Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, stajlardan sonra o firmada kalmanın mümkün olduğunu, staj sürecini verimli kullanmak gerektiğini söylüyor. İşte Yusuf Azoz’un staj üzerine sorularımıza verdiği yanıtlar…

Stajların iş dünyasındaki önemi artıyor. Sizin bu konudaki gözlemleriniz neler?

Staj, hem işveren hem de aday için çok önemli bir deneyim. Artık stajın fotokopi çekmekten ibaret olduğu dönem bitti. Yetenek savaşlarının hızlandığı günümüzde birçok seçkin firma, yetenekleri mezun olur olmaz bünyesine katabilmek için stajı da kapsayan özel programlar düzenliyor. Özel oyun ve yarışmalarla seçtiği gençleri şirketinde uzun süreli stajyer olarak istihdam ediyor ve bu gençlerin şirkette kalması için özel bir çaba gösteriyor. Bu durumda, karşılıklı bir kazan-kazan ilişkisi söz konusu. Şirket, genç yetenekleri kendi kurum kültürüne uygun bir şekilde, yüksek bağlılıkla yetiştiriyor. Gençler de kariyer basamaklarını henüz öğrenciyken tırmanmaya başlayarak kariyerinde önemli bir avantaj yakalıyor.

Öğrenciler staj imkanlarını nasıl araştırabilir?

Staj ödüllü yarışmalar ne yazık ki çoğu zaman ülke geneline yayılmayıp birkaç üniversite ile sınırlı kalabiliyor. Ancak hemen söyleyelim; firmaların stajyer ihtiyacı da asla tükenmiyor. Staj.kariyer.net sitemizde birçok seçkin firmanın yıl boyu stajyer ilanları verdiklerini görüyoruz. Bu ilanlara başvurarak da gençler stajyer olma şansını yakalayabilir. Artık yaz stajları kadar kış dönemi stajları da yaygın. Öğrenciler mutlaka bunları internetten, hedeflediği firmaların sitelerinden takip etmeli.

Staj sürecinde adayların dikkat etmesi gereken noktalar neler? Mutlaka yapın veya yapmayın diyeceğiniz şeyler var mı?

Mutlaka yapılması gerekenler:

·         Daha fazla çalışmaya, projelerde yer almaya gönüllü olun. Ne kadar çok projede yer alırsanız, kazancınız da o kadar artacaktır. Bir süre kimsenin yapmak istemediği işlerle baş başa kalabilirsiniz. Ama bunun normal olduğunu, verilen işi en iyi şekile yapmanın size fayda sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.

·         Yöneticinizle, iş arkadaşlarınızla ve İK departmanıyla iyi ilişkiler kurun. Dikkat çekmemeye çalışmak doğru bir davranış olmaz. Kendinizi tanıtın, sizi hatırlamalarını sağlayın. Bu ilişkilerin size gelecekte de faydalı olabileceğini unutmayın.

·         Sabırlı olun. Daha ilk günden size sorumluluk ve inisiyatif verilmesini beklemeyin. Unutmayın, bu güveni sizin tutum ve davranışlarınızla kazanmanız gerekiyor. Fikirlerinizi paylaşırken de ölçülü olmakta her zaman fayda var. Birlikte çalıştığınız kişilerin sizden çok daha deneyimli olduğun unutmayın.

·         Bolca gözlem yapın. İşlerin nasıl yürüdüğünü, hangi konuların kimlere söylenmesi gerektiğini anlamaya çalışın.

 

Kesinlikle yapılmaması gerekenler:

·         Yapılan işleri veya kişileri eleştirmek.

·         Verilen işlerden şikayet etmek.

·         İlişki kurmamak, etrafındaki kişilerle ilgilenmemek.

·         Verilen işle yetinmek, daha fazlası için çaba göstermemek.

·         Stajı zorunluluk gibi görmek, bitmesi için gün saymak.

 

Staj da kişisel gelişimin bir parçası. Kişisel gelişimin önemi sizce artıyor mu?

Bazı stajların sonrasında o firmada kalmak mümkün olabiliyor mu? Bu fırsatlar daha çok hangi sektörlerde var?

Staj sürecini sonraki kariyeriniz için nasıl daha faydalı hale getirebilirsiniz?

Makalenin tamamını okumak için tıklayın>>

Staj ilanları için tıklayın>>