Taşımacılık sektörünün önde gelen isimlerinden Arkas Holding, Akdeniz’deki en büyük filolardan birisine sahip olmayı hedefliyor. Uluslararası deniz, kara, hava ve demiryolu taşımacılığı alanlarında ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Arkas Holding bünyesinde 32 şirket yer alıyor. İnsan Kaynakları uygulamalarını tek bir merkezden yürüten Arkas Holding böylece, ekonomik büyüklüğün getirisinden faydalanıp tüm grup genelinde standart uygulamaları güvence altına alıyor. Terminal ve liman inşaatlarının yanı sıra demiryolu taşımacılığında da yatırımlarına devam eden Arkas Holding’in İnsan Kaynakları Koordinatörü Bekir Kural, holdingin yatırımlarını ve hedeflerini anlattı.  

Şirketinizin gelişim sürecinden bahseder misiniz? Şirketinizin sektör içindeki konumu nedir?
Faaliyetine 1944 yılında deniz taşımacılığı ve acentelikle başlayan Arkas, bugün nakliye sektöründe, öz imkanlarıyla entegre hizmet veren büyük bir şirketler grubudur. Taşımacılık bugün ve her zaman Arkas’ın ana faaliyet alanı oldu. Holding şirketleri, acentelikten uluslararası deniz, kara, hava ve demiryolu nakliyesine,armatörlüğe, ön ve son taşımaya, gümrüklü ve gümrüksüz antrepolarda depolamaya, liman işletmeciliğine, liman dışında konteyner depoları ve tamir tesislerine, komple araç ve grupaj sevkiyatlarına ve lojistik hizmetlerine kadar, taşımacılığın her dalında müşterilerine komple çözümler sunuyor. Arkas, bir yandan da nakliye zincirini destekleyen hizmetlerle, yeni iş sahalarına açılıyor. 

Arkas Holding çatısı altında hangi şirketler bulunuyor?

Uluslararası taşımacılık sektöründe deneyimin, güvenilirliğin ve öncülüğün simgesi haline gelen Arkas Denizcilik ve Nakliyat, Arkas grubunun ilk adımını oluşturdu. Bugün Arkas çatısı altında yer alan 32 şirket uluslararası deniz, kara, hava ve demiryolu taşımacılığı alanlarında ve hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor. 

Arkas’ın kurum kültürünüzü nasıl özetlersiniz?


Yaş ortalaması 31 olmasına rağmen kıdem ortalamasının oldukça yüksek olmasını tanımlayan “İşe ve Kuruma Bağlılık”, 5 binin üzerinde kurumsal müşteriye verilen hizmetlerin ışığında “Müşteri ve Hizmet Bilinci”, hızla gelişen sektörümüzde kendini güncel tutabilmek ve rekabetçiliğini devam ettirebilmek için “Sürekli Öğrenme ve Gelişim” ile entegre bir çözüm ortağı olmanın gerektirdiği “Dayanışma”, kurum kültürümüzün en öne çıkan unsurlarıdır. 
Tüm şirketlerin İnsan Kaynakları faaliyetleri ortak bir İK departmanı tarafından mı yönetiliyor?
İnsan Kaynakları Departmanı merkezi bir yapıya sahip, bölgeler bazındaki yapılanma, holdingteki İK Koordinatörlüğü’ne bağlı olarak eşgüdüm içerisinde yönetiliyor. En önemli avantajı ekonomik büyüklüğün getirisinden faydalanmak ve tüm grup genelinde standart uygulamaların güvence altına alınmasını sağlamak olarak özetlenebilir. Öte yandan ana iş kolları bazında bir yapılanma ile iç müşterilerimize daha iyi hizmet verebileceğimizi düşünüyor ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Ödüllendirme ve terfi politikanızdan bahseder misiniz?

Yıllık bazda satış fonksiyonunu içeren bir performans sistemimiz mevcut. Yetkinlik bazlı İnsan Kaynakları yönetimine geçişle birlikte performans yönetim sistemini tüm fonksiyonları kapsayacak şekilde genişletmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra yılda bir kez yaptığımız ücret artışlarında hem hayat standartlarındaki değişimi hem de bireysel performansı dikkate alarak ücret artışlarını gerçekleştiriyoruz. Terfilerimizde de performans ve yöneticilerin gözlem ve önerileri en önemli faktörler olarak öne çıkıyor. 

İnsan Kaynakları Departmanı, holdingin hızla büyümesine uyum sağlamak için ne gibi çalışmalar yapıyor?
Arkadia ismini verdiğimiz yetkinlik temelli İK sisteminin kuruluşunu projelendirdik ve çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kurum kültürü, seçme ve yerleştirme, performans değerlendirme, yedekleme ve kariyer gelişimini kapsayan uzun soluklu projemiz sonucunda grubumuzda varolan ve yeni katılacak olan yetkinlikleri en iyi ve en doğru şekilde değerlendirme amacını taşıyoruz. 


Sektörün en önemli sorunu sizce nedir?

Türkiye’nin çok rekabetçi olabileceğine inandığımız bu hizmet sektöründe en önemli sorunlardan birisi bu hızlı büyümeyi destekleyecek şekilde nitelikli eleman bulunmaması. Bu konuda büyük sıkıntı yaşıyoruz. 

Şirketinizde kaç kişi çalışıyor?

Şirketimizde iştiraklerle birlikte yaklaşık 3 bin 500 kişi çalışıyor. 

Şirketinizin organizasyon yapısını anlatabilir misiniz? Hangi departmanlarınız var? Ne gibi görevler yürütüyorlar?

Acente Hizmetleri, Liman Hizmetleri, Ulaştırma Hizmetleri, İş Makinaları ve Otomotiv ana iş kollarımızı oluşturuyor. Bu iş kolları içerisinde ilgili şirketler yer alıyor ve iş kolunun grup başkanının sorumluluğunda faaliyet gösteriyor. Grup Başkanları, Aile Üyeleri ile birlikte İcra Kurulunu oluşturuyor. Holdingte İnsan Kaynakları haricinde, Bilgi Sistemleri, Muhasebe ve Dış Hesaplar, Kurumsal İletişim ve son olarak da Konteyner Planlama ve Kontrol Koordinatörlükleri yer alıyor. Bu koordinatörlükler, paylaşılan hizmetler gibi dikeyde yapılanan tüm ana iş kollarına yatay da hizmet veriyorlar. 

Yeni yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Bu ay içinde 16. ve Türkiye’nin en büyük taşıma kapasitesine sahip konteyner gemisini filomuza kattık. Siparişi verilmiş 5 gemimiz daha bulunuyor. Marport limanında yeni bir terminal inşaatını devam ettiriyoruz. Bunun yanı sıra Marmara’nın Anadolu yakasında da bir liman inşaatımız hız kazanmış durumda. Bir diğer yatırım alanımız da demiryolu taşımacılığı üzerine. Bu alanda hem vagon ve konteyner sayımızı büyütüyor hem de yeni istasyonlarımız sayesinde konteynerleri demiryolu hattından karayoluna aktarırken müşterilerimize etkin hizmet verebiliyoruz. 

Uzun vadede şirket adına planlarınız neler? 

Uzun vade Türkiye’de genelde 1 yıl gibi anlaşılır. Arkas’ta ise uzun vade 10 yıldan başlar. Uzun vadede Akdeniz’deki en büyük filolardan birisine sahip olmak, Türkiye genelinde ve Karadeniz’de işleteceğimiz limanlarla konteyner taşımacılığı konusunda bölgemizde söz sahibi olmak, demiryolu taşımacılığındaki gelişim potansiyelini iyi değerlendirmek ve Türk sanayicisine en uygun rekabetçi fiyatlarla hizmet veren çözüm ortağı konumumuzu sürdürmek istiyoruz. Arkas Holding’in genç, hızlı, dinamik yapısını korumak, her seviyede inisiyatif kullanımını arttırmak, motivasyonu ile müşterilerine pozitif enerjisini veren, çözüm ve hedef odaklı bir çalışan profilini korumak önemli hedeflerimiz içinde bulunuyor. Bugünkü genç kadrolarımız, önümüzdeki yıllarda artan tecrübeleriyle, kurumumuzu hedeflerine ulaştıracak en önemli kaynağımız. 

“Uzun vadede Akdeniz’deki en büyük filolardan birisine sahip olmak, Türkiye genelinde ve Karadeniz’de işleteceğimiz limanlarla konteyner taşımacılığı konusunda bölgemizde söz sahibi olmak, demiryolu taşımacılığındaki gelişim potansiyelini iyi değerlendirmek ve Türk sanayicisine en uygun rekabetçi fiyatlarla hizmet veren çözüm ortağı konumumuzu sürdürmek istiyoruz.”

Şirketinizde çalışacak adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?
Bizimle aynı vizyonu paylaşacak, kurumsal değerlerimizi yaşayacak ve yaşatacak genç, çalışkan, öğrenmeye istekli, erkek adaylar için askerliğini bitirmiş olmak, iyi derecede İngilizce bilmek aradığımız temel özelliklerden. 

İnsan Kaynakları Departmanı’nızın işleyişinden bahseder misiniz? İşe alım, performans değerlendirme süreçleri nasıl işliyor? 
İşe alım süreci, yıllık personel planları doğrultusunda, holding merkez İK’dan tüm şirketlere doğru uygulanır. Talep İK’ya iletildikçe pozisyonun iş tanımına ve yetkinliklerine göre ilan edilip aday havuzu oluşturulur. İK uzmanlarımız; yetkinlik bazlı mülakatlarını, test / envanter süreçlerini uyguladıktan sonra kısa listeye kalan adaylarını departman yöneticileri ile birlikte değerlendirerek final mülakatlarını gerçekleştirirler. Süreç, aday hakkında referans araştırması ve iş teklifi gerçekleştirerek tamamlanır. Ayrıca her yıl üniversitelerin Kariyer Günleri aktivitelerine katılarak yeni mezun potansiyeline ulaşmaya önem veriyoruz. 

Kariyer.net’ten nasıl yararlanıyorsunuz?

Aday havuzumuzu güncel ve verimli kılmak için Kariyer.net yoğun olarak kullanılır. Biz ağırlıkla tecrübesiz veya az tecrübeli eleman alımı gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte deneyimli çalışan veya orta düzey yönetici ihtiyaçlarımız için de Kariyer.net’i kullanmaktayız. Şu ana kadar aldığımız verimlilikten memnunuz.