keyboard_arrow_down
2

Pilot İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Pilot cancel

Pilot İş İlanları

Yolcu ya da yük taşıyan hava taşıtlarını kullanan kişilere pilot adı verilir. En gözde mesleklerden biri olan pilotluk için birçok iş imkanı bulunur. Pilot iş imkanları sivil ya da askeri şekilde olabilir. Devlete bağlı veya özel sektörde çalışmak da mümkün olur. Bir uçakta genelde iki pilot bulunur. Pilotlardan biri, komuta işi ile ilgilenen kaptan pilot olur. Diğer pilot ise destekleyici konumdaki birinci subay olur. Pilotlar hava taşıtında genellikle yardımlaşarak hareket eder. Örneğin biri kontrolleri çalıştırırken diğeri hava trafiğini kontrol eder. Uzun uçuşlarda uykusuzluğa dayanıklı olabilmek için de sırayla görev alırlar. Çok uzun mesafeli uçuşlarda ise üç tane pilot bulunabilir. Kaptan pilotun görevi; uçağın, yolcuların ya da malların güvenliğini sağlamak olur. Bu da oldukça büyük bir sorumluluk oluşturur. Kaptan pilot iş ilanları sayfasına başvuru yapmak isteyen pilotların bu sorumlulukların bilincinde olması gerekir. Yardımcı pilot, kaptanın uçağı kullanamayacağı herhangi bir durumda uçağın kontrollerini üstlenir. Yardımcı pilotluk yapmak isteyen adayların yardımcı pilot iş ilanları sayfasına bakması gerekir. Özel pilotlar, talep doğrultusunda hususi olarak pilotluk yapan kişiler olur. Özel pilot lisansına sahip kişilerin Özel pilot iş ilanları sayfasında yer alan ilanlara başvurma hakkı vardır. Pilotluk, birçok mesleğe göre daha zordur. Fakat yine de insanlar tarafından en başarılı görülen meslekler arasında yer alır. 

Pilot Olmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olmak Gerekir?

Pilot olmak için gereken ilk özellik, ortalamanın üstünde bir akademik başarı olur. Pilotluk bölümüne girebilmek ve bölümü bitirebilmek için de çok başarılı, çalışkan olmak gerekir. Pilotlar, mekaniğe karşı ilgili olmalıdır. Fizik alanına da yatkın olmak gerekir. Pilotlar, uyarıları hızla analiz edip tepki gösterebilen kişiler olur. Ufak hatalar bile büyük sonuçlara neden olabileceği için dikkatli olmak çok önemlidir. El ve göz koordinasyonuna sahip olmak gerekir. Birden fazla işe aynı anda odaklanmak zorunda kalınabilir. Pilotlar fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı insanlar olmalıdır. Kurallara dikkatle uyan, sorumluluk sahibi insanların pilot olması mümkündür. Sabırlı, özgüvenli ve mesleğine bağlı olmak, pilotların özellikleri arasında yer alır. Pilotlar çok hızlı düşünüp karar verebilmelidir. Baskı altında da kontrolü kaybetmemek çok önemli olur. Pilotlar, yolcuları ve çalışma arkadaşlarını doğru yönlendirebilmek için lider vasfına sahip kimseler olmalıdır. Farkındalık bilgisi ve koordinasyon becerisi de pilotların sahip olması gereken özellikler arasında yer alır. Görüldüğü gibi pilot olabilmek için birçok yeteneğe sahip olmak gerekir. Bu şartlara uygun aday, pilot iş ilanları sayfasına başvuru yapabilir. 

Pilot İş İlanlarında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Pilotluğun çalışma alanı çok çeşitli olan bir meslek olmadığı söylenebilir. Bu nedenle pilot iş ilanları incelendiğinde, benzer şartlar görebilmek mümkün olur. Türkiye pilot iş ilanları daha çok ülkeler arası çalışacak pilot arar. Pilot adayı iş ilanları sayfası incelenirken hangi tip hava taşıtı kullanacağına dikkat etmelidir. Örneğin; özel jet mi, yolcu uçağı mı, kargo uçağı mı, helikopter mi kullanacağına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Her biri için alınan eğitimler farklı olur. Bu sebeple helikopter pilot iş ilanları sayfasında yer alan ilanlara, bu konuda eğitimlerini tamamlamış pilot adaylarının başvurması gerekir. Bir diğer önemli nokta, çalışacağı merkezin nerede olacağı konusu olur. Örneğin; İzmir Havaalanı veya İstanbul Havaalanı olacağı konusuna dikkat edilmelidir. Pilotlar birçok şekilde çalışabilir. Pilot adayı, özel pilot mu, havayolu şirketlerine bağlı bir pilot mu yoksa askeri pilot mu olacağını seçip gerekli eğitimleri aldıktan sonra kendi alanına uygun bir iş ilanına başvurmalıdır.  Bu konuda örneğin THY pilot iş ilanları sayfasına başvurmak isteyen bir pilot, üniversiteden başarıyla mezun olup mülakatlarda yeterli düzeyde olduğunu kanıtlamalıdır. Pilot iş ilanlarındaki önemli detaylara bunlar örnek verilebilir.

Pilotlar Ne İş Yapar?

Pilot iş arıyorum deniyorsa, öncelikle ne iş yapılacağını bilmek gerekir. En zor mesleklerden biri olan pilotların görevi, hava taşıtını kullanarak yolcuları güvenli bir şekilde bir yerden diğer yere ulaştırmak olur. Bu işlemi gerçekleştirirken de yerine getirmeleri gereken bazı sorumlulukları bulunur. Pilotlar kalkıştan önce hava durumu, rota gibi detayların kontrolünden sorumlu olur. Bu bilgilerle güzergah, uçulacak rakım, gerekli olacak yakıt miktarı gibi durumların hesabını yapmalıdır. Yakıt seviyesini belirlerken hem ekonomiyi hem de güvenliği göz önünde bulundurmalıdır. Uçaktaki tüm güvenlik sistemini kontrol etmeli ve doğru bir şekilde çalıştığına emin olmalıdır. Navigasyon ve iletişim aletlerinde bir problem olup olmadığını kontrol etmelidir. Kalkıştan önce, uçuş esnasında ve iniş esnasında hava trafik kontrolüyle iletişim kurmalıdır. Kalkış ve iniş esnasında gürültü yönetmeliklerine uyulmasını sağlamalıdır. Uçakla alakalı verileri anlayıp yorumlama becerisine sahip olmalıdır. Uçağın performansı ve hava durumu gibi detayları pilot kontrol eder. Pilotların, yolcularla iletişim kurup onları uçuş hakkında bilgilendirmesi gerekir. Pilot ayrıca uçak kayıt defterini tutar, uçuş esnasında olan olayları not eder ve uçuş sonunda rapor yazar. 

Pilot Olmak İçin Gereken Eğitim ve Belgeler Nelerdir?

Pilot olmak için farklı birtakım yollar bulunur. Askeri okuldan mezun olarak pilot olunabildiği gibi Sivil Havacılık Bölümlerinden de pilot olarak mezun olmak mümkün olur. Bunun yanında özel pilotluk kursları bulunur. Uçuş eğitimi almak için bazı yerlerde lise mezunu olmak yetse de bazı yerlerde lisans mezunu olma şartı aranır. Üstelik lisans mezunu olmak diğer adayların önüne geçmeye olanak tanır. Pilot olmak için verilen pilotaj eğitimi lisans programlarına girilebilir. Ayrıca 18 ila 24 ay arası bir süreci kapsayan pilotluk eğitimini veren özel uçuş okullarından da eğitim alınabilir. Bu okullar tercih edilir ve eğitim tamamlanırsa PPL (Private Pilot Licence – Hususi Pilot Lisansı) alınır. Tek motorlu uçak ehliyeti almak için 165 saat yer dersi alınıp 40 saat uçuş yapılması gerekir. Ardından kontrol uçuşu adı verilen bir sınava girilir ve geçilirse Cessna tipi uçakları uçurma şansı kazanılır. Aday, ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu) lisansı sınavına girme hakkı kazanır ise eğitimin diğer aşamasına geçilir. Bu aşamada aday 823 saatlik yer dersi alır, 160 saat uçuş yapar. Aday PPL lisansını aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde sınavlara girer ve belli bir başarı kazanırsa ATPL Frozen sertifikasını alır. Sonrasında Tip eğitimine başlanır. Simülatör eğitiminden sonra 100 saatlik gözlem sürecini geçerek 2. pilot olarak çalışabilir. ATPL Frozen sertifikası 1500 saatlik uçuştan sonra ATPL haline geçer ve yardımcı pilot olma hakkı kazanılır. 5000 saatlik uçuşu tamamlayınca da kaptan pilot olmaya hak kazanılır. Türkkuşu pilotları ise öğretmen pilot olarak çalışabilir. Bu türde ilanları incelemek için Öğretmen pilot iş ilanları sayfası kontrol edilebilir.

Pilot Ne Kadar Maaş Alır?

Pilotların maaşları birçok mesleğe göre oldukça yüksek olur. Tecrübeye, yaşa, firmaya bağlı olarak değişse de asgari ücretin 20-30 katına kadar maaş kazanıldığı söylenebilir. Bu sayılar kesin değildir, birçok etkene bağlı olarak değişir.

Pilotun Çalışma Şartları Nasıldır?

Pilotlar uçuş öncesinde uçuş ofislerinde, uçuş esnasında ise uçak idare kabininde görevli olur. Uçuş esnasında gürültülü bir ortamda çalıştıkları söylenebilir. Pilot çalışma ortamında hava trafik kontrolörler ve meteoroloji uçuş mühendisleriyle, teknisyenlerle, hosteslerle, görevlileri ile iletişim halindedir. 

Pilotların İş Bulma Olanakları Nelerdir?

Pilotaj Bölümü mezunu olan pilotlar, Ulaştırma Bakanlığı'na, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bağlı yerlerde ya da özel havacılık kurumlarında görev alabilir. Askeri okullardan mezun olanlar askeri pilot olarak çalışır. Kargo şirketleri, özel havayolları vb. alanlarda çalışmak da mümkün olur.

Pilotluk Eğitimi Nerelerde Verilir?

Hava Harp Okulu’nda pilotluk eğitimi verilir. Ek olarak THY ve özel havacılık şirketlerinde de bu eğitimi almak mümkündür. Türk Hava Kurumu ve üniversitelerin sivil havacılık yüksekokulunda pilotluk eğitimi verildiği bilinir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Pilot iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Pilot iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Pilot iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Pilot iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Pilot pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Pilot iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Pilot iş ilanlarına erişebilirsin.

Pilot iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Pilot için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur