1

Şehir Bölge Planlama Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Şehir Bölge Planlama Uzmanı cancel
ARUP MÜHENDİSLİK VEMÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.
Senior Urban Planner
ARUP MÜHENDİSLİK VEMÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.
İstanbul(Avr.) Hibrit
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Şehir ve Bölge Planlama Uzmanı İş İlanları

Nüfusun artması ve insanların yaşadıkları alanların genişlemesiyle, yeni binalar da yapılmaya başlanır. Şehir ve bölge planlama uzmanları bu yapıların yapımında bir görev alırlar. Toplumun ve insanların ihtiyaçlarına, çevre kurallarına ve ekonomik duruma göre planlama yapacak kişilere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle bu alanda çalışan firmalar şehir ve bölge planlama uzmanı iş ilanları yayınlarlar. Şehir ve bölge planlama uzmanı bir şehrin yapısal olarak düzenli ve planlı gelişmesini sağlamak amacıyla proje ve öneriler oluşturur. Ayrıca oluşturduğu proje ve önerileri uygulamaya geçirir. Öneri oluştururken şehri etkileyecek teknik, kültürel, sosyal ve mekânsal faktörleri de göz önünde bulundurur. Şehirdeki nüfusun artması bu kişilerin önemini daha da artırır. Şehir bölge planlama uzmanı arayanlar başvuru yapan adaylardan matematik ve fiziğe ilgili olan, çizim yeteneği kuvvetli, sorumluluk sahibi ve çok yönlü düşünebilen kişileri tercih ederler. Sen de şehir ve bölge planlama uzmanı olarak çalışmak için kariyer.net’teki iş ilanlarını inceleyebilir ve başvuruda bulunabilirsin. 

Şehir ve Bölge Planlama Uzmanlarının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Şehir ve bölge planlama uzmanlığı, şehri düzenleme ve yeni yerleşim planları oluşturmaya dayanır. Üç boyutlu bilgisayar programlarını kullanarak çalışırlar. Şehir ve bölge planlama uzmanlarının kentler için büyük sorumluluğu vardır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için şehir bölge planlama uzmanı iş ilanları yeni olanaklar sunar. Sen de aşağıda sıralanan görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğini düşünüyorsan şehir bölge planlama uzmanı iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. Şehir ve bölge planlama uzmanının görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir.

 • Hem kentsel hem de kırsal alanlarda planlama yapar. 
 • Şehirdeki binaların ne şekilde ve hangi yoğunlukta olacağına karar verir. 
 • Arazinin sağlık ve eğitim gibi etkenlerle nasıl kullanılacağını planlar. 
 • Bu düzenlemeleri uygun bütçe ile yapmaya çalışır. 
 • Kent planlaması yaparken mühendisler ve yönetim birimleriyle birlikte çalışır. 

Şehir ve Bölge Planlama Uzmanlarının Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

kariyer.net üzerinden şehir bölge planlama uzmanı iş başvurusu yapmak isteyen adayların bazı özelliklere sahip olması onların işe kabul edilme şansını artırır. Sen de aşağıda sıralanan özelliklere sahip isen güncel şehir bölge planlama uzmanı iş ilanlarına başvurabilir ve çalışmaya başlayabilirsin. Bir şehir planlama uzmanının sahip olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir. 

 • Planlama konusunda beceri ve merak sahibidir.
 • İnsanlarla iyi iletişim kurar.
 • Akademik açıdan kendisini geliştirir. 
 • Takım çalışmasına yatkındır.
 • İş seyahati engeli bulunmaz. 
 • İlgili bilgisayar programlarını kullanmayı bilir ve beklenen çizimleri yapabilir.

Şehir ve bölge planlama uzmanının hangi eğitim ve belgelere sahip olması gerekir?

Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişilerin üniversitelerin mühendislik ve mimarlık fakültelerindeki şehir ve bölge planlama bölümünü okumaları gerekir. Bu bölümün eğitim süresi dört yıldır. Eğitim boyunca bölümde okuyan kişilere ulaşım planlaması, planlama metodları, doğayı tasarruflu kullanma ve yeşil alanların korunup değerlendirilmesi gibi konularda eğitim verilir. Sen de gerekli akademik eğitime sahipsen şehir bölge planlama uzmanı arayan kurumlar tarafından yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. 

Şehir ve bölge planlama uzmanı iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Şehir ve planlama uzmanlığı hem kadınlar hem de erkekler tarafından yapılan bir meslektir. Ancak bazı firmalar özellikle kadınlar bazıları ise özellikle erkeklerle çalışmak isteyebilir. kariyer.net’ten şehir bölge planlama uzmanı iş ilanları bay şeklinde arama yaparak ilgili iş ilanlarına erişmek mümkündür. Aynı şekilde iş arama çubuğuna şehir bölge planlama uzmanı iş ilanları bayan yazarak da kadınlar için yayınlanmış olan iş ilanlarına ulaşılabilir. Gerekli kriterleri sağlayan her aday ilanlara kolaylıkla başvuru yapabilir.

Şehir ve bölge planlama uzmanı nerelerde çalışabilir?

Özellikle büyük şehirlerde nüfusun artması ile şehir bölge planlama uzmanı pozisyonunda çalışacak elemana ihtiyaç duyulmaya başlanır. Özel sektörde, planlama ve özel tasarım ofislerinde çalışabilir ya da yatırım danışmanı olarak görev alabilirler. Ankara’da ikamet eden kişiler şehir bölge planlama uzmanı iş ilanları Ankara şeklinde arama yaparak şehirdeki iş ilanlarını görüntüleyebilirler. Aynı şekilde İstanbul’da yaşayan kişiler iş arama çubuğuna şehir bölge planlama uzmanı iş ilanları İstanbul yazarak ilgili iş ilanlarına ulaşabilirler. 

Şehir ve bölge planlama uzmanları ne kadar maaş kazanır?

Şehir bölge planlama uzmanı pek çok kurum ve kuruluşta ve birçok farklı sektörde çalışabilirler. Geniş iş olanaklarına sahip olan bu kişilerin maaşı, kurumdan kuruma farklılık gösterir. Deneyim sahibi, yabancı dil bilgisine sahip olan ve mesleki teknik bilgiye sahip olan şehir bölge planlama uzmanlarının maaşları mesleğe yeni atılan adayların maaşından yüksek olabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Şehir bölge planlama uzmanının görevleri nelerdir?

Şehir planlamacı olarak da adlandırabileceğimiz şehir ve bölge planlama uzmanları, tüm şehirlerin maksimum kapasitede ve en ideal şekilde çalışmalarını sağlayan kişilerdir. Bu kişiler, spesifik olarak bir şehrin yapısal düzenini sağlarlar. Dört yıllık Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirerek bu işi elde eden kişi ya da kişiler şehrin düzeninden sorumludurlar. Şehir planlama uzmanları, düzenlenmesi gereken kırsal ya da kentsel alanlarda planlamalar yaparlar. İş yapılacak bölgenin ya da arazinin kentsel ya da kırsal alan olması tamamen projeye bağlıdır. Planlama sürecinde uzmanlar, planlanacak kentin binalarının yoğunluğunu ve binaların ne şekilde olması gerektiğini belirlerler. Bunun yanında bu planlama sürecinde bölgenin; sağlık, eğitim, ulaşım gibi ihtiyaç duyulan unsurlara sahip olup olmadığı da göz önünde bulundurulur. Değerlendirmeler sonucunda gerekli eksiklikler giderilir. Bu söz konusu düzenlemeler şehir planlama uzmanları tarafından en uygun bütçe ile maksimum fayda gözetilerek yapılır.

Şehir bölge planlama uzmanı nasıl olunur?

Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişi üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır. Bu eğitim, üniversitelerin Mimarlık ya da Mühendislik Fakültelerinde mevcut olan Şehir ve Bölge Planlama bölümünde verilir. Bu eğitimin süresi dört senedir. Eğitim süresince adaylara bir şehir planlama uzmanının edinmesi gereken temel beceriler kazandırılır. İyi bir şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişinin, planlama becerisi gelişmiş olmalı ve kişi,iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca adayın seyahat sıkıntısı da olmamalıdır. Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak isteyen kişilerin iş ile ilgili belli başlı bazı bilgisayar programlarını bilmeleri gerekir.

Şehir bölge planlama uzmanı iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Şehir ve bölge planlama uzmanı iş ilanlarına başvurabilmek için uygulaman gereken bazı adımlar bulunur. Öncelikle Kariyer.net üzerinden oluşturacağın detaylı bir özgeçmiş ile süreci başlatabilirsin. Özgeçmişinde eğitimine, yetkinliklerine ve daha önceki iş tecrübelerine değinmen iş bulma sürecini hızlandırabilir. Daha sonra Kariyer.net'te bulunan filtreleme özelliklerini kullanarak şehir ve bölge planlama uzmanı iş ilanları için spesifik bir arama yapabilirsin. Arama sonucunda iş ilanlarını inceleyip sana uygun olanlara başvuru yaparak bu süreci tamamlayabilirsin.

Şehir bölge planlama uzmanı olmak için hangi eğitimi almak gerekir?

Şehir ve bölge planlama uzmanı olmak için yükseköğretim seviyesinde, üniversitelerde eğitim alınır. Üniversitelerde Mimarlık ya da Mühendislik Fakültelerinde bulunan Şehir ve Bölge Planlama bölümü, şehir bölge planlama uzmanı olmak için okunması gereken bölümdür. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından şehir bölge planlama uzmanı olunabilir.

notifications İş Alarmı kur