Fotoğraf çekimi, logo tasarımı, web tasarımı, prodüksiyon, showroom ve stand tasarımı gibi geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet sunan 18 Design, reklam sektörünün önde gelen firmaları arasında olayı hedefliyor. Genel Müdür Yalçın Savuran, şirketin çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

18 Design hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?
Genel anlamda tasarım ve prodüksiyon şirketi olarak faaliyet gösteriyoruz. Hizmet başlıklarımız kurumsal kimlik çalışması, baskılı tasarım uygulamaları, interaktif proje tasarımları, stand ve mağaza tasarımları, moda çekimleri, özel fotoğraf çekimleri, video klip prodüksiyonu, tanıtım filmleri olarak listelenebilir. Şirketimizin çalışmalarına beş yıl evvel ağırlıklı olarak moda çekimleri ile başladı. Bugün ise moda çekimi, verdiğimiz birçok hizmetten sadece bir tanesi. Çekimlerin tümü, aynı zamanda şirket ortaklarımızdan olan ve özgün çalışmaları ile uluslararası fotoğraf ödülleri de bulunan Cemil Ağacıkoğlu tarafından gerçekleştiriliyor.
Dünya modasını, en son trendleri takip etmek ve her bir müşterimiz için özel konsept yaratmak, moda dışında çalıştığımız farklı sektörlerdeki müşterilerimiz açısından da bizi en estetik ve doğru sonuçlara ulaştırıyor.

Daha çok hangi sektörden firmalarla çalışıyorsunuz?
Şu anda sektör içinde yoğun olarak tekstil firmalarına hizmet veriyoruz, kısa vadeli amacımız müşteri portföyümüzü tekstil dışındaki sektörlerle de genişletmek.

Sektörün en önemli sorunu ne sizce?
Tasarım ve tasarım odaklı diğer işlerin reklam veren / müşteriler tarafından kolay ve hızlı üretilebilir algılanması, verilen değerin olması gerektiğinden az olması bizim sıklıkla karşılaştığımız bir sorun.

Şirketinizde kaç kişi çalışıyor?
Şirketimiz ben ve Cemil Ağacıkoğlu ortaklığında faaliyet gösteriyor. 30 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz.

Şirketinizin organizasyon yapısını anlatabilir misiniz? Hangi departmanlarınız var? Ne gibi görevler yürütüyorlar ?
18 Design iki ortaklı bir şirket, tasarım/prodüksiyon ve müşteri ilişkileri olarak ikiye ayrılıyoruz. Şirket bünyesinde dört farklı departman bulunuyor.
Reklam ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Departmanı müşteri ilişkileri, pazarlama ve ajansın iş takip koordinasyonunu yürütüyor. Tasarım ekibimiz art direktörler ve grafik operatörlerimizden oluşuyor. Mekan konsept tasarımları, fuar standları tasarımlarının gerçekleştirildiği Konsept tasarımları ekibimiz ve bir de web sitesi tasarımlarını gerçekleştiren bir Web Grubu var.

Uzun vadede şirket adına planlarınız neler?
Kendi sektörlerinde kurumsallaşmış, hedef kitleleri seçici, tasarıma önem veren müşterilere hizmet vermek ve marka olabilmek. Hedefimiz reklam sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almak, ayrıca tamamen şirketimize yönelik değil, tasarım gücünün kuvveti ile tanınan, hizmet verdiği 
markalara değer katan bir ajans olarak bilinmek.

Şirketinizde çalışacak adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?
Dünyayı takip eden, sınırları olamayan, yaratıcı, enerjik ve pozitif insanlarla çalışmak istiyoruz. Grup çalışmasına inanmaları ve şirket de aile olma kavramını taşımaları gerekmekte.

İnsan kaynakları departmanınızın işleyişinden bahseder misiniz? İşe alım, performans değerlendirme süreçleri nasıl işliyor?
Şirketimizde İnsan Kaynakları departmanı yok. Çalışanlarımızın performansını değerlendirme ise her zaman için işin içerisinde gerçekleşiyor. Ayrıca referans ve özgeçmiş her şirket için önemli olduğu gibi işe alırken ilk değerlendirmelerde bizim için de büyük önem taşıyor.

Şu an üzerinde çalıştığınız ne gibi projeler var?
Yoğun bir şekilde mevcut müşterilerimizin hizmetlerini veriyoruz, tasarım anlamında bizi geliştirecek yeni müşteriler araştırıyoruz.
Müşterilerimizden Zen & Zen firması, marka konumlandırması, kurumsal kimlik ve bunlara bağlı her türlü tasarım çalışmalarını üstlendiğimiz bir firma. Onların çalışmalarıyla ilgileniyoruz. “Natural Culture” üzerine kurulmuş olan konsepti, logo çalışmasından katalog çekimlerine, katalog tasarımına, tasarımın kağıt cinsine, yapılan firma tanıtım filmleri ve bayi toplantılarına kadar markanın adı geçen her alan ve ortama bütünlük içinde taşınıyor. Bu tarz müşterilerimiz için ortak çalıştığımız marka iletişim uzmanımızın doğru konumlandırma yapması tüm hizmet kalitemizi yükseltiyor.

Şirketinizde çalışanlara yönelik nasıl bir kariyer yönetimi yapıyorsunuz?
Kişisel hedefleri ile yaptıkları işlerin doğru orantıda olmasına özen gösteriyoruz. Mutlu ve işini severek yapan elemanın her zaman için en verimli eleman olduğuna inanıyoruz.

Reklam sektörü ekonomik gelişmelerden ve Avrupa Birliği haberlerinden nasıl etkileniyor?
Ekonomik gelişmeler reklam sektörünü her zaman için olumlu etkilemiştir, reklam veren rakipleri ile mücadelesini verirken reklamcılarla iş birliği içinde olmak zorunda. Verilen hizmet veya satılan ürün ne olursa olsun tanıtımsız ve imajsız bir yere gelebilmek günümüzde imkansız. Ekonominin olumlu gelişmeler göstermesi reklam verenin pazarlama bütçesinde de olumlu etkiliyor ve her geçen gün bu ihtiyacı karşılamak adına yeni tanıtım mecraları oluşturuluyor.
Avrupa Birliği haberleri de reklam veren ve reklamcıları kamçılıyor. Standartların yükselmesi, “onlardan biri” olabilme arzusu ve olumlu gelişmeler pazarlama stratejilerinden tutun en ufak bir tanıtımın tasarımına kadar daha detaycı ve bilinçli düşünmemizi gerektiriyor.