Onu 1980’lerden günümüze sayısız film, dizi ve tiyatro oyununda izledik. Yılların tecrübeli ismi Füsun Demirel, “Dizilerde oyuncular fast food üretim yaptığı için basmakalıp oyunculukla işi idare eder oldular” yorumunu yapıyor.

Şu sıralar Yalan Dünya dizisinde canlandırdığı titiz ve tez canlı “Servet” karakteriyle ekranlarda görüyoruz Füsun Demirel’i. 1980’lerden günümüze kendisini tanımayan kuşak yoktur herhalde. Özellikle Züğürt Ağa, Uçurtmayı Vurmasınlar ve Büyük Adam Küçük Aşk gibi filmler ile Sıdıka ve Şaşıfelek Çıkmazı gibi dizilerdeki rollerinden birini ya da birkaçını mutlaka izlemişsinizdir.

1976 yılında Perugia Dil Üniversitesi ve 1980 yılında Roma Dramatik Sanatlar Akademisi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan sanatçı, aynı yıl Almanya Berlin Kollektiv Theater’da Vasıf Öngören’in yazıp yönettiği Zengin Mutfağı oyunuyla sanat hayatına başlamış.

Çevre Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, Dostlar Tiyatrosu’nda çalışmış. 1984 yılında Atıf Yılmaz’ın Bir Yudum Sevgi filmi ile tiyatrodan sinemaya geçiş yapmış. Füsun Demirel, oyunculuğunun yanı sıra, iyi derecede İtalyanca, İngilizce ve Almanca bilgisine dayanarak çevirmenlik yapıyor. Çeviri alanındaki çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini söyleyen sanatçı, Dario Fo ile Franca Rame’nin toplam 27 oyununu Türkçeleştirdi.

Televizyon dizisi Avrupa Yakası ile tekrar ekran karşısına geçen Füsun Demirel ile hayata dair yaptığımız söyleşide, dizinin yeni bölümleriyle ilgili tüyolar da aldık.

 

Mesleğinizi bize nasıl tanımlarsınız?

Oyunculuk başka hiçbir enstrüman kullanmadan salt bedenin, beynin ve ruhunla üretilen bir meslektir. Ancak farklı gayelerle yola çıkılır ve oyunculuk eğer o kişinin yaşam biçimi olmazsa bu meslek yapılamaz. Çok büyük fedakarlıklar gerektirir.

 

Çocukluk hayallerinizle şu an bulunduğunuz yer birbiriyle örtüşüyor mu?

Çocukluk hayallerimi hatırlamıyorum. Gençlik hayallerimde ise oyunculuk yoktu. Hep adaletin tecelli etmesini beklediğimden doğruları anlatan bir gazeteci ya da bir hukuk insanı olmak isterdim.

 

Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

En önemli özelliğim insani değerlerimi kaybetmemeye özen göstermemdir. Adalet, eşitlik, özgürlük benim yaşamamın en önemli üç temel ögesidir.

 

Canlandırdığınız karakterler içinde sizin için en özel olan hangileriydi?

Ahh Belinda… Berdel… Camdan kalp… Büyük Adam Küçük Aşk… Uçurtmayı Vurmasınlar…

 

Türkiye dizilerin yoğun olduğu bir ülke. Sizce bu durum sektör oyuncuları için avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

Oyuncular iş bulmakta zorlandığı için ekonomik anlamda avantaj olarak düşünebiliriz. Ancak sanatsal anlamda oyunculuğu geliştirecek bir katkı sağlamaz. Sonuçta dizilerde oyuncular bir fast food üretim yaptığı için basmakalıp oyunculukla işi idare eder oluyorlar.

 

Sizce sektörde “okullu olmak” ne kadar önemli? Sadece eğitim yeterli mi?

Sadece oyunculuk için değil bütün mesleklerde eğitim çok önemli. Eğitim o işin nasıl yapılacağına dair temel teorileri öğrenmek için gereklidir. Ancak meslek pratik yaparak zamanla gelişir. Ve elbette bu meslekte yatkınlık ve yeteneğin önemi büyüktür.

 

Dile yeteneğiniz olduğunu düşünüyor musunuz? Bu yeteneğinizi sinema ve TV ile birleştirdiğiniz oluyor mu?

Evet geçmiş çalışmalara bakıldığında sinema ve TV ile birleştirmiş olduğumu düşünüyorum. Şu ana kadar Dario Fo ile Franca Rame’nin toplam 27 oyununu Türkçeleştirdim.

 

Gelecekte dizinin yanı sıra farklı projeler var mı?

Ben genç arkadaşlarımla kısa filmler çekmek, tiyatroda var olmak istiyorum.

 

Çeviri yapmaya devam ediyor musunuz?

Evet devam ediyorum. Şu ana kadar Dario Fo ile Franca Rame’nin toplam 27 oyununu Türkçeleştirdim.

 

Yalan Dünya’daki karakterinizle yine çok seviliyorsunuz. Dizi ile ilgili görüşleriniz neler? Sizce neden çok sevildi?

Gülse Birsel’in çok güçlü mizah anlatımı var. Günceli çok iyi yakalıyor ve yansıtıyor. Yarattığı karakterleri seyirci çok benimsiyor. Öncelikle dizi gücünü yaratıcı yazarından sonra yönetmeni ve oyuncularından alıyor.

 

Bu sezon diziye Rutkay Aziz ve Hümeyra katıldı. Deniz’in ailesinin gelmesiyle ne gibi sürprizler yaşanacak?

Çok daha keyifli ve komik olacak. Deniz’in ailesi ile Rıza’nın ailesi arasındaki kültürel ve sosyo ekonomik farktan kaynaklanan zıtlıklardan doğan komediyi izleyeceğiz.

 

Çocuklarınızın da sizin mesleğinizi seçmesini ister misiniz?

Çok istemem ama onlara da seçimlerine de karışmam. Neyi seçmek isterlerse saygı duyarım.

 

Hobileriniz neler?

Çocuklarımla seyahat etmek.

 

Ailenizle nasıl vakit geçirirsiniz?

Onlarla dolu dolu yaşamak isterim her zaman… Her dakika onlarla birlikteyken çok kıymetli.

 

Son zamanlarda en çok nerede vakit geçiriyorsunuz?

J.P.Satre’nin yeni sezonda sahnelenecek Mezarsız Ölüler adlı oyunu Şişli Gri sahnede seyirciyle buluşacak. Provalarına katılıyorum sıklıkla. O iş beni çok heyecanlandırıyor.

 

Füsun Demirel’in aldığı ödüller

·        Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Züğürt Ağa) – 1986

·        Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Büyük Adam Küçük Aşk) – 2001

·        Ankara Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Ay Vakti) – 1994 ve  (Büyük Adam Küçük Aşk) – 2001

·        Ankara Sanat Kurumu Çevirmen Ödülü- 2001

·        ÇASOD Oyunculuk Ödülleri – 2001

·        Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Camdan Kalp

·        Berdel – 1992