asgari ücret 2023

Yıl sonuna yaklaşırken, asgari ücret 2023 yılında ne kadar olacak? sorusunun cevabı da merakla bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayı boyunca yapacağı görüşmeler sonucunda, asgari ücret brüt ve asgari ücret net rakamı belli olacak.

2022 yılında asgari ücrete ocak ve  temmuz aylarında olmak üzere iki kez zam yapılmıştı. Yapılan ikinci zamla birlikte asgari ücret, 4 bin 253 TL’den 5.500 TL‘ye yükseltilmişti. Şimdi gözler yıl sonunda yapılacak yeni zamma çevrildi. Peki, 2023 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücrette ilk toplantı tarihi belli oldu

Türkiye’de ortalama 7 milyon kişiyi (çalışanların %60’ını) ilgilendiren yeni asgari ücreti belirlemek için ilk toplantı tarihi belli oldu. Türk-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay, ilk toplantının 7 Aralık saat 14.00’te, ikinci toplantının ise 14 Aralık’ta yapılacağını duyurdu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda; çalışanları Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (Türk-İş) işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; 2023’te geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak bir araştırma yapılacak ve asgari ücret beklentileri tespit edilecek.

Asgari ücret yeni yılda ne kadar olur?

2023 asgari ücret tutarı yapılacak zam oranına göre belli olacak. 2022 yılı itibarıyla asgari ücret 5.500 TL. Bu miktara göre eğer asgari ücrete %20 zam yapılırsa 2023 yılı için yeni asgari ücret 6.600 TL, %30 zam yapılırsa 7.150 TL, %40 zam yapılırsa asgari ücret 7.700 TL olacak. Yapılacak zam oranı henüz belli değil. Asgari ücrette net zam miktarını öğrenmek için Asgari Ücret Komisyonunun görüşmeleri merakla bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücret ile ilgili açıklama

Bakan Bilgin, TBMM Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada asgari ücret ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

“Geçen sene ilk asgari ücret düzenlemesinde %50 oranında artış yaptık, temmuzda yetersiz kaldığını gördük ve yeni bir zam daha yaptık. Enflasyon karşısında asgari ücretin reel değeri gerilemiştir. 2023 asgari ücreti belirlemek için görüşmeler başladı. Sendikalarımız ve bizim oturduğumuz üçlü masada görüşmeler devam ediyor. Geçen sene de yaptırmıştım. Asgari ücret çalışmaları başlamadan önce “Kamuoyunun beklentisi nedir?” diye bir araştırma yapıyorduk. Ve Geçtiğimiz ay başında araştırma yaptırdık, ortalama beklenti çok yüksek çıktı. 8 bin lira üzerinde çıktı. İşverenlerin beklentisi 7 bin lira civarında çıktı. Önümüzde asgari ücretle ilgili konuşulan çeşitli rakamlar var. Benim burada komisyon çalışmalarını sürdürürken telaffuz etmem yakışık almaz.” dedi.

Kaynak: 123