Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
14

Mütercim Tercümanlık İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search

Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Mütercim Tercümanlık cancel
VERA TERCÜME VE DİL HİZMETLERİ
Tercüme Proje Sorumlusu
VERA TERCÜME VE DİL HİZMETLERİ
Hatay İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
POMEGA ENERJİ DEPOLAMA TEKNOLOJİLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Mütercim Tercüman - Çince
POMEGA ENERJİ DEPOLAMA TEKNOLOJİLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Ankara İş Yerinde
Tam zamanlı
2 gün

Mütercim Tercüman İş İlanları

Yazılı ya da sözlü olarak farklı dillerden kendi anadillerine çeviri yapan kişilere mütercim denir. Mütercim-tercümanlar, farklı birçok dilde çeviri yapar. Farklı kültürlerin dilleriyle köprü kurulmasını sağlayan kişilerdir. Mütercim, yazılı çeviri yapan kişilere denir. Sözlü çeviri yapan çevirmenlere ise tercüman denir.   Yazılı çeviri yapan mütercim, kaynak ve hedef dillerin her ikisine de aynı seviyede hakim olmalıdır.  Sözlü çeviri yapan tercümanın kelime dağarcığının çok fazla olması gerekir. Şive ve telaffuz konusunda çok iyi olması gereken tercüman iyi bir dinleyici de olmalıdır. Mütercim- tercümanlar kamu sektöründe ve özel sektörde çalışırlar. Çeviri ofisleri, spor kulüpleri, yayınevleri, konsolosluklar, elçilikler vb. yerlerde çalışabilirler. Mütercim- tercümanlar, birçok farklı dile hakim olabilirler. Mütercim tercümana en sık ihtiyaç duyulan diller arasında İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Almanca yer almaktadır.  Mütercim – tercümanlar freelance olarak da çalışabilirler. Bu durumda mütercim- tercümanlar,  herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan kendi bağlantıları aracılığı ile gelen çevirileri yaparlar. Aynı zamanda noterle çalışan çevirmenler yeminli tercüme işlemini gerçekleştirirler. Mütercim –tercüman ihtiyacı bulunan kurum ya da kuruluşlar,  mütercim- tercümanlık iş ilanları yayınlayarak çeviriye ihtiyaç duydukları dillerde çevirmen arayışına girerler.

Mütercim- Tercümanlık İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Mütercim- tercümanlık iş ilanı yayınlayan kurum ve kuruluşlar, aradıkları çevirmen adaylarında birkaç özellik ve yetenek ararlar. Mütercim – tercümanlar ana dillerini ve çeviri yapılan diğer dilleri de iyi derecede biliyor olmalıdır.  Ana dili ve hedef dillerde iyi bir şekilde yazma ve konuşma yeteneğine sahip olması gereken mütercim – tercüman, gereken konularda araştırma yapabilmelidir. Mütercim – tercümanların yaratıcı ve pratik zekaya sahip olması gerekir.  Yapılan çevirinin anlaşılır ve doğru biçimde yapılmış olmasını sağlamak mütercim tercümanın işidir. Mütercim- tercümanın tek bir alan üzerine odaklanması gerekir. Dikkatli ve doğru planlama yeteneğine sahip olması gereken mütercim- tercümanlar, pratik düşünebilmelidir. Mütercim – tercümanların kelime dağarcığının geniş olması gerekir.  Telaffuz konusunda da başarılı olması gereken mütercim- tercüman aynı zamanda iyi bir dinleyici olmalıdır.   Mütercim – tercümanlar teknoloji ve meslekleri ile ilgili gelişmeleri de yakından takip etmelidir.  Mütercim – tercüman adayları çevirmenlik mesleğini geçici bir meslek olarak görmemelidir. Yabancı dil bilen adaylar, mütercim ilanları veren kurum ve kuruluşlara mütercim ve tercümanlık yapmak için başvurabilir.

Mütercim – Tercümanlık İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Mütercim- tercümanlık ilanları  çevirmen adaylarının istihdam edilmesine olanak sağlar.  Mütercim- tercüman adayları için birçok farklı çeviri ofisi ve kuruluş tarafından farklı kriterlerde ve farklı bölgelerde ilanlar yayınlanır. Mütercim – tercüman ihtiyacı bulunan kurum ve kuruluşlar,  çeviriye ihtiyaç duydukları dilde iş ilanı yayınlar. Rusça dilinde bir mütercim – tercümana ihtiyaç duyan bir kurum ya da kuruluş, Rusça mütercim tercümanlık iş ilanları yayınlar.  Bazı firmalar deneyim ve sadece mütercim çevirmen ararken, bazı firmalar ise sadece tercüman çevirmene ihtiyaç duyabilir. Mütercim- tercüman olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekir. Mütercim- tercüman ihtiyacı olan kurum ya da kuruluşların tamamı belge ve diploma talep eder.  Eğer siz de iş ilanlarına başvuruda bulunmak istiyorsanız,  başvurudan önce ilanı yayınlayan kurum ve kuruluşların kriter ve çalışma koşullarına size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Farsça mütercim- tercümanlık iş ilanları yayınlayan bir kuruma başvurmak istiyor ama bu dile yeterince hakim değilseniz başvurunuzu başka bir ilana yönlendirmeniz gerekir. Bazı dillerde mütercim – tercümanlık talepleri daha fazla gelir. Bu durum göz önüne alındığında en çok ilan İngilizce mütercim- tercümanlık iş ilanları kategorisinde yayınlanır.   Birçok dilde çeviri yapan mütercim – tercümanlar bulunur. En az mütercim – tercümanlık talebinin geldiği dillerden biri de Almanca’dır. Almanca mütercim- tercümanlık iş ilanları bu nedenle en az yayınlanan mütercim- tercümanlık arasında yer alır.  Son yıllarda en çok talep alan mütercim- tercümanlık dilleri arasında Arapça bulunur. Eğer siz de Arapça diline hakim iseniz Arapça mütercim – tercümanlık iş ilanları yayınlayan kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Mütercim- Tercümanlar Ne İş Yapar?

Mütercim tercümanlık iş ilanları için başvuran adayların iş süreci içerisinde bazı görevleri olabilir. Çeviri ofislerinde hem sözlü hem de yazılı çeviri yapabilen mütercim tercümanlar bulunur. Tercümanlar sözlü çeviri yapar ve ardıl çeviri, simultane ve fısıltı çeviri gibi alanlarda uzmanlaşırlar. Yazılı çeviri yapan mütercimler ise teknik, politika, ekonomi, tıp, hukuk, bürokratik ve edebiyat gibi farklı alanlarda çeviri yaparlar. Yayınevlerinde çalışan mütercim tercümanlar edebiyat üzerine uzmanlaşmış çevirmenlerdir. Yeni basım roman, hikaye kitaplarının yanı sıra eski eserlerin yeniden çevirme işlerini yapar. Çeviri editörlüğü yapan mütercim- tercümanlar da bulunur.  Özel firmalarda çalışan mütercim- tercümanlar, ticari yazışmaları çevirme işlemini yoğun şekilde yaparlar. Şirketlerin çalıştıkları alan da mütercim- tercümanın yaptığı çevirilerin içeriğini değiştirir. İlaç prospektüsü,  gümrük, dağıtım konuları ve ulaşım ile ilgili alanlarda çeviri yapmak da mütercim- tercümanların görevidir. TV kanalları ve gazetelerde çalışan mütercim- tercümanlar kanallarda yayınlanan dizi ve filmler,  yurt dışı kaynaklı haberler alanında çeviri yapabilirler. Dizilerde dublaj ve altyazı çevirilerini de mütercim- tercümanlar yapar. Spor kulüplerinde yabancı oyuncu ve teknik adamlarla konuşmaların ve ticari anlaşmaların çevrilme işlemini mütercim- tercümanlar yapar.

Mütercim- Tercüman İş İlanlarında Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Güncel mütercim tercüman iş ilanları arasında diploma ve belgeye sahip olma kriteri bulunur. Mütercim ve tercüman olmak isteyen adayların üniversitelerin mütercim- tercümanlık lisans bölümünden mezun olmaları gerekir. Bu bölümden mezun olan adaylar mütercim tercüman unvanı ile mezun olurlar. Tercümanlar da bu alanlarda çalışabilirler. Yeminli tercüman belgesi talep eden kurum ve kuruluşlarda bulunabilirler. Yeminli tercüman olmak isteyen adayların lisans, yüksek lisans ya da doktora diplomasına sahip olması gerekir. Diplomanın yanı sıra çevirmenlerden tercüme yapacağı dili iyi düzeyde bildiğini gösteren resmi bir belge talep eden kuruluşlarda bulunur. Bu resmi belge, ilgili üniversitenin yabancı dil bölümünden mezun olunması durumunda okuldan alınabilir. Yabancı dil eğer bir dil kursunda öğrenilmişse,  resmi belge dil kursundan alınabilir. Tüm bu belgeleri sağlayan çevirmen adayı, elinde bulunan resmi belgelerle notere başvurarak yeminli tercüman olabilir.

Mütercim- Tercümanın Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mütercim- tercümanlar yazılı ve sözlü olarak tercüme yapmakla sorumludur. Tercümeleri, kültürler arası iletişim aracı olarak kullanan mütercim- tercümanlar dikkatli olmalıdırlar. Mütercim- tercümanların sorumlulukları arasında tercümeyi doğru ve anlaşılır yapmak da yer alır.  Ana dile ve tercüme yapılacak dillere hakim olmak da mütercim tercümanların görevleri arasında bulunur.  Tercümanlar, sözlü çeviri yaptıklarında her iki dilin telaffuzuna da hakim olmak durumundadır.

Mütercim- Tercüman İş Olanakları Nelerdir?

Mütercim – tercümanlık alanında iş olanakları oldukça geniştir. Mütercim tercümanlar özel sektör ve devlet sektöründe iş imkanına sahiptir. Kamu sektöründe tüm bakanlıklar, büyükelçilikler, konsolosluklar, müsteşarlıklar vb. alanlarda mütercim-tercümanlar istihdam edilir. Özel sektörde ise çeviri ofisleri, spor kulüpleri, yayınevleri, şirketler, TV kanalları, gazeteler gibi alanlarda çalışma olanağı bulurlar.

Mütercim – Tercümanlık İş İlanları ve Çalışma Koşulları Nelerdir?

Mütercim tercümanlık alanında çalışan kişiler kapalı ofis ortamında çalışabildikleri gibi açık alanlarda da çalışabilirler. Uzun ve esnek çalışma saatlerine adapte olmaları gereken tercümanların zaman yönetimi konusunda da iyi olmaları beklenir.  Tercümanlar mesleklerindeki gelişmeyi takip etmeli, bildikleri dillerde hakimiyetlerini sürdürmelidir. Dikkatli, doğru ve anlaşılır çeviri yapmak mütercim tercümanların görevidir.

Mütercim- Tercümanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu sektöründe çalışan mütercim- tercümanlar devlet memuru statüsünde olup, memur ücretlendirmeler doğrultusunda maaş alır. Çeviri bürolarında ve diğer alanlarda çalışan mütercim tercümanlar, deneyimlerine göre maaş alırlar. Genellikle mütercim tercümanlar ortalama ücretlerin üzerinde maaş alırlar. Maaşlar, çalıştıkları kuruluşlara göre farklılık gösterir. Serbest çalışan mütercim- tercümanlar, yaptıkları çeviri başına ücret alırlar. Ücret genellikle tercüman tarafından belirlenir.