Arşivler

Çalışanın isteğiyle mesai saati değişti


Çalışma grupları oluşturan 28 kişilik gönüllü AvivaSA Çalışan Temsilciler Grubu, iletişim, kültür, liderlik, ödül, gelişim ve yönetim gibi konularda önerilerde bulunuyor, bu kararları hayata geçiriyor. Çalışanın bakış açısıyla alınan kararlar hem şirket motivasyonunu artırıyor hem de iletişimi kuvvetlendiriyor.
Tüm İK sistem ve süreçlerini çalışanların daha rahat ve huzurlu bir çalışma iklimi içinde bulunmalarını sağlamak amacıyla oluşturan AvivaSA Çalışan Temsilciler Grubu düzenli olarak tüm çalışanların memnuniyetine yönelik düzenlemeler yapıyor. Çalışan Temsilciler Grubu AvivaSA’nın mesai saatleri, yemek menüsü ve bunun gibi pek çok konuda karar veriyor. Çalışan bağlılığının ödüllendirildiği bir sistem olduğundan en büyük avantajımız yetenekli çalışanlarımızın memnuniyetini artırmak diyen AvivaSA Emeklilik ve Hayat İK Direktörü Yonca Taşçı sorularımızı yanıtladı.

Çalışan Temsilciler Grubu’nun etkinlik alanı ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?
Çalışan Temsilciler Grubumuz, işe her sene tekrarlanan çalışan memnuniyet anketi sonuçlarını ele alarak başlıyor. Sonuçlara göre belirlenen gelişim alanlarında uygulanmak üzere iyileştirme önerileri geliştiriyorlar. Verimli çalışma, iletişim, kültür, liderlik, ödül, müşteri ve ürünler, gelişim ve yönetim gibi başlıklarda çalışma grupları oluşturup tüm yıl bu alanlara odaklanıyorlar.

Öneriler kimlerin onayından geçiyor?
Tüm öneri geliştirme aşamalarında ekipler kendi departman arkadaşlarından da fikir ve geribildirim alıyorlar. Tüm bu çalışmaların sonucunda genel müdür ve genel müdür yardımcılarımızın olduğu yönetim kadromuza öneri sunumlarını gerçekleştiriyor. Üst yönetimimizin uygun bulduğu öneriler hayata geçiriliyor.

Bu grubun şimdiye kadar şirket için yaptığı en önemli öneri ne oldu? Örneğin mesai saatlerimiz. Özellikle büyük şehirlerde iş çıkışı yaşanan trafik yoğunluğu, çalışanların evlerine çok geç ulaşmaları ve özel zamanlarını trafikte geçirmelerine neden oluyordu. Çalışan Temsilciler Grubu’nun önerisiyle AvivaSA, Türkiye genelinde mesai saatlerini daha erkene alarak önemli bir değişiklik gerçekleştirdi. Böylece hem çalışanlarımızın trafikte bekleme süreleri azaltıldı hem de çalışan memnuniyeti artırıldı.

Sizce bu uygulamanın en büyük avantajı ne?
Bize göre en büyük avantajı; şirket içinde yaşanan sorunlara bir de çalışanın bakış açısı ile bakabilmek; onların kendi çabalarıyla gelişime açık alanların üzerinde yoğunlaşmalarını sağlamak. Çalışanlarımız kararlarda kendi görüşlerinin ne kadar önemsendiğine tanık olmakta ve bunu tüm çalışma arkadaşlarına da aktarabiliyor. Ayrıca şirket kararlarına yön verebilme, sergilenen takım çalışması ve üst yönetim ile iletişimin artırılması, bağlılığı olumlu yönde etkileyen unsurlar.

Kum-Para projesi ile çalışanlar performansa göre ek kazanç sağlıyor
Kum-Para projesi AvivaSa’nın satış ekiplerin yönelik geliştirdiği uzun vadeli teşvik uygulaması. Kum-Para ile çalışanlar çok yüksek oranlarda bir birikim sağlayabiliyor ve geleceklerini güvence altına alıyor. Çalışanlar Kum-Para’daki birikimlerini almaya 3’üncü yılından itibaren hak kazanıyor. Hak edilen tutarlar sistemde kalış yılına göre farklı oranlarda belirleniyor ve çalışan sistemde ne kadar uzun süre kalırlarsa birikim oranları da o kadar artıyor. Dolayısıyla başarılı çalışanların birikim tutarları daha yüksek oluyor.

AvivaSa Emeklilik ve Hayat İK Direktörü Yonca Taşçı
“AvivaSa’ya uzun süre başarı ile hizmet veren çalışanlarımız için ek bir ödül mekanizmasının devreye alınması ihtiyacını hissettik. Uzun süreye yayılan bir maddi kazanç fikri bu aşamada ortaya çıktı. Bu mekanizmanın iki ana amacını belirledik başarılı çalışanlarımızı daha çok ödüllendirmek ve AvivaSA’da uzun süre çalışmaya devam ettikçe kartopu etkisi ile büyüyen bir kazanç yarattık.” Yaklaşık 10 yıldır AvivaSA’da görev yapan bir arkadaşımızın söylediği “Keşke bu sistem 10 yıl önce başlamış olsaydı, bugün Kum-Para birikimimle kendi evimi satın alıyor olurdum” sözleri sistemin amacına ne kadar uygun algılandığını bize gösteriyor.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.