında çalışmayı tercih edebilirsin. Bunun dışında özel şirketlerle çalışabilir ve onlara danışmanlık hizmeti verebilirsin. Yahut özel kuruluşlar ya da firmalarla çalışmayı düşünmüyorsan bireylere hukuk müşavirliği yapabilirsin. Eğer bireysel hizmet vermek istiyorsan kendi danışmanlık ofisini açarak herhangi bir kuruluşa tabiğ olmadan da mesleğini icra edebilmen mümkün.

Hukuk müşavirinde olması gereken özellikler nelerdir?

Hukuk müşaviri olmak istiyorsan öncelikle hukuki düzenlemelere hakim olabilmen çok önemli. Bunun için sistemli bir çalışma prensibine de sahip olmalısın. Hukuksal alandaki yeni düzenlemeleri takip etmek için bilgilerini güncellemelisin. Bu nedenle okumayı seven ve araştırmacı bir kişiliğe sahip kişiler daha başarılı olacaktır. Ayrıca danışmanlık demek insan ilişkileri demek olduğundan iletişim gücünün kuvvetli olması gerektiğini de unutmamalısın. Kendini doğru ifade edebilmen için hitabet ve sunum becerilerinin de yeterli seviyede olması sana fayda sağlayacaktır.

Hukuk müşaviri olmak için hangi eğitimler alınmalıdır?

Hukuk müşaviri olmak için hukuk fakültesi lisans programını tamamlamış olman gerekir. Avukatlık mesleğini tercih edenler için zorunlu olan staj belgesi müşavirlik için gerekmez. Mesleği yapmak için hukuk fakültesi mezunu olmak yeterli olsa da başarılı bir müşavir olmak istiyorsan kendini geliştirmelisin. Bu noktada hem günlük konuşma diline hem de mesleki dile yani hukuki dile hakim olmalısın. Bu becerilere sahip olmak için alabileceğin eğitimler mevcut. Ayrıca teknolojik ilerlemelerden tüm meslek alanları etkilenirken huhuk da bu gelişmelerden geri kalmadı. Bu nedenle UYAP eğitimi alman sana oldukça fayda sağlayacaktır.

notifications İş Alarmı kur