55

Veri Analiz Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Veri Analiz Uzmanı cancel
FERHAT DEĞER OTOMOTİV İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Veri Analiz Uzmanı
FERHAT DEĞER OTOMOTİV İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
İzmir İş Yerinde
Tam zamanlı
3 gün
DenizBank
Aktif Pasif Yönetimi Uzmanı/Yetkilisi
DenizBank
İstanbul (Tümü) İş Yerinde
Tam zamanlı
5 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Veri Analiz Uzmanı İş İlanları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sektörde yeni meslek dalları ve alanları ortaya çıkar.  Bilgisayar teknolojilerinin birçok sektörde kullanımının artmasıyla birlikte şirketler bünyesinde istihdam etmek üzere veri analiz uzmanlarına ihtiyaç duyar. Firmaların satış rakamları, büyüme hızı, iş hacmi ve marka görünürlüğü gibi alanlarda çalışmalar yapan ve ilgili verileri inceleyen kişilere veri analizi uzmanı denir. Birbirinden farklı sektörlerde veri analizi uzmanlarına sıklıkla ihtiyaç duyulur. Veri analizlerini takip etmek, belirli programlara girerek kaydetmek ve belirli kategorilere ayırmak adına çalışmalar yapan veri analiz uzmanları, birçok sektörde kendilerine uygun iş tanımlarında iş fırsatları yakalayabilir. Veri analiz uzmanı iş ilanları, farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar tarafından yılın her döneminde, bu alanda çalışmak isteyen adaylara özel olarak yayınlanır.

Veri Analiz Uzmanı Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Firmalar adaylarda aradıkları bazı yetenekleri, kariyer.net üzerinden yayınladıkları ilanların detaylarında özel olarak belirtir. Analiz uzmanı olarak çalışmak isteyen adayların gerekli eğitim ve lisans mezuniyetlerini tamamlamaları durumunda, firmalar tarafından talep edilen yeteneklerin önemli bir kısmı edinilmiş olur. Veri analiz uzmanı ünvanını almak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu alanda edinilen mesleki tecrübe sayesinde de çalışma alanında kullanılması gereken yetenekler kazanılmış olur. Firmaların data ve veri analizlerini yapmakla sorumlu olan adayların, MS Office programlarını ve iş için gerekli olan SPSS türü analitik programları kullanma yeteneğine sahip olması önem arz eder. Firmaların kullandığı farklı analiz programlarını kolay bir şekilde kavramak amacıyla temel programları bilmek aranan yeteneklerin başında gelir Hem verilerin düzenlenmesi hem de verilerin istenen kategorilere ayrılması amacıyla kullanılan programların, İngilizce ve Türkçe olarak sunulabilmesi sebebiyle adayların yabancı dil bilgisine sahip olmaları da gerekir. Sürekli olarak güncel verileri kontrol etmekle görevli olan adayların, sorumluluk sahibi olması da aranan yetenekler arasında yer alır. Ayrıca, hızlı şekilde bilgisayar kullanma ve bilgisayarlarda oluşan sorunları hızlı bir şekilde çözme yeteneği de adaylarda bulunması istenilen yetenekler arasında bulunur.Birçok kişi ile birlikte çalışması gereken adayların, iletişim konusunda da iyi olmaları önemlidir. 

Veri Analiz Uzmanı İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Veri analiz uzmanı olarak çalışmak isteyen adayların sahip olması gereken yeteneklere ek olarak, iş ilanlarında yer alan bazı detaylar da bulunur. Bu sebeple farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yayınladıkları veri analizi uzmanı iş ilanları, adayların dikkat etmesi gereken detayları içerebilir. Tıp, telekomünikasyon, lojistik, gıda ve daha birçok sektörde kullanılması zorunlu hale gelen veri analiz teknikleri uzmanlar tarafından özenle icra edilmesi gereken bir meslek dalıdır. Veri analiz uzmanı arayan firmalar adaylardan belirli belge ve sertifikalar talep edebilir. Fakat bu belgeler zorunlu değildir. Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda yayınlanan farklı iş şartlarına ve koşullarına sahip ilanlarda, değişken çalışma saatleri sunulabilir. Çoğunlukla tam zamanlı, part time ve sezonluk olarak iş imkanı sunan firmalar, yoğun dönemlerde iş kapasitesinin artması dönemlik veya freelance olarak veri analiz uzmanı arayışında olabilir. Firmaların sunduğu koşulların uygun olup olmadığına karar vermek için adayların  iş ilanlarında belirtilen bu gibi detayları incelemesi gerekir.

Veri Analiz Uzmanı Ne İş Yapar?

Veri analiz uzmanı arayanlar,  birçok farklı sektörde iş imkanı sunabilir. Bu sebeple temelde aynı görevlere sahip olsalar da firmaların faaliyet gösterdiği sektörün özellikleri, iş tanımlarında farklılıklara yol açar. Genel olarak firmaların çeşitli alanlardaki verilerini, faaaliyet gösterdiği sektöre ve iş yüküne bağlı olarak analiz etmek ve üzerine çalıştığı verileri anlaşılır şekilde raporlaştırmak, veri analizi uzmanının yaptığı işlerdir. Güncel veri analiz uzmanı iş ilanları adaylara değişken iş tanımları sunabilir. Kendilerine sunulan iş tanımı doğrultusunda, veri analizlerini takip etmek, belirli programlara girerek kaydetmek, belirli kategorilere ayırmak ve bu alanda hazırlanan verileri ilgili birimlere sunmak, veri analizi uzmanının temel sorumluluklarıdır. Verilerin analizini sağlayan ve bu konuda farklı kategoriler oluşturan veri analizi uzmanları, firmanın lehine geliştirmeler planlayarak şirketin kar etmesine ve çalışma stratejilerinin olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olacak çalışmalar yapar. 

Veri Analiz Uzmanı Mesleği İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekli?

Veri analiz uzmanlarının; ekonomi, istatistik, bilgisayar  veya matematik bölümlerinden dört yıllık üniversite diplomasına sahip olması firmalar tarafından talep edilir.

Bu alanda çalışmak isteyen adayların lisans veya önlisans mezunu olması önem arz eder. Ardından adaylar mesleki tecrübe edinerek uzman ünvanıyla çalışma imkanına sahip olur. Birçok sektörde iş fırsatı bulunan veri analiz uzmanı mesleğinde gerekli farklı bir eğitim ya da belge zorunluluğu bulunmaz. 

Veri Analiz Uzmanı Hangi Alanda Çalışır?

Veri analiz uzmanları birçok alanda kendilerine iş imkanı bulabilir. Özellikle envanter sayımı yapan ve iletişim alanında faaliyet gösteren firmaları tarafından Türkiye’nin farklı yerlerinde ikamet eden pek çok adaya yönelik olarak ilanlar oluşturulur. Telekominikasyon firmalarından sağlık sektörüne kadar birçok iş kolunda ihtiyaç duyulan veri analiz uzmanları, sahip oldukları yetkinlikler ve mesleki tecrübe doğrultusunda tüm alanlarda çalışabilir. 

Veri Analiz Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Veri analiz uzmanı olarak çalışmak isteyen adayların sahip olduğu yetkinlikler ve uzmanlıklar aylık kazançlarında etkili olan faktörlerdir. Firmaların veri analiz uzmanı adaylarına sunduğu iş şartları ve koşulları da maaşlarının etkilenmesinde etkilidir. Bunların yanı sıra, firmaların adaylara sunduğu iş tanımları ve çalışma saatleri de aylık kazançlarının azalıp artmasına sebep olur.

Veri Analiz Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Veri analiz uzmanı olarak çalışmak isteyen adayların, öncelikle veri analizi alanında kullanılan programları iyi şekilde öğrenmeleri gerekir. Ayrıca, bilgisayar ve yabancı dil bilgilerinin de yeterli olması mesleği en iyi şekilde icra etmek açısından önem arz eder. Son olarak, veri analiz elemanı olarak çalışacak olan kişilerin farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların veri analizi alanında tecrübe kazanması, firmalar tarafından tercih edilmek açısından önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Veri Analiz Uzmanı iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Veri Analiz Uzmanı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Veri Analiz Uzmanı iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Veri Analiz Uzmanı iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Veri Analiz Uzmanı pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Veri Analiz Uzmanı iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Veri Analiz Uzmanı iş ilanlarına erişebilirsin.

Veri Analiz Uzmanı iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Veri Analiz Uzmanı için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur