Arşivler

Shubuo İş Destek Bölüm Yöneticisi ‘Banu Saraçlar’

2000 yılından beri faaliyet gösteren Mapco, hem bireysel hem kurumsal hizmetleriyle pek çok kişiye ulaşıyor. Shubuo İş Destek Bölüm Yöneticisi Banu Saraçlar, “Shubuo marka olarak çok ön planda ve herkes tarafından biliniyor. Aynı bilinirliği telekom ve bilişim sektörleri içinde Mapco adına da sağlamayı hedefliyoruz” diyor.

Cep telefonuyla iletişim
bundan beş sene öncesine göre farklı bir boyut kazandı. Artık insanlar bilgi alışverişinde cep telefonunu daha fazla kullanıyorlar. Siz bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? İnsanlar bu yeniliği nasıl karşıladı?
Cep telefonu olarak adlandırdığımız cihazlar ve kullanım alanları, yalnızca “alo” demek için kullanıldıkları ilk günlerden bu yana oldukça farklılaştı. Günümüzdeki cihazlara yalnızca telefon demek hafif kalıyor. Bu yeni cihazlar sayesinde fotoğraf makinesi, video kamera, radyo, MP3 çalar, ajanda, hesap makinesi gibi cihazların bütün özelliklerini cebimize sığdırıp yanımızda taşıyabiliyoruz. Kısacası artık yaşamımızın neredeyse her anında yanımızda taşıdığımız iletişim olanaklarından ve bu olanakların sonucu olan “mobil yaşam” kavramından söz ediyoruz. Türk insanı da bu yenilikleri kolayca benimsiyor.

Shubuo’nun hangi paketleri, hangi servisleri var?
Müşterilerimize sunduğumuz servislerde, kendi kategorilerinde dünyanın ve Türkiye’nin tercih edilen markalı ve popüler içerik uzmanlarıyla çalışıyoruz. Örneğin haber alanında NTV, AA, Show TV, BBC ile, sporda LigTV ve Vatan’la, pop müzikte Number One, sinemada Sinema.com’la çalışıyoruz. Shubuo bünyesinde Haber, Pop Müzik, Finans, Gez Eğlen gibi içerik paketleri ve 100’den fazla servis bulunuyor.

Kullanıcı profilinizden bahseder misiniz?
Türkiye’nin genç bir nüfusu var. Bu doğal olarak abonelerimize de yansıyor. Ama hayatın birçok alanına seslenen hizmetler sunduğumuzdan, her yaştan ve sosyal sınıftan kullanıcımız var. Kimi ilginç durumlar da söz konusu. Örnek vermek gerekirse, biliyorsunuz bir Sağlıklı Yaşam – Diyet seçenekli bir paketimiz var. Erkek abonelerimiz Sağlıklı Yaşam paketini kadınlardan daha fazla tercih ediyor. Ama Diyet paketinde kadın abonelerimizin tartışmasız üstünlüğü söz konusu.

Bu projeye başlarken hedefleriniz neydi, şu anda bu hedeflerin ne kadarına ulaştığınızı düşünüyorsunuz? Türk insanının cep telefonu kültüründe nasıl bir değişiklik yaptığınıza inanıyorsunuz?
Shubuo, hizmete girdiği günden bu yana kişilerin yaşamlarına değer katacak yenilikçi hizmetler sunmayı hedefledi ve bu hedefinde de başarılı oldu. İnsanlar bilgi gereksinimlerini karşılayan ve günlük yaşamlarını renklendiren ürün ve hizmetleri hiç zorlanmadan benimsedi.

Üzerinde çalıştığınız yeni servisler neler? Özellikle java içerikli ve kameralı cep telefonlarına tüketici ilgisinin artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu ilgi Shubuo’nun çalışmalarını nasıl yönlendirecek?
Shubuo’nun yalnızca kısa mesaj alabilen telefondan, hareketli görüntü oynatabilen cihazlara kadar, oldukça geniş yelpazedeki cihazları kullanan abonelerini tatmin edecek ürün ve hizmet çeşitliliğinin olması, sanırız gelişmeleri ve tüketici yönelimlerini, izleyici olmakla yetinmeyen, öncü bir yaklaşımla değerlendirmeye çalıştığımızın ipuçlarını veriyordur. Bu yaklaşımımız gelecekte de devam edecek.

Shubuo’lu kimdir? Bize çalışanlarınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Shubuo çalışanlarının yüzde 96’sı üniversite mezunu. Bu grupta yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmalar yapanların oranı ise yüzde 34. Çalışanlarımızın telekom sektörü deneyimi ortalama dört yıl düzeyinde. Bilgi birikimlerini Katma Değerli Servisler dünyasına (oyun, resim melodi, chat vs) taşıyan Shubuo’lu, yenilikçi bir yaklaşımla bu dünyada müşteri beklentisini ve algısını yükseltebilecek yeni servis ve ürünler kazandırmaya odaklı çalışıyor. Shubuo’lu, hem kendi işini, hem de iş ilişkisi içinde bulunduğu 100’den fazla iş ortağıyla olan ilişkilerini yönetiyor.

Organizasyon yapısından bahseder misiniz? Hangi departmanlar var, ne gibi görevler yürütüyorlar?
Mapco 5 ana bölümden oluşuyor.
Servis Geliştirme ve Yönetimi: Servisin fikir olarak sunulması, fizibilite çalışmaları, onayı, projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi, ardından ürün ömrünün takip edilmesi ve gerekli olduğu noktalarda iyileştirmeler yapılmasından sorumlu ekip.
Satış ve Pazarlama: Servislerin kullanım sıklığını ve pazar payını artırmaya yönelik hedefli tanıtım, satış ve pazarlama faaliyetlerinin tümünden sorumlu ekip.
Teknik Operasyonlar: Servislerin üzerinde koştuğu teknik altyapılarla ilgili çalışmalardan sorumlu ekip.
İş Destek: İnsan kaynakları, sistem destek, satın alma ve idari işler fonksiyonlarından sorumlu ekip.
Finans: Finansal raporlamalar, gelir güvence, muhasebe ve hazine işlemlerinden sorumlu ekip.

Kariyer.net’le yeni çalışmaya başladınız, ne gibi faydalar bekliyorsunuz?
Shubuo marka olarak çok ön planda ve herkes tarafından biliniyor. Aynı bilinirliği telekom ve bilişim sektörleri içinde Mapco adına da sağlamayı hedefliyoruz. Kariyer-net işe alım ihtiyaçlarımızda kullandığımız en önemli kanalımız olacak. İstediğimiz profilde kişilere doğru zamanda ulaşacağımız bir portal olacağını umuyoruz. Bu arada birçok kanaldan bize ulaşan başvuruları organize olarak takip edebileceğimiz bir veritabanı olduğundan, hayatımızı bu anlamda kolaylaştıracağına inanıyoruz.
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.