Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
5

Kaptan İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search
Sıkça Sorulan Sorular

Kaptan nasıl olunur?

Kaptan, olman için belli eğitimlerden geçmen gerekir. Kaptanlık eğitimi için üniversitelerin lisans düzeyinde dört yıllık eğitim veren Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olman gerekir. Eğitimden sonra okul müfredatında belirlenen staj dönemini tamamlaman gerekir. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra Ulaştırma Bakanlığına bağlı Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılan sınava girebilirsin. Bu sınav gemi adamları yeterlilik sınavı olduğundan sınavı başarı ile geçmen gerekir. Bu aşamalardan sonra artık kaptan olarak çalışma hayatında görev alabilirsin.

Kaptan iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Kaptan iş ilanında adaylarda aranan kriterler görev alınacak firmaya göre farklılık gösterir. Yat kaptanı, uzak yol kaptanı, sürat teknesi kaptanı, ikinci kaptan ve üçüncü kaptan olarak çalışabilen adaylardan bu seviyelere göre farklı eğitim bilgileri ve sertifikalar istenir. Gerekli meslek bilgisinin yanı belli bir tecrübe de talep edilir. Hem sözlü hem de yazılı olarak iyi derecede İngilizce dil yetkinliğine sahip olman istenen diğer kriterlerdendir.

Kaptanların çalışma koşulları nasıldır?

Kaptanlık mesleğinin çalışma koşulları kaptanlık yapılan deniz aracının türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca uzak yol kaptanı ve yakın yol kaptanı olman çalışma koşullarını etkileyen diğer bir faktördür. Kaptanlık yaptığın deniz aracının yönetilmesinin yanı sıra en hızlı ve uygun ulaşım rotasını seçmek ile sorumlusundur. Ayrıca uzak yol kaptanları yıllın belli bir kısmını yolculuk ile geçirirler. Deniz aracının güvenli ve verimli çalışmasından, deniz aracındaki mürettebatından sorumlu olan kişiler kaptanlardır.

Kaptan iş ilanlarında dönemsel iş ilanları var mı?

Kaptanlık iş ilanlarında dönemsel/proje bazlı çalışma şekli ile işe alım yapan ilanlar mevcuttur. Bu tür ilanlarda yılın belli bir kısmında veya bir ya da iki yıl süreyle çalışabilecek adaylar aranır. Yaz dönemlerinde turistik yerlerde dönemsel iş ilanları ile alım yapan firmalar da bulunur.