Arşivler

Başarının sırrı önce kendinizi sonra müşterinizi iyi tanımak

EmlakJet Genel Müdürü Gizem Moral, kariyer yolculuğunda doğru zamanda doğru soruları sorabilmenin önemine değiniyor. Moral, “Pek çok dönemde ders çalışır gibi çalıştım” diyor.

gizemmoralceoportreGittigidiyor.com, Kariyer.net, Sigortam.net ve Arabam.com gibi önde gelen 11 web sitesinin bünyesinde bulunduğu risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding Mayıs 2014’te EmlakJet’i satın aldı. Hızla büyüyen trafiği ve gösterim payı ile emlak seri ilan sektörünün en büyük üç portalından biri olan EmlakJetin Genel Müdürü Gizem Moral, değişimi yönetmenin her zaman bir test olduğunun altını çiziyor. Moral iş hayatında başarı için çok çalışmanın önemine değiniyor ve “Literatürde altı ay değişimi yönetmek için çok doğru bir zamandır, altı aydan sonra işinize daha çok hakim olursunuz. Ben de bu altı ayları çok iyi değerlendirerek testleri geçtiğimi gördüm. Sadece zorlu dönemlerde değil, her zaman çok çalışmak çok önemli. Pek çok dönemde ders çalışır gibi çalıştım” diyor. Moral’in kariyer yolculuğunu dinledik.

Kariyer yolculuğunuz nasıl başladı?

İzmir’in Bergama ilçesinde doğup büyüdüm, ardından eğitimime İzmir Amerikan Koleji’nde devam ettim. Burası, kişilik ve dünya görüşüme oldukça katkısı olan bir okuldu. Matematiğim ve tarihimin çok iyi olması, neden sonuç ilişkisini kurabilmem, meraklı bir çocuk olmam ve çok kitap okumam bu dönemde beni besleyen noktalar oldu. Ardından Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünü kazandım. Rakamlara hakimiyet ve analitik düşünceyi geliştirmek açısından önemli bir dönemdi. Bu dönemde ne olmak istediğimden çok hayatımla alakalı neyi istemediğimi çok net biliyordum. Neden – sonuç ilişkisini insan ilişkisiyle birleştirmekle mutlu olabileceğimi biliyordum. Hayatımla alakalı keskin çizgiler cizmekten hep çekindim. Hayat sürprizlerle dolu. Bazen düşünmediğiniz şey karşınıza çıkar ve sizi çok mutlu edebilir. Bu nedenle keskin çizgiler, hep ne olmak istemediğiniz konusunda olmalıdır. O nedenle okul hayatım ve işe başladığım dönemlerde fırsatlara hep bu gözle baktım.

Kariyer planınızı belirlerken en önemli dönemeçler neler oldu? Hangi adımları atmanın kritik önem taşıdığını düşünüyorsunuz?

1997 yılında üniversiteyi bitirdiğimde İktisat Bankası’nın açtığı Management Trainee (Yönetici Adaylığı) bölümüne girdim. Ancak bankacı olmak yerine, o dönem aynı zamanda Türk Henkel’in pazarlama biriminde yer alan Business Controlling (İş Kontrolörlüğü) bölümüne başvurdum ve aynı yıl başladım. Kariyer yolculuğunda insanlar çok katı bir şekilde “Ben bunu yapmam” dememeli. İnsanların iyi olduğu şeyi çok iyi bilmesi ve zayıf noktaları törpülemeye çalışmaları, aynı zamanda hata yapabileceklerini, mükemmel olmadıklarını unutmamaları çok kritiktir. Doğru zamanda soru sormaktan çekinmemek önemli. Sorup öğrenmiyorsanız, sormanız gerekeni bir yıl sonra soruyorsanız, hata budur.

Hızlı tüketim ürünleri ve telekomünikasyon sektöründeki tecrübeler size neler kazandırdı?

Henkel’de çalıştığım yedi yılın ardından şunu söyleyebilirim ki hızlı tüketim ürünleri sektörü, insana müşteriyi tanımayı, içgörüsünü doğru araçlarla doğru aksiyona dönüştürmeyi, neden – sonuç ilişkilerini kurmayı öğretir. Gelişim ve değişim, önceliklerin değişmesi, insanı büyütüyor. Bu nedenle müşteriye daha çok yakın olabileceğim, farklı bir şey yapmaya karar verdim. Bu kararla Henkel’deyken iki yıl yıl süren Yeditepe Üniversitesi’nde MBA programını almaya başladım. 2004 yılında ise Turkcell’de pazarlama-strateji ekibi yönetici yardımcısı olarak yeni görevime başladım. Yükselen trend teknoloji şirketleri ve Turkcell o dönemde doğru bir adresti. Bir yıl sonra ürün tarafının raporlama yöneticiliğine getirildim. Ardından Pazar Öngörüleri ve Pazar Araştırmaları yöneticiliği yaptım ve beş yılın ardından Türkiye’nin ilk ve en büyük gençlik kulübü gnctrkcll’in yöneticisi oldum, ardından Turkcell’in en önemli büyüme iş kolundan biri olan Mobil İnternet ekibinin yöneticiliğini üstlendim. Bir başka deyişle stratejiden gelir kaleminin yönetimine giden bir kariyer yolculuğu oldu. İşin beyniyken sahibi oldum. 11 yılda 5 farklı yöneticilik pozisyonunu tamamlayıp ayrılırken ciddi bir birikimim vardı.  Bu iki farklı sektördeki deneyimimin ardından söyleyebilirim ki, “Önce kendini, neyi yapıp yapamadığını bilmek, kendini sürekli yenilemek, öğrenmeye açık olmak bir insanın kariyer yolculuğundaki en kritik kilometre taşları… Bunun üzerine başarı da müşteriyi ve beklentilerini çok iyi anlamak ile geliyor zaten.”

İnternet dünyasında kariyerinize devam ediyorsunuz. Sektöre özel farklılıkların olduğunu düşünüyor musunuz?

Kuşkusuz gelişim için değişimin bir parçası olmak zorunda olduğunuz ve sürekli değişen bir dünya var. Gelişen bir start-up dünyasının içinde bu nedenle olmak istedim. Emlak sektörü, Türkiye ekonomisinin dinamo taşlarından biri. Bu sektörün içinde teknolojiyi kullanarak var olmak çok önemli bir güç. Teknoloji şirketinde 11 yıllık birikimimle pazarlama alanındaki tecrübemi iLab Holding’in gücüyle birleştirdim. Gittigidiyor.com, Kariyer.net, Sigortam.net ve Arabam.com gibi önde gelen 11 önemli internet girişiminin sahibi olan iLab Holding, bugün sahip olduğu bu siteleri pazarda çok önemli noktalara getirmiş, start-up girişimi konusunu en iyi bilen grup. Bu ailede yer almaktan dolayı hem çok gurur duyuyorum hem de çok mutluyum.

Kariyerinizde liderliğinizin adeta test edildiği, zorlu karar alma süreçlerinin yaşandığı belli başlı bir dönem oldu mu? Bu dönemlerde nasıl karar aldınız?

20 yıllık iş hayatımda birçok farklı görevde yöneticilik yaptım. Değişimi yönetmek her zaman sizin için bir testtir. Literatürde altı ay değişimi yönetmek için çok doğru bir zamandır, altı aydan sonra işinize daha çok hakim olursunuz. Ben de bu altı ayları çok iyi değerlendirerek testleri geçtiğimi gördüm. Sadece zorlu dönemlerde değil, her zaman çok çalışmak çok önemli. Pek çok dönemde ders çalışır gibi çalıştım. Bunun yanı sıra, geçmişle yaşamayıp geleceğe umutla bakmak, hata yapmak ve hatalardan ders çıkarmak değerli. Zayıf olduğum yerlerde doğru partilerden destek almak, güçlü partnerler bulmak benim gücümdü, ekiplerimi de hep böyle kurdum. İnsanlara kariyer yolculuklarında kazandıran iletişime açık olmak, geri bildirim almak ve verebilmek, bunlardan doğru dersleri çıkarmak. Ve çok çalışmak.

İnsan Kaynakları süreçlerinin yürütülmesine genel olarak bakışınız ve felsefeniz nedir?

Yöneticiler, ekiplerindeki insanlara, çalışan veya personel diyebilir, ben “takım arkadaşı” demeyi doğru buluyorum. EmlakJet ailesinin bir bireyi olarak takım arkadaşım mutlu olur ve şirketini severse, müşteriye en iyi hizmeti verir. Çeyrek toplantımıza çaycımızdan şoförümüze, genel müdür yardımcımızdan direktörümüze herkes katılır. Çünkü biliyorum ki, genel müdür yardımcısı seviyesindeki arkadaşımdan, çaycımıza kadar etki alanları çok önemli. Bunların yanı sıra takım arkadaşlarım, iş arkadaşlarını rakibi olarak görmek yerine karşına alıp sormalı, ona ne katabilirim, benden ne alabilir diye düşünebilmeli. Ben herkesi işin içine katarım, en güçlü olduğum yanlardan birisi ekip çalışması. En büyük önceliklerimden biri, karşılıklı paylaşımla bilgiyi büyütmek, yöneticilik değil liderlik yapmak. O kişileri şirketin doğru hedefleri doğrultusunda doğru hızda motive ederek, kendilerini geliştirerek gitmelerini sağlamak. En önemlisi de mutlu olmaları. Mutlu EmlakJet çalışanı, mutlu EmlakJet müşterisi…

Bir adayda öncelikle hangi nitelikleri arıyorsunuz?

Adayın kendini nasıl ifade ettiği çok önemli. Bu noktada içtenlik, gözünün içine bakarak konuşmak, kendini iyi ifade etmek gibi insanlık ölçüsünde bazı kriterler var. Aday, yaptığı işi nasıl anlatıyor, neyi öne çıkarıyor, detaylara ne oranda hakim, işi konumlandırma ve satma becerisi nedir, bunlar önemli… Kendini bir marka görüp, o markayı başvurduğu şirkete çok iyi anlatması, oraya neden ait olduğunu göstermesi gerekiyor.

Gelecek yıllar için en önemli plan ve hedefleriniz nelerdir? Öncelikli çalışmalarınız gelecekte neler olacak?

Gelecek yıllardan en büyük beklentim ve hedefim mutlu olmak. Aile hayatınız, kendinize ayırdığınız vakit, sağlık çok önemli. Ama iş hayatı da sizi tatmin ediyorsa size mutluluk veren önemli oluşumlardan biri. Ben EmlakJet ailesinin bir ferdi olmaktan son derece mutluyum. Ağustos 2015’te başladığım EmlakJet’te bugün 100 kişinin üzerinde bir ekip ile büyümeye devam ediyoruz. Emlak seri ilan pazarında önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz, buna da ekip olarak inanıyoruz. Bizim için en anlamlı tanımlama, “Yeni jenerasyon emlak listeleme platform” olur. Binlerce ilanın arasında kaybolmadan, emlak arayanları hayal ettikleri emlak ile en kolay ve hızlı şekilde buluşturma hedefimiz. Emlak listeleme platformları arasında daha üst yerlere gitmeyi hedefliyoruz. Bu markanın herkesin bildiği önemli bir marka olarak ‘örnek bir start-up başarısı’ olarak gösterilmesi beni çok gururlandıracak.

İş ve günlük yaşam dengesini nasıl kuruyorsunuz? Sporla olan bağınızı Türkiye’de nasıl sürdürüyorsunuz?

Bakım hem içte, hem dışta olmalı düşüncesiyle kendime iyi bakmaya gayret gösteriyorum, çünkü hayallerime giden yolda bedenim ve ruh sağlığım en önemli varlıklarım. Gıdama önem veriyorum. 20 yıldır haftada üç gün spor yapıyorum, hafta sonları ormanda koşuyorum, beni en çok huzurlu kılan oğlum ve eşimle vakit geçiriyorum. Evli ve çocukluyken de kendinize zaman ayırabilirsiniz. Motivasyon ve enerjinizi artıran doğru bir desarj yöntemi bulmak herkesin kendine borcu diye düşünüyorum. Programlama ve öncelik sıralaması yapmak, zaman yönetimi açısından çok önemli.

 

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.