Bir görüşmede karşı tarafı en kısa sürede nasıl etkileyebilirsin?

0

Bir iş görüşmesinde veya yeni başladığın bir işte yaptığın müşteri ziyaretinde kendini en kısa sürede karşı tarafa nasıl aktarabilirsin? Pazarlama stratejisti Dorie Clark kısa sürede yapılacak buna benzer durumlarda yapılacak kısa sunumlarda ilk kuralın konuşmanın bir tanıtım gibi değil sohbet şeklinde gelişmesi gerektiğini belirtiyor.

Duke Üniversitesi Fuqua School of Business’da iş idaresi profesörü ve pazarlama stratejisti olan Clark’a göre karşı tarafa basitçe kendini anlatmak çok önemli. Daha ilk cümlelerde kariyerinle ya da hayatınla ilgili her ayrıntıyı aktarmaya gerek yok. Tüm ayrıntılar zaten konuşmanın ilerleyen zamanlarında kendini gösterecektir.

İşte Clark’ın bir görüşme sırasında kendini en hızlı ve doğru şekilde anlatabilmen ve karşı tarafı etkileyebilmen için ipuçları:

Her konuşmaya özel bir başlangıç yap

Tıpkı başvurduğun her iş için aynı önyazıyı yazmaman gerektiği gibi her yeni görüşmede de aynı yöntemle sohbete başlamamalısın. Bunun için iletişim kurduğun kişiyi veya sunum yaptığın kitleyi iyi tanımalı ve kimlerle sohbeti nasıl derinleştirebileceğini düşünmelisin. Örneğin finansla ilgili bir kişiyle konuşmaya başlayacaksan kendi finans tecrübelerinden veya bugüne kadar yaptığın finans departmanı ile ilgili çalışmalarından bahsedebilirsin.

“Kendinizden bahseder misiniz?” sorusunun yanıtına dikkat

Neredeyse her iş görüşmesinin başlangıcında sorulan “Bana biraz kendinizden bahseder misiniz?” sorusunun yanıtı kısa olmalı. Clark, bu sorunun yanıtını kısa verdikten sonra karşı tarafı tanımaya odaklanmak gerektiğini belirtiyor. Böylece sohbeti derinleştirmek için bir fırsat olabilir.

Öte yandan yanıtlar çok da kısa olmamalı. Clark’a göre karşıdaki kişiyi etkileyebilecek kadar uzun ama görüşmeyi bir monoloğa çevirmeyecek kadar kısa yanıtlar vermelisin. Bununla ilgili ideal süre yaklaşık 30 saniye kadar olmalı. 30 saniyeden daha kısa yanıtlar fazla yüzeysel kalabilir. Daha uzun olanlarsa sıkıcı hale gelebilir. Unutma amaç karşıdakini susturmak değil. Onun seninle ilgilenmesini sağlamak.

Görüşme yaptığın kişi ya da kişilere doğru soruları sorman da önemli. Onların kişilikleriyle ilgili ne kadar çok şey öğrenirsen kişisel bir konuşma geliştirmek için de o kadar ipucun olur. Böylece onun ilgilendiği konular ve becerilerle ilgili konuşma imkanın artar.

Robot gibi görünmemek önemli

Eğer görüşme öncesi bir senaryo belirler ve görüşme boyunca bu senaryoya bağlı kalmaya çabalarsan karşıda olumsuz bir etki yaratabilirsin. Bu durum senin senaryoyu takip etmeye çalışan bir robot gibi görünmene yol açabilir. Bu yüzden elbette bir senaryoya sahip olmalısın ama robot gibi görünmek yerine bir profesyonel gibi görünmeye gayret etmelisin.

Kaynak: Business Insider 

 

 

 

Önceki İçerikHouse of Talent Zirvesi başlıyor
Sonraki İçerikYeni işe adapte olmanın püf noktaları
Yazar Hakkında
Editor

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!