Arşivler

Artık gençler üst düzey yöneticilerin mentoru

Total Oil Türkiye’nin 2014 yılı sonunda başlattığı “tersine mentorluk” uygulamasıyla üst düzey yöneticiler genç çalışanlardan sosyal medya başta olmak üzere genç kuşakların beklentileri ve güncel trendler gibi birçok konuda destek aldı.

total1Şirketlerin özellikle son yıllarda üzerinde önemle durduğu mentorluk programları, genellikle yeni nesil çalışanların iş dünyasına adaptasyonu ve daha deneyimli çalışanların birikimlerini öğrenebilmeleri üzerine kurulu olarak gerçekleştiriliyor. Ancak değişen çağın kuralları gereği artık gençler de yöneticilerine kendi uzmanlık alanları olan dijital konularda mentorluk yapıyor.

Bu kapsamda, teknolojiyi, sosyal medyayı ve dolayısıyla tüm bunların içinde bulunan Y kuşağını tam olarak anlamak isteyen Total Oil Türkiye’nin üst düzey yöneticileri, 2014 yılı sonunda şirket tarafından başlatılan “tersine mentorluk” uygulamasıyla genç çalışanlardan sosyal medya başta olmak üzere genç kuşakların beklentileri ve güncel trendler gibi birçok konuda destek aldı. Böylece üst düzey yöneticiler, içlerinde Instagram, Facebook, Twitter, Youtube, Shazam gibi 43 farklı sosyal medya uygulamasını aktif olarak kullanmaya başladı.

Program çerçevesinde, yaşları 33 ile 55 arasında değişen yüzde 56 ‘sı erkek, yüzde 44’ü kadın 16 yönetici ve yaşları 22 ila 30 arasında yer alan yüzde 38’i erkek, yüzde 62’si kadın 16 genç çalışandan oluşan grup 2014 yılı Kasım ayı ile 2015 Şubat ayı arasında toplamda 50 saat süreyle araya geldi.

Üst yönetimin sadece sosyal medya konusunda değil aynı zamanda genç çalışanlara yaklaşım ve onlardan gelecek önerileri de dinleme, anlama konularında da fikirlerini dikkate aldığı programda, genç çalışanların verdiği her fikir şirkete sağlayacağı katkı bazında değerlendiriliyor.

Gençlerle etkileşimin ilk sonucu

Genç çalışanların yaptıkları çalışmalarının ilk somut adımı Total Türkiye‘nin kıyafet yönetmenliğinin değiştirilmesi yönünde atıldı. Genç çalışanlar üst düzey yöneticilerle yaptıkları çalışmalar sırasında şirket içinde giyim konusunda daha motive çalışabilmeleri için daha rahat olunmasına yönelik görüşlerini de iletti ve uygulamaya geçirildi. Total Türkiye Genel Müdürü Antoine Tournand konuyla ilgili olarak, “Program sonrasında yaptığımız değerlendirme ve aldığımız geri bildirimlerde projenin ne kadar yararlı olduğunu bir kere daha görme imkanımız oldu. Tersine mentorluk programının sadece proje olmaktan çıkması ve şirket içinde birebir uygulanması için ilk adımlar atıldı. Bu doğrultuda genç çalışanlarımızın kendilerini daha rahat bir ortamda hissetmeleri için işyerinde rahat giyinmelerine imkan sağladık. Çalışma sistemimize genç neslin gözünden bakmayı öğrenmekle kalmadık, onların beklentilerine de kulak vermeyi öğrendik. Bu sayede genç beyinlerin yaratıcılık konusundaki yeteneklerini iş süreçlerimize katma değer olarak yansıtma imkanı yakaladık” diyor.                
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.