28 kişilik İnsan Kaynakları ekibiyle hizmet veren Aygaz İK ekibi özellikle Y kuşağı, satış ekibi ve yöneticilere yönelik eğitim programlarıyla dikkat çekiyor. Aygaz İK Müdürü Esra Akın Topkoç, “Koçluk eğitimi alan İK uzmanlarımız, çalışma arkadaşlarımızla birebir görüşmeler yaparak kişileri daha yakından tanıyor, paylaşmak istedikleri konuları dinliyor” diyor.

Aygaz, Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olarak 1961’de kuruldu. Bugün Aygaz, LPG’nin üretimi, temini, stoklanması, dolumu ve LPG’li cihaz ve ürünlerin üretimi ile satışını kapsayan tüm süreçleri gerçekleştiren tek LPG şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. “Tüketiciye En Yakın Şirket” olma hedefini kendine ilke edinen Aygaz, Türkiye’nin 81 ilinde ve 3 bin 800’e yakın tüpgaz bayi ve otogaz istasyonu ile ülkenin her köşesine hizmet götürüyor. Geniş dağıtım ağı sayesinde her gün 100 binin üzerinde eve girerken 1 milyona yakın araç da Aygaz’ın otogaz ürünü Aygaz Otogaz ile yolculuk yapıyor. Aygaz, Koç Enerji Grubu bünyesindeki akaryakıt ve rafineri dışında kalan enerji şirketlerini de şemsiyesi altında topladı. Türkiye’nin özel sektörde en büyük 10. sanayi şirketi olan Aygaz, LPG sektöründe faaliyet gösteren halka açık ilk ve tek şirket. 2013 yılında Mogaz ve Lipetgaz markalarıyla dağıtım yapan Mogaz’ın, Aygaz ile birleşmesiyle şirket pazardaki yerini daha da güçlendirdi. Aygaz A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Esra Akın Topkoç, İK süreçleri ile ilgili bilgi verdi.

28 kişilik kocaman bir aileyiz

Aygaz’da İnsan Kaynakları, kurulduğu 1997 yılından bu yana yönetim ekibi içinde stratejik bir ortak olarak rolünü sürdürüyor. Değişen öncelikler, trendler ve ihtiyaçlar doğrultusunda Aygaz çalışanlarına İnsan Kaynakları alanında en etkin desteği sağlamayı hedefleyen ekibimiz İK süreçlerinden sorumlu 8 kişi, endüstri ilişkileri, tahakkuk ve idari işler süreçlerinden sorumlu 20 kişi olmak üzere toplam 28 kişiden oluşan bir ailedir.

İnsan Kaynakları fonksiyonu, Aygaz, Akpa ve Aygaz Doğal Gaz şirketlerimizden oluşan Aygaz Grubu’na merkezi olarak tek noktadan hizmet veriliyor. Bu uygulama ile tüm şirketlerimiz ortak İK politikaları ile verimli bir şekilde yönetiliyor. İK uygulamalarında, Koç Holding İK Direktörlüğü tarafından belirlenen genel çerçeve içerisinde süreçler şirketlerimiz ihtiyaçlarına göre özelleştiriliyor ve uygulama ektinliği sağlanıyor. Aygaz Grubu İnsan Kaynakları departmanı olarak temel amacımız; Aygaz’ın verimli çalışma bilincine sahip, azimli, birleştirici ve yön gösterici, yetki alan ve devreden, iletişim ve ilişki yönetimi güçlü, farklılıklara hızlı adapte olabilen, müşteri duyarlılığına sahip ve gelişim odaklı çalışanlarının, yüksek çalışan bağlılığı ve motivasyonunu sürdürmek. Bunun için işgücü planlama, işe alım, eğitim ve gelişim, performans yönetimi, yetenek yönetimi, iç iletişim, ücret yönetimi, organizasyon geliştirme, yetkinlik değerlendirme, yönetici potansiyeli belirleme ve ödüllendirme gibi tüm İK süreçlerini yürütüyoruz.

En yoğun işe alım satış alanında

Türkiye geneline yaygın bir coğrafyada faaliyet gösteren Aygaz Grubu’nda en fazla satış alanında alım yapmaktayız. İşe alım süreçlerimizde ilk aşama, bölümlerden iletilen işgücü ihtiyacına yönelik nitelik ve yetkinliklerin tespitidir. Belirlediğimiz özelliklere uygun adayları şirket aday havuzumuzdan ve Kariyer.net CV havuzundan araştırıp, uygun olabilecek adaylarla, İK olarak ilgili yönetici ile birlikte ilk mülakatları gerçekleştirmekteyiz. Görüşmede İK yetkinlikler ve kurumsal yapıya uygunluk konusunda değerlendirme yaparken ilgili yönetici kişinin pozisyonun gerektirdiği teknik ve davranışsal yetkinliklerini analiz eder. İkinci aşamada, her pozisyon için farklı yapılandırdığımız değerlendirme merkezi uygulamamızı ilgili üst yöneticinin de katılımı ile gerçekleştirerek, pozisyon için en uygun adayı tespit etmeyi hedefliyoruz. Olumlu değerlendirilen adaylara gerektiğinde İngilizce seviye testi ve kişilik envanteri uygulayabiliyor, iş teklifi öncesinde referans kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Kişilerin işe girişinden sonraki ikinci ve beşinci aylarda yöneticilerinden kişilerle ilgili işe adaptasyon, performans ve gelişim alanları gibi konularda değerlendirme istiyoruz.
Oryantasyon programlarımızı üç ayda bir genel katılımlı olarak iki günlük programlar halinde gerçekleştiriyoruz. Satış ve pazarlama gibi alanlarda, kişinin iş ilişkisinde olacağı diğer departmanlardaki iş süreçlerini anlaması ve iş arkadaşları ile tanışması amacıyla kişiye özel oryantasyon programlarımız da bulunuyor.

Her yıl belirlenen takvim doğrultusunda yapılan performans ve yetkinlik değerlendirmeleri sonucunda yönetici potansiyel havuzumuz oluşuyor. Enerji Grubu olarak ortak yapılan İnsan Kaynakları Planlama Toplantıları’nda, yedekleme planları görüşülüyor ve yönetici potansiyeli tespit edilen çalışanlarımız, özel koçluk programları, birebir İngilizce eğitimleri, çeşitli lider geliştirme programları ile gelişimleri desteklenerek  bir sonraki pozisyona hazırlanıyor.
Topluluğumuzdaki açık pozisyonlar iç ilan sisteminde tüm çalışanlara açık olarak yayınlanıyor, bu sistemle çalışanlarımız ilgi duydukları farklı şirketlere ya da görevlere geçiş imkanına öncelikli olarak sahip olabiliyorlar.

Başarılı Y kuşağı için Mavi Yıldız Ödülü

Yaptığımız araştırmalarda Y neslinin bireysel olarak takdir edilme ve ödüllendirilme konusuna büyük önem verdiğini gözlemledik. Buradan yola çıkarak, 2012 yılında Mavi Yıldız Ödülü’nü uygulamaya geçirdik. Mavi Yıldız Ödülü sayesinde yöneticilerimiz çalışanlarının iyi yaptıkları işleri ve başarılarını anlık olarak ödüllendirebilmek.  Ödüllendirme süreçimiz kapsamında çalışanlarımızın bağlılığını takdir etmeye yönelik olan ve geleneksel hale gelen Hizmet Ödülümüz bulunuyor. Ayrıca En Başarılı Koçlular Ödülleri ve Buluş Ödülleri diğer ödüllendirme konularımızı oluşturuyor.

Öncelikli olarak çalışma arkadaşlarımızın çalışan bağlılığı araştırmasında belirttikleri takdir edilme ihtiyacı ve  zamanında ödüllendirilme konusu üzerine odaklandık. Çalışanlarımızdan oluşan odak gruplarlarla konuşarak beklentilerini ve düşündüğümüz sistemle ilgili geribildirimlerini aldık. Farklı konularda deneyim edinmenin, çalışanların memnuniyetini arttırma üzerinde daha fazla etkili olduğunu gözlemledik. Yaptığımız değerlendirmeler sonucu ödül içeriğinde parasal motivatörler dışında dans ve yemek kursu gibi deneyimlerin yer almasının uygun olacağına karar verdik.

Performans yönetimine ödül

Aygaz’da performans yönetiminin amacı, çalışanların performanslarını objektif bir şekilde değerlendirerek yönetmek ve şirkette mükemmel performansı yakalamak. “Performans Yönetim Sistemimiz”, hedeflerin üst yönetimden başlayarak tüm çalışanlara yayılımı prensibine dayanıyor. Çalışanların performansları hedef kartları ile takip ediliyor ve sayısal kriterlerle değerlendiriliyor. “Performans Yönetimi Sistemi”nin sonuçları, ücret artış oranlarının belirlenmesinde, kişisel gelişim planlamasında ve yönetici potansiyel tespitinde kullanılıyor. Ayrıca yüksek performanslı çalışanlarımıza özel ödüllendirme sistemlerimiz de bulunuyor. Uzun yıllardır uygulamakta olduğumuz performans yönetim sisteminin etkinliği ile 2010 yılında PERYÖN tarafından verilen İnsan Yönetimi Ödülleri’nden Performans Yönetimi Kategorisi’nde “En İyi Uygulama Ödülü”nü almaya hak kazandık.

Satışa özel gelişim programı

Çalışanlarımızın bilgili ve yetkin bireyler olmaları ve şirketimizde kendilerini sürekli geliştiriyor olabilmeleri yüksek performans ve motivasyon ortamı yaratmamız açısından çok önemli. Bu nedenle Aygaz, her kademede çalışanının eğitimi ve gelişimi için kaynak ayırıyor. Şirketimizde yürüttüğümüz teknik eğitimler dışında çalışanlarımıza pek çok farklı alanda eğitim imkanı sunuyoruz. Gelişim araçları olarak geleneksel sınıf eğitimleri yanında, e-eğitimler, okuma materyalleri, outdoor eğitimler, rotasyonlar ve proje çalışmaları kullanılıyor. Bununla beraber satış ekibimize yönelik özel bir “Satış Gelişim Programı” uyguluyoruz. İK sistemleri ile entegre bir gelişim platformu üzerinden çalışanlarımızın sadece iş yerinde değil, istedikleri yer ve zamanda elektronik ortamda eğitim alabilmelerine olanak sağlıyoruz. Çalışanlarımızın iş sorumlulukları, hedefleri ve yetkinliklerine bağlı olarak liderlik, koçluk, inovasyon, takım çalışması, iç denetim ve kaynak yönetimi gibi pek çok konuda eğitimlere, konferans ve panellere katılmalarını sağlıyoruz. Belirlenmiş olan kriterlere uygun çalışanlarımıza Koç Üniversitesi’nde Executive MBA yapma imkanı tanıyoruz. Ayrıca Aygaz’da uygulamakta olduğumuz 360 derece yetkinlik değerlendirme sistemi ile çalışanlarımızın yetkinliklerini ölçüyor, bu doğrultuda çalışanların gelişim planlarına girdi oluşturuyoruz.

Çalışanlarımızın yüksek bağlılıklarını sürdürmek ve memnuniyetlerini daha da arttırmak amacıyla bu yıl “Biz Bize Görüşmeleri”ne başladık. Proje kapsamında, özel koçluk eğitimi alan İnsan Kaynakları Uzmanlarımız, Türkiye’nin dört bir yanında çalışmakta olan çalışma arkadaşlarımızla birebir görüşmeler yaparak kişileri daha yakından tanıyor, paylaşmak istedikleri konuları dinliyor ve bu bilgileri İK süreçlerinde değerlendiriyor. Bu proje ile hem çalışanlarımıza daha yakın olabiliyor, hem de onlara koçluk konusunda destek verebiliyoruz.

Türkiye yapılanmanızda kaç kişi çalışıyor? Mavi beyaz yaka olmak üzere toplam 1352 kişiyiz.
Geçtiğimiz yıldan bu yana kaç kişi işe aldınız? 25 kişi işe alındı.
Geçen yıl kaç stajyer alımı yaptınız? 100 üniversite, 91 lise stajyeri.