12

Kaptan İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kaptan cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Kaptan İş İlanları

Denizcilik ve ulaşım sektöründe kaptanlık görevi büyük önem taşır. Bu alanda görev yapmak isteyen kişiler için pek çok farklı iş imkânına rastlamak mümkündür. Ayrıca kaptan iş ilanları arasında da çeşitlenen farklı meslek alanları görülebilir. Kaptan pozisyonunda çalışma hayatı içinde bulunan kişilerin şartları farklılık gösterir. Kaptanlık görevini yapan kişilerin kullandığı araçlarda da değişikliklere rastlamak mümkün olur. Birbirinden çeşitli deniz araçlarını kullanan kaptanlar, genelde uzun süreli çalışma süreçleri dâhilinde denizaşırı alanlarda görev yapar. Kaptan iş ilanlarının bulunduğu kariyer.net, elemen arayan firmaların taleplerini barındırır. Sen de bu alanda kariyer yapmak istersen ilgili ilanlara göz atabilirsin. Kaptanların  çalışma sahaları denizler olmakla beraber ülke bazında farklılıklar söz konusu olabilir. Kaptan maaşlarının farklılık gösterdiği firmaların, çalışma yürüttüğü şehirler de başkadır.

Kaptan Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Güncel kaptan iş ilanları üzerinden başvuru yapmak için belli özellikleri kişiliğinde barındırman gerekir. İlanları genel bazda değerlendirme altına aldığında başvuru yapacak kaptan adaylarının sahip olması istenen özellikleri listeleyebilirsin:

 • Kaptan iş ilanlarına başvurmanın temelinde deniz tutması gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan bireyler arasında olmamak gelir.
 • Kaptan pozisyonuna başvuracak isen hızlı ve doğru kararlar alabilmen öngörülür. Özellikle zorlu hava şartları altında, açık denizde doğru tespitler yaparak karar vermelisin.
 • Liderlik vasıflarını üzerinde taşıyabiliyorsan kaptan olma potansiyeline sahip olursun. Deniz aracını kontrolü ile hareket ettiren kaptanlar, araç içerisinde görev alan kişilere liderlik edebilmelidir.
 • Uzun vakit alan seyahatlerde sabır gösterebilecek kişilerden biriysen başarılı bir kaptan olabilirsin.
 • Ekip içerisindeki dengeyi sağlayabilecek bir kapasiteye sahipsen kaptanlık pozisyonunda başarıya imza atabilirsin. 
 • Mekanik konularda deniz aracına müdahale edebilecek bireyler kaptan olmak için uygunluk gösterir.
 • Deniz aracı üzerinde çalışmalarını yürüten personelin iş organizasyonunu düzenleyebilecek ve güvertedeki tüm işlerin düzenini sağlayabilecek kişiler bu görev için uygundur.
 • Fiziksel olarak deniz şartlarında seyahat edebilecek kişilerin kaptanlık iş ilanlarına başvurması doğru olur.

Kaptan pozisyonunda çalışma hayatına giriş sağlayacak bireylerin sahip olduğu olumlu özellikler, onların işlerini yürütürken daha iyi standartlar içinde yer almasını sağlar. Bu iş ilanlarında adaylardan istenen özellikler firmaya bağlı olarak da şekil alır. 

Kaptan iş ilanları yeni teknolojilere uyum sağlayacak bireylerin başvurularına öncelik tanır.

Kaptanlar Ne İş Yapar?

Kapan iş ilanları bugünden yarına benzer işlerin yapıldığı bir sektördür. Kaptan olarak görev alırken belirli görev ve sorumluluklar iş prensibinin temelini oluşturur: 

 • Kaptan pozisyonunda yapılan alımlar dâhilinde deniz aracının yönetimini sağlamak büyük önem taşır. İlan üzerinde belirtilen vasıtanın kullanımı için şart olan ehliyete sahip kişiler bu işi kolaylıkla yürütebilir.
 • Deniz aracındaki derinlik bulucunun kullanılması da kaptanların görevleri arasındadır.
 • Yine radar ve şamandıra araçlarının yönetimi de kaptanların yürüttüğü işler içerisinde bulunur.
 • Telsiz kullanarak diğer deniz araçları ile iletişim kurma görevi de kaptanlara aittir.
 • Denizde görülen iklim şartları ve hava koşulları d^shilinde rotaların dizaynını kaptanlar sağlar.
 • Deniz aracı içindeki hidrolik sıvı ve hava basıncı kontrollerini sağlamak da kaptanın görev tanımı arasında yer bulur.
 • Deniz aracı personeli ile belli tatbikatların yürütülmesi kaptanın işleri içerisindedir.

Tüm bu görevleri yerine getirebileceğini inanıyorsan kariyer.net’ten kaptanlık iş ilanlarına başvurularını gerçekleştirebilirsin.

Kaptanlık İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmelidir?

Kaptan iş ilanları bayların başvurması hâlinde askerlik hususunda belirtilen şartlara dikkat edilmesi gerekir. Erkek ve kadınların yürütebilecekleri kaptan görevi iş ilanlarında çalışılacak firmaları araştırarak iş niteliklerini öğrenebilirsin. Yine ilgili şirketin taşıdığı ürünlerin özelliklerine de dikkat etmen önemlidir. Kaptanlık iş ilanlarında deniz seyahatlerinin ne kadar süreceğine dair verilen bilgileri de değerlendirme altına alman gerekir. Kaptan iş ilanları bayan ve bayların başvurularında, görevleri sırasında kullanacakları deniz aracının özelliklerini incelemeleri önemlidir. Kaptan pozisyonu için verilen iş ilanlarının içeriğinde var olan, ücretlendirme birimi ve miktarı gibi faktörler de değerlendirilmesi gereken ayrıntılardandır. Kaptan iş ilanları başlığı içerisinde yer alan konaklama seçenekleri de kişilerin dikkatli davranması gereken hususlar arasında yer edinir. Kaptan pozisyonu iş ilanlarında adaylardan istenen özelliklerin tamamını değerlendirme altına aldıktan sonra kararını verebilirsin. 

Kaptan olmak için hangi eğitim ve belgelere sahip olmak gerekir?

Kaptan arayanlar, işe başvuru sağlayacak kişilerden Deniz Müsteşarlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstermesini talep eder. Gemi Adamları Yeterlilik Sınavı dâhilinde başarı elde eden kişilere verilen belgeler firmalar tarafından talep edilir. Sahil güvenliğin onayladığı akademik başarı belgeleri de firmalar tarafından istenir. Kaptan arayan firmalar, başvuracak adaylardan belli dillere yeterliliği olduğuna dair başarı belgesi de bekleyebilir.

Kaptanların iş olanakları nelerdir?

Kaptan iş ilanı bazında iş arayan kişilere sunulan olanaklar farklı avantajları bünyesinde barındırır. Kaptan iş olanakları özellikle denize kıyısı olan şehirlerde yoğunluk gösterir. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde bulunan liman şehirlerinde ve beldelerinde kaptan pozisyonlarına tanınan iş imkânları yoğundur. Kaptan aranıyor iş ilanları şeklindeki farklı başlıkları kariyer.net’ten takip edebilirsin. 

Kaptanlık iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Bayan kaptan iş ilanları başlığı altındaki alternatifleri merak ediyorsan kariyer.net’i dilediğin zaman ziyaret edebilirsin. Filtreleme seçeneklerini kendine uygun biçimde kullanarak ilgilendiğin ilanlara rahatlıkla ulaşman mümkün olur. Kariyer.net, çeşitli liman şehirlerinde sunulan kaptanlık iş ilanlarının iş arayan bireylere ulaşmasını sağlar. Kaptan iş ilanları İzmir başlığı çerçevesinde verilen ilanlara göz atarak Ege Bölgesi’ndeki bu ilde çalışmaya başlayabilirsin.

Kaptanlık iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Kaptan iş ilanlarına belgesi olan bireyler başvuruda bulunabilir. Erkek ve kadınların çalışma sahası içinde bulunan kaptanlık pozisyonunda belli eğitimleri alan her birey faaliyet gösterebilir. Muğla kaptan iş ilanları gibi başlıklara bu alanda ikamet eden kişiler başvuru yapabilir. Eğitim kriterinin yanı sıra kaptanlık görevi için diğer istenen nitelikleri de karşılıyorsan başvurunu yapman uygun olur. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kaptan nasıl olunur?

Kaptan, olman için belli eğitimlerden geçmen gerekir. Kaptanlık eğitimi için üniversitelerin lisans düzeyinde dört yıllık eğitim veren Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olman gerekir. Eğitimden sonra okul müfredatında belirlenen staj dönemini tamamlaman gerekir. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra Ulaştırma Bakanlığına bağlı Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılan sınava girebilirsin. Bu sınav gemi adamları yeterlilik sınavı olduğundan sınavı başarı ile geçmen gerekir. Bu aşamalardan sonra artık kaptan olarak çalışma hayatında görev alabilirsin.

Kaptan iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Kaptan iş ilanında adaylarda aranan kriterler görev alınacak firmaya göre farklılık gösterir. Yat kaptanı, uzak yol kaptanı, sürat teknesi kaptanı, ikinci kaptan ve üçüncü kaptan olarak çalışabilen adaylardan bu seviyelere göre farklı eğitim bilgileri ve sertifikalar istenir. Gerekli meslek bilgisinin yanı belli bir tecrübe de talep edilir. Hem sözlü hem de yazılı olarak iyi derecede İngilizce dil yetkinliğine sahip olman istenen diğer kriterlerdendir.

Kaptanların çalışma koşulları nasıldır?

Kaptanlık mesleğinin çalışma koşulları kaptanlık yapılan deniz aracının türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca uzak yol kaptanı ve yakın yol kaptanı olman çalışma koşullarını etkileyen diğer bir faktördür. Kaptanlık yaptığın deniz aracının yönetilmesinin yanı sıra en hızlı ve uygun ulaşım rotasını seçmek ile sorumlusundur. Ayrıca uzak yol kaptanları yıllın belli bir kısmını yolculuk ile geçirirler. Deniz aracının güvenli ve verimli çalışmasından, deniz aracındaki mürettebatından sorumlu olan kişiler kaptanlardır.

Kaptan iş ilanlarında dönemsel iş ilanları var mı?

Kaptanlık iş ilanlarında dönemsel/proje bazlı çalışma şekli ile işe alım yapan ilanlar mevcuttur. Bu tür ilanlarda yılın belli bir kısmında veya bir ya da iki yıl süreyle çalışabilecek adaylar aranır. Yaz dönemlerinde turistik yerlerde dönemsel iş ilanları ile alım yapan firmalar da bulunur.

notifications İş Alarmı kur