Arşivler

Bakıcı maaşları ne kadar?

Eğitimli ve güvenilir bakıcı arama sitesi bakiciburada.com 2015 yılında hayata geçti. Aylık bakıcı arama oranının üç binden fazla olduğu sitenin hazırladığı 2016 bakıcı ücretlerini sizler için derledik.

bakici

Aranan özelliklere ve şehirlere göre bakıcı ücretleri değişkenlik gösteriyor. En yüksek bakıcı maaşının İstanbul‘da olduğu görülüyor. Bakıcının yatılı, yabancı, eğitimli, gündüzlü ya da part-time çalıştırılmasına göre bakıcı ücretleri de farklılık gösteriyor. Üniversitelerin çocuk gelişimi, psikoloji gibi özel eğitimli bölümlerinden mezun, yabancı dil bilen bir bakıcı arayanlar için ücretler 3 bin ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Bakiciburada sitesi 2016 yılında bakıcı arayan ailelerin verdiği ücretlerin il bazında ortalamasını alarak güncel bakıcı ücretlerini yayınladı.

Türkiye’de bakıcı ücretleri dağılımı

İstanbul: 1.500 TL

İzmir: 1.250 TL

Ankara: 1.100 TL

Bursa: 1.100 TL

Antalya: 1.050 TL

Tekirdağ: 1.000 TL

Kocaeli: 950 TL

Samsun: 850 TL

Adana: 850 TL

Balıkesir: 1.000 TL

Yaşlı ve hasta bakıcısı maaşlarının bebek – çocuk bakıcısı ücretlerine göre daha fazla olduğu görülüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşlı – hasta bakıcısı ücretleri ise bin 500 TL’nin üstünde. Asgari ücretin üzerinde olan maaşlara bakıldığında, bakıcılığın iş arayanlar için önemli bir fırsat olduğu söylenebilir.

Yabancı bakıcılar ise genellikle dolar bazında çalışmayı tercih ediyor. Yabancı bakıcı ücreti 600 dolar civarında seyrediyor. Yabancı bakıcılar daha çok yatılı kalmayı tercih ediyor. Bu durumda yabancı bakıcıya evde bir oda tahsis etme gerekliliği ortaya çıkıyor. Doların yükselmesiyle birlikte yabancı bakıcı maliyetinin de arttığı görülüyor.

bakici2

Yatılı bakıcıların her ne kadar yatılı olmayana göre daha uygun olduğu söylense de, yatılı bakıcılar gündüzlü bakıcıya göre daha fazla ücret talep ediyor. Tüm şehirlerde yatılı bakıcı ücretleri il bazında bakıcı maaşı ortalamasının üzerinde seyrediyor. Yalnız yaşayanlar, yabancılar ve üniversite öğrencileri için yatılı bakıcılığın daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Part-time bakıcılığın ise Türkiye’de kadınların iş hayatında daha çok yer alması ve ailelerin evde özel eğitime önem vermesiyle birlikte daha yaygın hale gelmeye başlaması dikkat çekiyor. Türkiye’de part-time bakıcılık kavramı daha çok oyun ablası ismiyle öne çıkıyor.

Üniversiteli oyun ablası ve part-time bakıcı ücretleri ise çalışma günü ve saatlerine göre değişiklik gösteriyor. Eğer 1-20 saat arası çalışacaksanız ortalama saat başı alacağınız ücret 25 TL. Bu durumda 10 saat çalışan bir bakıcının alacağı ücret de 250 TL olarak öne çıkıyor.

Üniversite öğrencisi olan bakıcıların ücretleri

1 – 20 Saat 25 TL

21 – 30 Saat 20 TL

31 – 50 Saat 15 TL

51 ve üzeri  12 TL

Yol + sigorta gibi durumların ise iş başlangıcından önce konuşulması gerekiyor. Seyahat durumunda aile bakıcının ulaşım ve konaklama masraflarını da karşılıyor.

Bakıcı ücretleriyle ilgili daha fazla detay için bakiciburada.com’u 0216 330 00 27 numaralı telefondan arayabilir, info@bakiciburada.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.        

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.