Arşivler

30 yaşından sonra kariyer değişimi mümkün mü?

Günün birinde birçok kişi gibi sen de kariyerine yeni bir yön vermek isteyebilirsin. Diyelim ki bu istek 30’lu yaşlarında kapını çaldı. Ne yapacaksın?

Uzun yıllar devam eden belli bir kariyer hayatından sonra, bir anda bir şeyleri başa almak ve yeni bir yolculuğa çıkmak elbette ki kolay iş değil. Ancak gün gelip, yeni bir yolculuğa çıkmak istediğinde ihtiyaç duyacağın birkaç püf noktası olacak.

Yeteneklerini belirle

Önce kendi üzerinde yoğunlaşmalısın. Yeteneklerinin neler olduğunu keşfetmen, kariyer değişikliğinde sana yol gösterecektir. Geçmiş okul ve iş yaşantın boyunca yapmaktan keyif aldığın ve başarı olarak adlandırdığın durumları değerlendir. Artılarını ve eksilerini çıkart. Kariyer yolculuğunda bu alanlar yolunu aydınlatacak.

Alternatifleri ortaya koy

Özellikle çocukluk zamanlarında ilgi duyulan şeyler, kariyerin şekillenme sürecinde de etkili oluyor. Seni mutlu edeceğini düşündüğün iş alanlarının bir sıralamasını yap ve bunların yeteneklerinle uyumunu çıkart.

Araştırma yap

Başlamayı planladığın işle ilgili farklı kaynaklardan bilgi edinmeye çalış. Eğitim ihtiyaç analizini yaparak, farklı kurs ve eğitimlere katıl. Bu şekilde sosyalleşmen network oluşturmanı da sağlayacak.

Profesyonel görüş al

Yöneleneceğin alanla ilgili profesyonel bir görüş al. Yeni kariyer sürecinde sağlıklı bir şekilde ilerlemen ve karşına çıkacak olumsuzluklara karşı önceden önlem alman adına bu oldukça önemli.

Hatalarından ders al

Yapacağın hatalar, hem seni hem de yeni kariyerini şekillendirmede sana yardımcı olacak. Hataların için hayıflanmak yerine onlardan öğreti olarak yararlanmayı denemelisin.

Yeniliklere açık ol

Kendini ve işini geliştirmek için yeniliklere her zaman açık olman gerekiyor. Yeniliklere açık bir birey olarak değişen trendleri takip ettiğinde, başarı da beraberinde gelecektir.

İlham al!

Kariyer değişimi konusunda parlayan yeteneklerin biyografisini okuyarak deneyimlerinden faydalan.

İşte sana onlardan biri: Jeff Bezos!

Başarılı bir eğitim hayatı sonrasında 26 yaşında, Bankers Trust isimli yatırım şirketinde en genç başkan yardımcısı olan Jeff Bezos, 30’lu yaşlarında kariyerine yeni bir yön verdi.

1994 yılında 30 yaşındayken bugün e-ticaret dünyasının önemli ismi olan amazon.com’u kurdu. Amazon’un online kitap satışıyla başladığı yolculuğu şimdi geniş ürün yelpazesiyle sürüyor. Eğer Jeff Bezos, “Başarılıyım ve yeteri kadar param var” deyip, bu girişime yönelmeseydi bugün onu ve katlanan başarısını konuşuyor olur muyduk?

Amazon Türkiye’deki iş fırsatlarına göz atmak ve başvuru yapmak için Amazon iş ilanları sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Kaynak: Thomas

Konuk Yazar: Pınar Başal / Eğitim ve Gelişim Yöneticisi

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.