koclarKariyer.net ve Koçluk Platformu Derneği’nin ortak sosyal sorumluluk projesi “Kaldığımız Yerden” 23 Haziran 2011’de gerçekleştirilen yedinci ve son etap ile tamamlandı. Evlilik, doğum, ekonomik kriz ya da diğer sebeplerle iki yıldan fazla bir süre iş yaşamına ara vermiş olan kadınların, tekrar işe geri dönmelerinin kolaylaştırılması amacıyla Mayıs 2010’da hayata geçirilen proje kapsamında, bugüne kadar toplam 200 kadına koçluk hizmeti verildi.

Herhangi bir nedenle iş yaşamından uzaklaşmış ve en az iki yıldır iş arayan kadın adayların başvurabildiği proje kapsamında, iş arama sürecinde en çok karşılaşılan “motivasyon kaybı” ve “doğru hedefi belirleyememe” sorununu aşmaları konusunda adaylara destek verildi. Her etapta ortalama 30 kişiye ulaşıldığı proje çerçevesinde adaylar ile haftada bir gün ve yüz yüze olmak üzere toplam 600 saatlik görüşme gerçekleştirildi. Projeye başvuran adayların işsizlik süreleri 7 ay ile 14 yıl arasında değişirken, tüm adayların ortalama işsizlik süreleri ise 4 ile 5 yıl arasında gerçekleşti.

Üniversite mezunu, her meslekten kadın katıldı

Koçluk Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Çabuk; “Proje sürecinden ve aldığımız geribildirimlerden çok mutluyuz. Projede görev alan her bir koçumuz için çok geliştirici, çok anlamlı çalışmalar yaptığımıza inanıyoruz” dedi. Çabuk, “Kendini daha iyi tanımak isteyen ve hedef belirlemeye istekli avukatından mühendisine, tıp doktorundan ekonomistine, hemşiresinden biyologuna “kaldığımız yerden” demeye hazır birbirinden değerli aday ile tanışma ve çalışma fırsatı bulduk. Bu deneyim ve farkındalıkla biz de nice anlamlı ve toplumsal fayda yaratmayı amaçlayan projeler üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kadınlar ara verince daha fazla çaba harcıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz; “İş hayatına ara veren kadın adaylar için bıraktıkları noktaya tekrar dönmeleri bazı durumlarda çok fazla çaba gerektirebiliyor. Ayrıca, işsiz geçen dönemde iş arayan kadın adaylarda her işsiz bireyde olabileceği gibi motivasyon kaybı en çok karşılaşılan durum. Bu projeyi hayata geçirirkenki asıl amacımız, nitelikli iş gücüne sahip ve iş hayatına dönmek isteyen ancak buna fırsat bulamayan adaylara, kendini geliştirme konusunda fırsat sunmaktı. Proje süresinde bu konuda istekli olan üyelerimize fırsat yaratmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyoruz” dedi.

Kadınlar iş hayatından erken vazgeçiyor

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Kariyer.net’te kadın istihdamına dair önemli verilere hakim olduklarını söylüyor: “Kariyer.net veri tabanında yer alan yaklaşık 13 milyon 300 bin özgeçmiş ve 30 binin üzerinde firmanın iş ve istihdam olanaklarına bakıldığında ortaya çıkan tabloda, internette iş arayan kadın ve erkek sayısının eşit olduğu görülürken kadınların eğitim düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olması dikkat çekiyor. Veriler, kadınların erkeklere göre daha erken iş gücüne katılıp daha erken çekildiklerini de gösteriyor. Buna paralel olarak kadınların deneyim süresi, erkeklere göre daha az olarak gerçekleşiyor.” Azoz, Kariyer.net verilerinin kadının iş dünyasındaki durumunu net bir şekilde ortaya koyduğunu söylüyor: “Eğitim oranlarına baktığımızda yüksek öğrenimde kadınların daha önde olması, son derece nitelikli bir kadın iş gücüne sahip olduğumuzu gösteriyor. Ancak yine verilerimizden kadınların iş yaşamından çok daha erken çekildiklerini, erkeklere göre daha az süre deneyim kazandıklarını net bir şekilde görüyoruz. Ülkemizde çocuk ve yaşlı bakımı kadınlara çok büyük bir sorumluluk getiriyor. Kadınlar bu sorumluluklar nedeniyle iş yaşamını sürdüremeyebiliyor veya iş yaşamında daha az sorumluluk gerektiren rollere çekilebiliyor. Bu da her anlamda çok değerli bir potansiyelin kaybedilmesi anlamına geliyor. Biz de tüm bunları göz önünde bulundurarak iş dünyasından uzak kalmış kadınların yeniden iş dünyasına kazandırılmasını sağlamak için bu projede yer aldık.”

“Kaldığımız Yerden” dedi,  kendi işini kuruyor

Kariyer.net’ten gelen “İşe dönmenin vakti gelmedi mi? başlıklı e-posta ile iş hayatına dönmeye hazır olup olmadığını sorguladığını söyleyen adaylardan Ayşegül Okur, “Kaldığımız Yerden” projesine katılmam gerektiği sinyallerini almış oldum” dedi.

Ayşegül Okur; “Çizgi Telekominikasyon Hizmetleri LTD Ş.T.İ firmasında Müşteri İlişkileri ve Kalite Yöneticisi olarak görev yapıyordum. Ancak, Ekim 2010’da babamın rahatsızlığı nedeniyle iş hayatıma bir süre ara vermek zorunda kaldım. Kariyer.net’ten gelen “İşe dönmenin vakti gelmedi mi?” başlıklı e-posta ile projeye katılmaya karar verdim. Proje sürecinde koçumla olan iletişimimiz ve deneyimlerim hayatıma daha objektif olarak bakmam gerektiğini öğretti. Ayrıca eksi ve artılarımın neler olduğunu, kendimi hangi alanlarda geliştirmem gerektiğini daha net görmeye başladım. Koçlarımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda kabuğumdan sıyrılma zamanımın geldiğini ve aynı istek ve azimle kaldığım yoldan devam etmem gerektiği hissetmeye başladım. Şu an bir yerde çalışmıyorum. Çünkü kendi eğitim ve danışmanlık firmamı kurma sürecindeyim” diye konuştu.