8

Moleküler Biyolog İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Moleküler Biyolog İş İlanları

Moleküler biyolog, hücrelerin moleküler düzeyde canlılıklarını, yapılarını ve görevlerini ayrıntılı bir şekilde araştıran bilim insanıdır. Hücrelerden oluşan tüm organizmaların genetik bilgiyi bir sonraki nesillere nasıl aktardığını inceler. Moleküler biyolog ünvanı 4 yıllık moleküler biyoloji ve genetik lisans bölümü tamamlandıktan sonra alınır. Canlıların biyolojik ve fizyolojik yapılarını inceleyerek canlı davranışlarını gözlemlemek moleküler biyoloji ve genetik bölümünün sorumluluğundadır. 4 yıllık bu bölümü tamamladıysan ve bir laboratuvar, hastane, klinik ya da tüp bebek merkezinde çalışmak istiyorsan moleküler biyolog iş ilanlarını inceleyebilirsin.  Moleküler biyolog iş imkânları çeşitli tıp merkezlerinde ve gen araştırması yapan firmalarda da bulunur.

Moleküler Biyologlar Ne İş Yapar?

Bu birimde çalışanlar tüp bebek operasyonları, ilaç araştırma ve ve üretimi, kök hücre tedavileri, tıbbi ekipmanları değerlendirme, kanser gibi birçok hastalığın tanısı, tedavisi ve adli tıp laboratuvar analizlerinde görev alabilirler. Moleküler biyolog iş ilanları İstanbul, İzmir, Ankara gibi üniversite hastaneleri ve genetik klinikler barındıran şehirlerde daha fazla öne çıkar. Bitki ve hayvan hücrelerini inceleyerek çeşitli laboratuvar uygulamalarında rol alan moleküler biyologlar, çeşitli cihazları kullanarak analiz çalışmaları yaparlar. Gelişen teknoloji ve genlerimize olan ilgi artışı sayesinde yeni ve güncel moleküler biyolog iş ilanları araştırırken yeni yeni gelişen farklı iş stillerini inceleyebilirsin. Bir moleküler biyolog mesleğini yürüten kişinin görev yelpazesi çok geniştir. Örneğin; 

  • Deney prensiplerini etik ahlaka göre uygulamak, bunlar hakkında hipotez oluşturup değişkenleri incelemek.
  • Alanında gerekli olan yöntem ve cihazları kullanarak bilimsel çalışmalar yapmak, deney sonuçlarını incelemek ve çıkan sonuçları bilimsel yöntemlere göre raporlamak.
  • Bilimsel veya akademik bir rapor yazarak sunum hazırlamak.
  • İdeal koşullara uygun laboratuvar görevlerini yerine getirmek ve numuneleri kayda almak.
  • İşle ilgili sorunları kriz yönetimi becerisiyle zamanında ve doğru bir şekilde yönetmek ,çözüm bulmak.
  • Laboratuvar analizlerinin kalite kontrolünü sağlayarak eksik ya da fazla olan unsurları saptamaktır.

Moleküler Biyolog Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Moleküler biyolog olmak için üniversitelerin moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olmak,bilime ve çeşitli sayısal alanlara meraklı, akademik makaleler okumayı ve yazmayı seven, özverili, açık fikirli, ekip çalışmasına yatkın ve analitik düşünme becerisine sahip olmak gerekir. Moleküler biyolog arayan firmaların bir moleküler biyologdan beklentisi o kişinin özgüven sahibi olmasıdır. Eğer laboratuvarda çalışacaksan deney ortamında uzun süre kalabilecek fiziki yeterliliğe ve yüksek motivasyona sahip olman gerekir. Aynı zamanda detayları gözden kaçırmaman gerekir. Her işverenin beklentisi farklı olmakla beraber sayılan bu özellikler meslek hayatında seni öne çıkarıp kariyerinde ilerlemene yardımcı olabilir. Eğer bu özelliklere sahipsen moleküler biyolog iş ilanları bay ve kadın kategorileri altında aradığın iş fırsatını yakalayabilirsin. Ayrıca bu alanda eğitim dışı gönüllü programlara, sempozyumlara ve vaka analiz çalışmalarına katıldıysan bunlardan bahsederek öne çıkabilirsin.

Moleküler Biyologların Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Moleküler biyologların çalışma ortamı, yaptığı işin niteliğine göre göre değişir. Biyologlar, farklı canlıların hücre yapısını incelemek için veya mikroskop altında bu yapıları analiz etmek için laboratuvar ortamında çalışırlar. Eğer bu analizleri raporlamak ile görevliler ise büro ortamında görev alabilirler.  Moleküler biyolog iş ilanları Ankara, İstanbul gibi sağlık alanlarında büyüyen ve genetik araştırmalar yapan çeşitli firmalarda iş imkânı sunar. Moleküler biyologların mesai saati genelde düzenli ve full time çalışma prensibine uyar. Çalışma ortamları, temiz ve aydınlıktır. Moleküler biyoloji iş ilanları, mezunlara; sağlık hizmetleri veren kurumlarda, çevre ile ilgili birimlerde, Ar-Ge ve biyoteknolojik çalışma yapan kurum ve kuruluşlarda, aşı, ilaç ham maddeleri, serum gibi ürünlerin üretilmesinde ve bu tesislerin yönetiminde çalışma imkânı sunar. Eğer gerekli eğitimleri aldıysan bir ofis, laboratuvar, ya da saha işleri gibi çeşitli alanlarda görev alabilirsin. Moleküler biyolog iş ilanları bayan ve erkek biyologların çalışabileceği geniş iş imkânları sunar.

Moleküler biyolog olmak için için ne yapmak gerekir?

Moleküler biyolog olman için 4 yıllık moleküler biyoloji ve genetik lisansını tamamlaman gerekir. Ardından mezun olduğun üniversiteden aldığın mezuniyet belgenle birçok moleküler biyolog iş ilanına ulaşabilirsin. İlanda senden istenen nitelikleri sağlıyorsan CV ile birlikte başvurunu ileterek işverenle bağlantı kurabilirsin. Ayrıca sahip olduğun deneyimleri, staj ve seminer katılım belgelerini moleküler biyolog arayanlara başvuru argümanı olarak gönderebilirsin.

Moleküler biyolog iş ilanlarına kimler başvuru yapabilir?

4 yıllık moleküler biyoloji ve genetik programından mezun olan, bilimsel meraka sahip ve araştırmayı seven herkes moleküler biyoloji iş ilanına başvurabilir. Akademik yönü fazla olan bu meslekte yabancı dil olarak genellikle ingilizce istenir. Bu yüzden İngilizcesi olan iş adayları, moleküler biyolog iş ilanları yeni iş fırsatlarına daha hazırlıklı bir şekilde başvurabilir. PCR, ELISA testleri; DNA izolasyonu ve dizimi gibi görevlere hâkimsen bu niteliklerini belirterek başvurunu yapabilirsin.

Moleküler biyolog maaşları ne kadardır?

Moleküler biyolog maaşları, çalışılan kurum ve birimlere göre değişiklik göstermekle birlikte birbirine yakındır. İş tecrübene ve üniversite eğitimlerinin seviyesine göre alacağın maaş seviyesi değişkenlik gösterir. İş ilanları moleküler biyolog açıklamalarını maaş bilgisi ve firmanın sana sağlayacağı ayrıcalıklar açısından inceleyebilirsin. Beklentilerin ve niteliklerin doğrultusunda başvurunu gerçekleştirebilirsin.

Moleküler biyolog iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Moleküler biyolog arayanların çalışma adaylarından beklediği özellikler genellikle kişinin üniversitelerin moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olmasıdır. Ayrıca temel uygulanabilir moleküler genetik tekniklere hâkim, alanında deneyimli, stajını tamamlamış, yeni nesil dizilim ve mikroteknoloji konusunda  tecrübeli olman da önemlidir. Moleküler biyolog arayanlar deneyim, ve tecrübe şartını koymadan sadece üniversitelerin moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olmanı yeterli bulabilir. Bu yüzden ilgini çeken ilanların ayrıntılarını okuyarak bilgi alabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Moleküler biyolog olarak görev yapan bir kişi nasıl çalışmalar yapar?

Moleküler biyolog, moleküler seviyede biyolojik çalışmalar yapar. Bu alanda görev alan kişiler; deney yapar, bilimsel veya teknik rapor oluşturur, moleküler biyoloji ile ilgili projeler hazırlar. İşverenlerin hizmet alanlarına göre farklı görevler söz konusu olabilir. Moleküler biyolog olarak görev aldığın kurumda moleküler yapıyla ilgili çeşitli çalışmalar yapabilirsin. Ayrıca çeşitli konular ile ilgili yaptığın araştırmalara yönelik bilimsel ve teknik raporlar yazarak konuyla ilgili sunumlarla da hazırlayabilirsin.

Moleküler biyolog iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olduysan moleküler biyolog olarak görev alabilirsin. Moleküler biyolog iş ilanlarına ilgili lisans eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Kariyer.net ile başvuruda bulunabilirsin. Mezun olduktan sonra özel sektör, devlet kurumları veya üniversitelerde çalışma imkanına sahip olabilirsin. Ayrıca yarı zamanlı iş imkanı sunan kurumlarda görev alarak tecrübe kazanabilirsin. İşverenlere göre değişmekle birlikte belirli bir süre tecrübe sahibi, yabancı dil bilgisine ve ilgili alanda sertifikalara sahip adaylar aranır.

Yeni mezun olan moleküler biyologlar hangi iş ilanlarına başvurabilir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans bölümünden mezun olduktan sonra işverenlerin oluşturdukları iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. İşverenler tecrübe sahibi olmayan, deneyimsiz adaylar için çeşitli alanlarda iş ilanı yayınlar. Kariyer.net filtreleme özelliğini kullanarak iş ilanlarını pozisyon seviyesine göre listeleyebilirsin. Bu sayede yeni mezun moleküler biyologlar için yayınlanan iş ilanlarını kolay ve hızlı bir şekilde bulabilirsin.

Moleküler biyolog iş ilanlarında en önemli kriterler nelerdir?

Adayların Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden mezun olması başlıca kriterler arasında yer alır. İlanlarda adaylardan beklenen pek çok önemli kriter bulunur. Yabancı dil bilgisi, tecrübe ve ilgili alandaki sertifikalar işverenler tarafından talep edilebilir. İşverenlerin çalışma ortamı ve koşulları farklılık gösterir. İş başvurusu yapmadan önce iş ilanı detaylarını dikkatlice incelemeli ve kendin için en uygun iş ilanına başvuru yapmalısın.

notifications İş Alarmı kur