44

Kabin Memuru İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kabin Memuru cancel
Tailwind Havayolları A.Ş.
Tecrübeli / Tecrübesiz Kabin Memuru (Antalya)
Tailwind Havayolları A.Ş.
Antalya İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Pegasus Havayolları A.Ş.
Kabin Memuru - Antalya (Dönemsel)
Pegasus Havayolları A.Ş.
Antalya İş Yerinde
Tam zamanlı
4 gün
TUI – Tantur Turizm Seyahat A.Ş.
Tuı Airport Rep
TUI – Tantur Turizm Seyahat A.Ş.
Antalya +3 il daha İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Kabin Memuru İş İlanları

Kabin memurları, uçaklarda ve otobüslerde yolcuların konforundan sorumlu olan kadın veya erkek personellerdir. Uçaklarda çalışan kadın kabin memurlarına hostes denilirken, erkek kabin memurlarına ise host denir. Otobüslerde görev alan kabin memurlarına ise muavin denir. Hostes ve hostların yolculuk sırasında yerine getirmeleri gereken birçok görevleri vardır. Uçak içerisinde çalışan kabin memurlarının en temel görevlerinden biri, uçak içerisindeki yolcuların konfor ve güvenliğini sağlamaktır. Yolcuların kısa veya uzun sürecek yolculuklarını mutlu ve güvenli bir şekilde tamamlayabilmeleri için kabin memurları görev alır. Kabin memurlarının bu amaca uygun olarak çeşitli  eğitim ve yeteneklere sahip olmaları gerekir. Kabin memurları ülkemizde; birçok özel havayolu şirketinde, otobüs firmalarında ve özel jetlerde çalışabilirler.  Kabin memuru iş ilanlarında aranan niteliklere bakıldığında, uçaklarda ve otobüslerde görev alan personellerin farklı yetkinliklere sahip olması beklenir. Uçak içerisinde çalışan kabin memurları ile otobüs içerisinde çalışan kabin memurlarının görev ve sorumlulukları birbirinden oldukça farklıdır.

Kabin Memuru Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Kabin memurlarının çalışma alanı, uçağın içerisinde bulunan  kokpit kapısı ile kabinin en arka kısmına kadar olan bölümü kapsar. Bu bölüm içerisinde çalışan kabin memurlarının sahip olması gereken nitelikler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan el kitabında belirtilir. Bu el kitabında, kabin memurlarının hangi özelliklere sahip olması gerektiği belirlenirken evrensel kurallar göz önünde bulundurulur. Birçok farklı milletten insanın yolculuk ettiği uçaklarda, kabin memurlarının ulusal bir dil olarak kabul edilen İngilizce dilini iyi derecede konuşma yeteneğine sahip olması gerekir. Özellikle İstanbul Kabin memur iş ilanlarında iyi derece İngilizce konuşan adaylara iş görüşmelerinde öncelik tanınır. Kabin memurlarının, mesleği gereği  farklı kültürlerden birçok yolcuyla iyi iletişim kurabilmesi  ve onları doğru şekilde  anlayabilmesi gerekir. Bu sebeple kabin memurlarının iletişim becerilerinin iyi olması önemlidir. Kabin memurlarının insanları iyi dinlemesi, onların sorunlarıyla ilgili olması gerekir. Yeni insanlarla tanışmayı seven, olağandışı durumlarda sakinliğini koruyabilme yeteneğine sahip,  güler yüzlü insanlar kabin memurluğu mesleğini yapmayı tercih edebilirler. Çalışma ortamları uçak içerisinde bulunduğu  için kabin memurlarının uçak ve kapalı alanda kalma gibi fobilerinin olmaması gerekir.

Kabin Memuru İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Kabin memuru iş ilanlarını incelerken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.  İş ilanını hangi firmanın verdiğine dikkat edilmelidir. İş ilanını havacılık alanında faaliyet gösteren kurumlar yayınlayabildiği gibi, özel jet kabin memuru iş ilanları da mevcuttur. Bu ilanlarda kabin memurlarının, özel jetlerde ve  şahsa ait uçaklarda görev alması beklenir. Şahsa ait olan özel jetlerde yolcu sayısı daha azdır. Özel jetlerde çalışan kabin memurlarının çalışma şartları ve süreleri farklılık gösterebilir. Özel jetlerde görev alan kabin memurlarının çalışma şartları değişebildiği gibi iş ilanlarında belirtilen kriterler de değişkenlik gösterebilir. Kabin memurları; iş ilanı veren firmanın çalışma sürelerine, izin günlerine, verilen ücrete ve sağlık sigortası şartlarına dikkat etmelidir. Kabin memuru adayı, başvuracağı ilanlardaki çalışma sürelerine de dikkat etmelidir. Firmalar kabin memuru iş ilanlarında;  kısmi zamanlı, proje kapsamlı, geçici veya kalıcı kabin memuru arayışında olabilir. Kabin memurları ne kadar süre çalışmayı planlıyorsa kendisine  uygun olan iş ilanlarına başvurması, sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. Kabin memuru iş ilanlarında  host ve hosteslerin tecrübeli veya tecrübesiz olması gibi özellikler de aranır. 

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Kabin memuru dendiğinde akla ilk olarak uçakta çalışan hostes ve hostlar gelse de otobüs içerisinde çalışan görevlilere de kabin memuru denir. Otobüs kabin memuru iş ilanları incelendiğinde uçak ve otobüste çalışan kabin memurlarının farklı niteliklere sahip olması gerektiği görülür. Kabin memurlarının iş tanımları çalıştığı firmaya göre değişmekle beraber temel olarak, uçak ve otobüslerde yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlamaktır. Uçak içerisinde çalışan kabin memurları, yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla öncelikle sözlü ve görsel olarak emniyetle yolculuk yapabilmeleri için gerekli olan bilgilendirmeyi yapar. Uçağın kalktığı yerin resmi dili ve fiziksel hareketler ile bilgilendirme yaptıktan sonra ulusal dil olarak kabul edilen İngilizce ile bu bilgileri tekrar anlatır. Kabin memurları ihtiyaç halinde kokpit dışında pilotun talimatlarını yerine getirir. 

Kabin Memuru Mesleği İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Ülkemizde kabin memuru olabilme şartlarını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kabin memuru olabilmek için  asgari şartları belirler ancak firmalar tarafından  hostes ve host kabin memuru iş ilanlarında farklı şartların da eklendiği görülür. Kabin memurlarının; 18 yaşından büyük olması, sağlık yönünden görevini yerine getirmesine engel bir durumun olmaması ve İşletme El kitabında belirlenen boy ve kilo gibi kriterlere uygun olması gerekir. Ayrıca Sivil Havacılığın belirlediği şartlara göre kabin memurlarının; iyi derecede İngilizce bilmesi, fiziksel kriterleri sağlaması ve  istenilen şartlara uygun olarak eğitim yeterliliğinin olması gereklidir. Ayrıca bu alanda verilen iki aylık eğitimi başarıyla tamamlayan adaylara Kabin Ekibi Temel Eğitim Sertifikası ve Tip Eğitim Sertifikası da verilir.

Kabin Memuru Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kabin memurlarının en temel görevi yolcuların güvenliğini sağlamaktır. Kabin  memurları, uçağın temizliğini yolcular gelmeden ve yolcular ayrıldıktan sonra kontrol eder ve yolcuların uçağa güvenli şekilde yerleşmesini ve ayrılmasını yardım eder. Kabin memurları, yolculara güvenli bir yolculuk yapabilmeleri için uymaları gereken kuralları uygulamalı olarak anlatır.  Kabin memurları bazı firmalarda yolculara yiyecek ve içecek servisi yapar.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin memuru olmak isteyen adayların öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen asgari şartları sağlıyor olması gerekir. Asgari şartları sağlayan adaylar Türk Hava Yollarına başvuruda bulunabilir. Özel havayolu firmaları dışında çeşitli firmalar da kendi bünyelerinde hazırladıkları yazılı sınav ve mülakatlarla kabin memuru alımı yaparlar. Kabin memuru olmak isteyen adaylar, ön lisans programı olan Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünü okuyarak kabin memuru olabilirler. 

Kabin Memuru İçin İş Olanakları Nelerdir?

Kabin memurları; Türk Hava Yollarında, yurt içinde ve yurt dışında bulunan özel havayolu firmalarında ve özel jetlerde çalışma olanağına sahiptir. Günümüzde birçok şahsa ait olan uçak ve özel jetler vardır. Kabin memurları bu özel jet ve uçaklarda da çalışma imkanına sahiptir. Kabin memurları, güncel kabin memuru iş ilanlarını inceleyerek kendileri için en doğru işi bulabilirler. 

Kabin Memurlarının Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Kabin memurları, meslekleri gereği esnek çalışma saatleri içerisinde  uzun süren yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde bulunurlar. Kabin memurları  yurt içi ve yurt dışında bulunan birçok destinasyona seyahat gerçekleştireceği için seyahat engellerinin olmaması önemlidir.  Gökyüzünde sürekli basınca maruz kalan kabin memurları, sağlıkları gereği erken emekli olma fırsatına sahiptir. Kabin memurlarının, çalışma şartları sebebiyle sağlıklarına dikkat etmesi ve belirli periyotlarla sağlık raporu alması gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kabin memuru iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Yetkinliklerinin ve eğitiminin uyması durumunda, kabin memuru iş ilanları linki ile bu alandaki tüm ilanlara erişebilir, dilediğin ilanı açıp Başvur tuşuna basarak başvurunu tamamlayabilirsin. Özellikle, iyi insan ilişkileri kurabilmek ve yabancı dil konusunda yetkin olmak, kabin memuru iş başvurusu hususunda avantaj sağlar. Bu meslekte zorlu koşullarla karşılaşılabildiği için başvurularda; psikolojik ve fiziksel olarak da yeterli olmak büyük önem taşıyor.

Kabin memuru iş ilanları en çok hangi şehirdedir?

Kabin memuru iş ilanları en çok turizmin ve havacılığın yaygın olduğu; İstanbul, Antalya ve Muğla illerinden verilmektedir. Ancak diğer illerden de bu oranda olmasa da talep mevcuttur.

Popüler kabin memuru iş ilanları nelerdir?

Kabin memurları özellikle uçaklarda, kimi zaman yatta ya da benzer ortamlarda yolcu konforu ve güvenliği konusunda yardımcı personeldir. Bu alandaki işler arasında yoğun olarak; kabin memuru, host, hostes, restoran hostesi, yolcu hizmetleri memuru ve yat hostesi ilanları yer alır.

Kabin memuru iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Başvuru yapmak için dilediğin ili, ilçeyi ve pozisyonu yazarak filtreleme işlemini yapabilirsin. Hemen sonrasında ise çıkan sonuçlar içinden ilgini çeken iş ilanlarını açarak aranan özellikleri taşıyıp taşımadığına bakmalısın. Uygun ilanlara hemen Kariyer.net platformuna üye olarak ve bir öz geçmiş hazırlayarak başvurabilirsin. Hazırladığın öz geçmişi farklı iş ilanları için de dilediğin ölçüde kullanabilirsin.

notifications İş Alarmı kur