Uzun yıllar kurumsal hayatın içinde bulunan çalışanlar start-up’lara geçiş yapmak, kariyerine yeni başlayanlar da çalışma hayatına start-up’larda başlamak istiyor. Peki, yeni bir girişimde çalışmaya gerçekten uygun musunuz? İşte bu kararı almadan önce sormanız gereken 5 soru.

girisim9333764

Kurumsal bir firmada kazanılan deneyimin de bir start-up’ta kazanılan deneyimin de kuşkusuz farklı avantajları var. İster iş hayatına yeni atılıyor olun ister kurumsal bir firmada çalışma deneyimine sahip olun, kurumsal firmalar ile yeni kurulan girişimler arasında hem çalışma modeli hem de çalışma tarzı açısından birtakım farklar bulunabiliyor. Wake Forest Üniversitesi Yenilik, Yaratıcılık ve Girişimcilik Merkezi Direktörü Polly Black, çalışanların yeni bir girişimde çalışmaya başlamadan önce aşağıda yer alan 5 soruyu kendilerine sormaları gerektiğini belirtiyor.

Küçük bir şirkette çalışmayı gerçekten istiyor muyum?

Polly Black, çalışanların bir start-up’ta çalışmayı gerçekten isteyip istemediklerini anlamaları için kendilerine bu soruyu sormaları gerektiğini söylüyor ve “tutku” kelimesine dikkat çekiyor. Küçük bir şirkette çalışırken başarılı olmak için daha çok efor sarf edildiği, daha uzun saatler çalışıldığı ancak zaman zaman daha az para kazanılabilindiği bir gerçek. Bu nedenle Black, tutkunun olmazsa olmaz olduğunu belirtiyor.

Şirketin finansal desteği ne durumda?

Black’e göre, yeni kurulan bir girişimde çalışacak olanların sorması gereken bir diğer soru ise şirketin finansal desteği ile ilgili. Şirketin finansal desteği var mı? Hâlihazırda ticari faaliyeti olan bir kurumsa, bu kurum kârlı mı? Bu soruları sorarak çalışanlar, firmanın bütçesi, maaşların ödeme düzeni gibi kritik konularla ilgili bilgi edinerek kararlarını verebilir.

Start-up kültürüne uyum sağlayabilecek miyim?

Bir diğer soru ise çalışma kültürü ile alakalı. Daha önceki çalışma deneyimi kurumsal firmalarda olan veya kurumsal firmalarda çalışma hayali olan kişiler için yeni girişimlerin çalışma ortamlarına uyum sağlamak zor olabilir.  Mutlu bir çalışma ortamına sahip olmak için çalışanların çalıştıkları şirketin kültürünü uyum sağlamaları ve bu kültürü benimsemeleri oldukça önemli.

Kariyer fırsatım var mı?

Start-up’ta çalışanların en büyük hayali çalıştığı girişimlerin gelişip büyüdüğünü görmek. Ancak böyle bir oluşumda yer almadan önce çalışmak istediğin start-up’ın geleceği hakkında fikir sahibi olmak da çok önemli. Bu nedenle çalışacağın girişimin pazardaki konumu ne? Firmanın sunduğu ürün ya da hizmet ile pazarın ihtiyaçları örtüşüyor mu? Kariyer gelişiminiz için geleceği olan bir iş yeri mi? Bu soruların cevabını öğrenerek seçim yapabilirsiniz.

Ne tür bir iş yapacağım?

Start-up’larda çalışmayla ilgili bir diğer durum ise görev tanımıdır. İşin çok olması ve çalışan sayısının az olması nedeniyle yeni kurulan girişimlerde çalışanların kurumsal firmalara nazaran işi daha hızlı ve kapsamlı öğrendiği bir gerçek. Ne tür bir iş yapacaksınız? Görev tanımınızda neler var?  Ne kadar özerkliğe sahipsiniz ve bu durum size uygun mu? Tüm bu sorulara yanıt vererek yeni girişimlerin sizin için çalışmaya uygun olup olmayacağını anlayabilirsiniz.