Babaların “Oğlum şunu ol, hayatın kurtulur”, “Kızım şunu oku, ilerde rahat edersin” dediği cümlelere hepimiz aşinayız. Her ebeveyn, çocuğunun iyi eğitim görmesini, sevdiği ve para kazanabileceği işi yapmasını ve daha da önemlisi mutlu olması ister. Birçok iş alanı hâlâ “hayat kurtarıyor” ama bazı yeni meslekler var ki onların da kariyer yolu son derece açık.

Her şeyin hızla değiştiği günümüzde, dünya gelişip yeni teknolojiler hayatımıza girdikçe bazı meslek gruplarına olan ihtiyaçlar azalıyor, bazılarına olan talep ise giderek artıyor… Bugün popüler olan bir meslek dalının ileride istihdam olanağı azalabileceği gibi, adı hiç duyulmamış bir meslek dalı da oldukça popüler olabiliyor. Bazı meslek grupları ise güncelliğini hiç kaybetmeden gelecekte de kendine yer bulabiliyor.

Gelecekte kariyer yolu açık ve etkisini kaybetmeyecek  meslek dalları şöyle:

Dil ve konuşma terapisti

konusma_terapisti6

Bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesine yönelik çalışmalar yapan; yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan konuşma terapistleri, çocuklarda ve erişkinlerde görülen sorunların yöntemi ve tedavisi ile ilgileniyor. Konuşma terapistleri günümüzün revaçta olan meslekleri arasında yer alıyor.

Webmaster

web master13

Hizmete ve teknolojiye dayalı mesleklerin yıldızı gelecekte de parlayacak. Trafikte yol durumundan navigasyona,  en yakın eczanenin nerede olduğundan havale yapmaya kadar neredeyse her şeyi zahmetsizce yapmak artık mümkün. Hem günlük hayatta hem de iş yaşamında kolaylık yaratan, zaman kaybını azaltan ve yaşam kalitesini artıran mobil uygulamalara ve yeni teknolojilere bugün olduğu gibi gelecekte de ihtiyaç duyulacak. Bilgisayar uzmanları, aplikasyon geliştiriciler ve yazılımcılar gelecekte de mesleki anlamda önemlerini koruyacaklar.

Havayolu pilotları

havayolu_pilot

Sektörel olarak önemini koruyan meslek dallarından bir diğeri de havacılık… Pilotluk, havacılıkla ilgili mühendislik, bakım teknisyenliği, havacılık işletmeciliği gibi bölümler en çok tercih edilen mesleklerden olacak.

Hukukçular

hukucular45

Gelecekte de güncelliğini hiç kaybetmeyecek bölümlerden biri de hukuk olacak. Bilişim sistemlerinin ve teknolojinin gelişmesine ve kullanım oranındaki artışa paralel olarak Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku, aileye ilişkin konularla ilgilenen, medeni hukukun kapsamı içinde yer alan Aile Hukuku, ticaretle ilişkili tüm mevzuatı kapsayan Ticaret Hukuku ve Borçlar Hukuku gelecekte de kariyer yolu açık olan hukuk dallarından olacak.

Enerji Mühendisleri

enerji mühendisi

Günümüzde en çok ihtiyaç duyulacak mesleklerden biri de Enerji Sistemleri Mühendisliği. Bilim adamlarının alternatif enerji kaynakları arayışı bu mühendislik dalını daha da önemli kılıyor. Bu nedenle yenilenebilir enerji, nano teknoloji ve biyo teknoloji alanlarında çalışan uzmanlara ihtiyaç duyulacak.

Reklamcılık, Pazarlama, Promosyon

pazarlma uzmani_878

Rekabet ortamı ve tüketici davranışlarının önemi her geçen gün arttıkça reklama ve pazarlamaya duyulan ihtiyaç da her markanın vazgeçilmezi olacak. Güncelliğini hiç yitirmeyen ancak teknoloji geliştikçe biçim değiştiren meslek dallarından olan reklam ve pazarlama, gelecekte de etkisini koruyacak.

Satış ve Finans Yöneticileri

satis ve finans yoneticileri

Ticaret ve  hizmet sektörü devam ettiği sürece satış ve finans uzmanlarına olan ihtiyaç da devam edecek. Hemen her sektörde kendine istihdam yaratmayı bilen finans ve satış mesleği, gelecekte de etkisini koruyacak, hatta sektörlere özel satış ve finansçılar etkisini artıracak.

Gastronomi ve mutfak sanatları

gastronomy746

Gastronomi ve mutfak sanatları, son yıllarda en fazla yükseliş gösteren meslek dalları arasında yer alıyor. İnsanların kaliteli bir yaşam sürme ideali, kaliteli zaman geçirmeyi ve sağlıklı beslenmeyi de beraberinde getirdi. Hijyenik ortamda yapılan, sunumuyla göz dolduran, lezzetli yemeklere meyleden insanlar için gastronomi artık bir tutku… Yemek ve kültür ilişkisini harmanlayan bu dalın kariyer yolu gelecekte de açık görünüyor.

Lojistik

lojisitk654

Bugün herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarması, hedefine ulaşması zordur. Nakliye, envanter, depolama, ambalajlama gibi alanlarla doğrudan ilişkisi bulunan lojistik, en fazla iş imkanı sunan iş kollarından biri.

Doktor/Cerrah/Diş Hekimi

doktor_777

Sağlığı ve yaşam kalitesini artırmaya, sosyal ve bireysel sorunları gidermeye dönük hizmetlere duyulan gereksinim hiçbir zaman sona ermeyecek. Genel cerrahiden saç ekimine, estetik operasyonlardan tüp bebek tedavisine dek birçok konuyu içine alan sağlık sektörü önemini korumaya ve gelişmeye devam edecek. Tıptaki gelişmeler sonucunda uzmanlaşmanın önemi daha da artacak ve giderek daha kalifiye, tecrübeli sağlık personellerine ihtiyaç duyulacak.