Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
3

Ölçme Değerlendirme Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Ölçme Değerlendirme Uzmanı cancel

Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı İş İlanları

Ölçme ve değerlendirme uzmanları, çeşitli hedefler doğrultusunda gerçekleştirilecek programların ölçme ve değerlendirme çalışmalarını uygulamak, tasarlamak ve raporlamak ile yükümlü olan kişilerdir. Ölçme ve değerlendirme uzmanlarının hazırladığı programlar, öğrenciler başta olmak üzere öğretmenlere ve diğer eğitim çalışanlarına yöneliktir. Ölçme ve değerlendirme uzmanlarının öğretmenlerin mesleki gelişimi alanında araştırmalar yürütmek gibi çeşitli görevleri bulunur. Eğer sen de ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak mesleğini icra etmek istiyorsan ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanlarına göz atabilirsin. Ölçme ve değerlendirme uzmanı iş ilanlarını farklı açılardan değerlendirebilir, sana uygun olduğunu düşündüğün birçok farklı iş ilanına başvuruda bulunabilirsin. Eğer en yeni iş ilanlarını görmek istiyorsan güncel ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanlarına göz atabilirsin.

Ölçme ve Değerlendirme Uzmanları Ne İş Yapar?

Ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanları Ankara, İzmir, Bursa gibi çeşitli illeri kapsama alanına alan ilanlara başvuruda bulunacak olan ölçme ve değerlendirme uzmanlarının birtakım görev ve sorumlulukları bulunur. Ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak çalışırken öğrencileri tanımak amaçlı ilgi ve yetenek testleri yapmalısın. Yaz aylarında öğrencilerin mevcut durumunu anlamak amacıyla sınav takvimi ve akademik takvim oluşturmalısın. Ünite sonlarında uygulanan sınavları göz önünde bulundurarak her öğrenci için özel rapor oluşturmalısın. Oluşturduğun raporları öğretmenlere, müdüre ve psikolojik danışmanlara iletmelisin. Ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak görev ve sorumluluklarından biri de öğretmenlerle birlikte proje ve performans görevi yazmaktır. Ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanları İstanbul ve diğer ilanlara başvuruda bulunarak ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsin. 

Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Ölçme değerlendirme uzmanı arayanların iş ilanlarına başvurmak istiyorsan sahip olman gereken özellikler hakkında bilgi sahibi olmalısın. Ölçme ve değerlendirme uzmanı olmak için sahip olunması gereken özellikler şunlardır: 

  • Ölçme değerlendirme uzmanı eleman ilanlarına başvuracak kişilerin bireysel ve toplumsal sorumlulukların bilincinde olması gerekir. Araştıran, sorgulayan ve analitik düşünebilen bir yapıya sahip olmalısın. 
  • Evrensel değerleri benimsemeli ve kişisel gelişimin sürekliliğini önemsemelisin. 
  • Ölçme değerlendirme uzmanı arayan şirketlerde görev almak istiyorsan öğretmenlerin ve öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak projeler oluşturabilmeli, mesleğinin bilincinde sorumluluk sahibi bir birey olmalısın. Bahsedilen bu özellikleri taşıdığını düşünüyorsan ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanları yeni ve daha önce yayınlananlara iş başvurusunda bulunabilir, mesleğini icra etme fırsatı yakalayabilirsin. 

Ölçme ve değerlendirme uzmanı olmak için sahip olunması gereken eğitim koşulu nedir?

Ölçme ve değerlendirme uzmanı olmak için gereken eğitim kriterini sağlamalısın. Ölçme ve değerlendirme uzmanı olmak için ilgili üniversitelerin eğitim ya da sosyal bilimler fakültelerinden mezun olmalısın. Aynı zamanda eğitim ile ilgili alanlardan birinde yüksek lisans eğitimini tamamlamalısın. Lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladığın takdirde ölçme ve değerlendirme uzmanı olarak çalışma imkânı yakalayabilirsin.

Ölçme ve değerlendirme uzmanı iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmeli?

Ölçme ve değerlendirme uzmanı iş ilanlarına başvuru yapmadan önce bazı detaylara dikkat etmelisin. Ölçme ve değerlendirme uzmanı arayan kurumların eğitim, yaş ve deneyim süresi ile ilgili kriterlerine dikkat etmelisin. Ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanları bay kategorisine başvuracak olan adaylar da askeri yükümlülüğün bulunup bulunmadığına da dikkat etmelidir.

Ölçme ve değerlendirme uzmanlarına ihtiyaç bulunur mu?

Eğitim, her daim önemini koruyan ve gün geçtikçe önemi daha çok anlaşılmaya başlanan bir husustur. Eğitim kurumları da dünyada oldukça yaygındır ve varlığını sürdürür. Eğitim kurumlarındaki ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi amacı ile ölçme ve değerlendirme uzmanlarına ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla ölçme ve değerlendirme uzmanlarına ihtiyaç bulunur. 

Ölçme ve değerlendirme uzmanı iş ilanlarına nasıl ulaşabilirim?

Ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanları bayan ve erkek adaylar için yayınlanan iş ilanlarına ulaşabilmek için öncelikle kariyer.net iş ilanları sayfasına gelmelisin. İş ilanları sayfasına geldikten sonra sol kısımdan filtreleme işlemi yapabilir, ölçme ve değerlendirme uzmanı iş ilanlarını özelleştirebilirsin. Örneğin; İstanbul’da yaşıyorsan şehir olarak İstanbul’u seçebilirsin. Listelenen ilanları farklı açılardan değerlendirebilir, kriterlerine uygun olduğunu düşündüğün iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Ölçme değerlendirme uzmanı meslek tanımı nedir?

Ölçme değerlendirme uzmanı, farklı kademelerde eğitim gören öğrencilerin başarısı, bilgi ve yetenek düzeyi, ilgi alanları ve tutumunu değerlendirir. Öğrencilerine bireysel özelliklerine uygun eğitim programına yöneltebilecek veri ve sentezleri sunmakla görevlidir. Vazife tanımında yer alan tüm ölçme ve değerlendirme süreçlerini belirli teknik ölçüm kriterlerini baz alarak tamamlar. Böylece objektif değerlendirmeler yapar. Dolayısıyla öğrencilerin akademik gelişimlerini en sağlıklı şekilde tamamlayabilmesi adına danışman görevi görür.

Ölçme değerlendirme uzmanı hangi kurumlarda çalışabilir?

Öğrenciler ve eğitim hayatını kapsayan ölçme değerlendirme uzmanlığı mesleği, çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağına erişmeni sağlar. Kariyer.net’le erişebileceğin iş olanakları içerisinde ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim hizmeti sunan özel okullar öne çıkar. Bu bağlamda özel okulların pek çoğunda öğrencilerin gelişimi ve mesleki yönelimine katkı sunan ölçme değerlendirme uzmanı olarak çalışabilirsin. Ağırlıklı olarak ölçme değerlendirme uzmanına ihtiyaç duyan eğitim merkezlerinin yanı sıra eğitimde danışmanlık hizmeti sunan kurumlar da aradığın iş olanaklarına erişmeni sağlayabilir. Öte yandan bazı kurumlar ölçme değerlendirme alanında hizmet sunarlar. Bu kurumların iş ilanlarına başvurarak büyük bir ekibin parçası olabilirsin.

Ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanlarında hangi koşullar aranır?

Çeşitli eğitim kurumları ve okullar tarafından sunulan işe alım kriterleri incelendiğinde başvuru sürecinin en önemli koşulunun eğitim düzeyi olduğu gözlemlenir. Bazı kurumlar deneyimli adayları tercih ederken bazı kurumlar deneyimsiz adaylar için iş imkanı sunabilir. Akbim, MS Office gibi bilgisayar programlarını kullanabilmek seni öne çıkarır. Kimi koşulda iş ilanlarında yabancı dil konusunda yeterlilik, teknik koşullar bulunabilir. Çözüm odaklı, analitik düşünce tarzını benimseyen, detaylara önem veren, sözel ve görsel iletişimi güçlü olanlar mülakat sürecinde öne çıkan adaylar arasında yer alır. Aynı zamanda ölçme değerlendirme uzmanlığı pozisyonunda çalışmak istiyorsan yeterli düzeyde planlama ve organizasyon becerisine sahip olman gerekir.

Ölçme değerlendirme uzmanı iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Ölçme değerlendirme uzmanı olarak çalışmak istiyorsan bu alanda yayınlanan iş ilanlarını değerlendirebilirsin. İlanlara başvuruda bulunmadan önce ilan detaylarını incelemen gerekir. Eğer ilanda yer alan kriterlere uyumlu olduğunu düşünüyorsan başvuruda bulunabilirsin. Bu kriterlerden ilki üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Bazı işverenler yabancı dil bilen adayları tercih edebilirler. Aynı zamanda ilanlardaki deneyim şartlarını da incelemen gerekir. Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını inceleyebilir, kendine en uygun seçeneklere başvuruda bulunabilirsin.