Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
4

Şehir Bölge Planlama Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search
Sıkça Sorulan Sorular

Şehir bölge planlama uzmanının görevleri nelerdir?

Şehir planlamacı olarak da adlandırabileceğimiz şehir ve bölge planlama uzmanları, tüm şehirlerin maksimum kapasitede ve en ideal şekilde çalışmalarını sağlayan kişilerdir. Bu kişiler, spesifik olarak bir şehrin yapısal düzenini sağlarlar. Dört yıllık Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirerek bu işi elde eden kişi ya da kişiler şehrin düzeninden sorumludurlar. Şehir planlama uzmanları, düzenlenmesi gereken kırsal ya da kentsel alanlarda planlamalar yaparlar. İş yapılacak bölgenin ya da arazinin kentsel ya da kırsal alan olması tamamen projeye bağlıdır. Planlama sürecinde uzmanlar, planlanacak kentin binalarının yoğunluğunu ve binaların ne şekilde olması gerektiğini belirlerler. Bunun yanında bu planlama sürecinde bölgenin; sağlık, eğitim, ulaşım gibi ihtiyaç duyulan unsurlara sahip olup olmadığı da göz önünde bulundurulur. Değerlendirmeler sonucunda gerekli eksiklikler giderilir. Bu söz konusu düzenlemeler şehir planlama uzmanları tarafından en uygun bütçe ile maksimum fayda gözetilerek yapılır.

Şehir bölge planlama uzmanı nasıl olunur?

Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişi üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır. Bu eğitim, üniversitelerin Mimarlık ya da Mühendislik Fakültelerinde mevcut olan Şehir ve Bölge Planlama bölümünde verilir. Bu eğitimin süresi dört senedir. Eğitim süresince adaylara bir şehir planlama uzmanının edinmesi gereken temel beceriler kazandırılır. İyi bir şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişinin, planlama becerisi gelişmiş olmalı ve kişi,iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca adayın seyahat sıkıntısı da olmamalıdır. Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişilerin iş ile ilgili belli başlı bazı bilgisayar programlarını bilmeleri gerekir.

Şehir bölge planlama uzmanı iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Şehir ve bölge planlama uzmanı iş ilanlarına başvurabilmek için uygulaman gereken bazı adımlar bulunur. Öncelikle Kariyer.net üzerinden oluşturacağın detaylı bir özgeçmiş ile süreci başlatabilirsin. Özgeçmişinde eğitimine, yetkinliklerine ve daha önceki iş tecrübelerine değinmen iş bulma sürecini hızlandırabilir. Daha sonra Kariyer.net'te bulunan filtreleme özelliklerini kullanarak şehir ve bölge planlama uzmanı iş ilanları için spesifik bir arama yapabilirsin. Arama sonucunda iş ilanlarını inceleyip sana uygun olanlara başvuru yaparak bu süreci tamamlayabilirsin.

Şehir bölge planlama uzmanı olmak için hangi eğitimi almak gerekir?

Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak için yükseköğretim seviyesinde, üniversitelerde eğitim alınır. Üniversitelerde Mimarlık ya da Mühendislik Fakültelerinde bulunan Şehir ve Bölge Planlama bölümü, şehir bölge planlama uzmanı olmak için okunması gereken bölümdür. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından şehir bölge planlama uzmanı olunabilir.