Avea çalışanları, İK’nın da desteğini alarak performans değerlendirme görüşmelerini sahneye taşıdı. Avea’lılar “Performans Kumpanyası” isimli oyunla hem eğleniyor, hem de süreçle ilgili bilgi sahibi oluyor.
Beş Avea çalışanının yarattığı “Performans Kumpanyası” isimli tiyatro oyunu, tüm şirketi hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyor. Şehir Tiyatroları’ndan oyuncu Deniz Yeşil Mavi’nin önderliğinde sahnelenen ve kurumsal yaşamın en önemli süreçlerinden biri olan performans yönetimini anlatan oyunda, performans sisteminin ne ifade ettiği, nasıl işlediği ve sistemdeki doğru bilinen yanlışlara değinilerek çalışanlarla yöneticiler arasında yaşanan durumlar hicvediliyor. Aynı zamanda çalışan-yönetici arasında yaşanan durumlar ve uzlaşma aşamasında İK’nın rolü de anlatılıyor. “Performans yönetim sistemi toplantılarında bu yıl her zaman yaptığımız bilgi paylaşımı seansları yerine yaşanan örneklerden yola çıkarak sisteme yönelik hatırlatmalar yapalım istedik. Kendi çalışanlarımızın bu örnekleri tiyatro skeçleri ile anlatıyor olması hem daha sıcak bir bağ kuracağını hem de komik örneklerle daha akılda kalıcı olacağını düşünerek Tiyatro Kulübü oyuncularının programda yer almalarını istedik.” diyen Avea İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Vekili Şengül Demircan ile oyun ve oyunun çalışanların üzerindeki etkisi üzerine konuştuk.
Bu fikir nasıl hayata geçti?
İnsan kaynakları olarak performans yönetimi sürecindeki adımları çalışanlarımıza hatırlatmak üzere bilgilendirme toplantılarımız oluyor. Özellikle performans sisteminde çalışan yöneticilerin rollerini, sık yapılan hataları esprili bir şekilde anlatıp, akılda kalıcı mesajlarla vurgulayarak anlatma fikri bize cazip geldi.  Buradan yola çıkarak sisteme yönelik hatırlatmayı tiyatro oyunu ile gerçekleştirme kararı aldık.  Tiyatro kulübümüzün üyelerinin kendi yazdıkları skeçlerde oynayacakları keyifli bir program hazırlamalarını istedik. Böylece bu fikir ortaya çıktı.Hangi departmanlardan bu projeye ilgi daha fazla oldu?
Oyuncu kadromuz ağırlıklı olarak IT ekibinden farklı poziyonlarda çalışan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Bir arkadaşımız da İnsan Kaynakları ekibinden.

Çalışanlarınızın tepkisi nasıl oldu?
Toplantılara katılan çalışanlarımız hem kendi çalışma arkadaşlarını sahnede izlemenin keyfini yaşadı, hem de performans sistemi konusunda sıkılmadan bilgi sahibi oldu. Kendi iş hayatlarından anekdotları skeçlerde izlemek de katılımcılarımızı hem güldürdü hem de aslında yanlış bilinen doğruları veya doğru bilinen yanlışları etkili bir biçimde tekrar hatırlatmış oldu.

Oyunda neler anlatılıyor?
Toplam beş skeçten oluşan programda, performans sisteminin nasıl işlediğine ve sistemdeki doğru bilinen yanlışlara değinilerek çalışanlarla yöneticiler arasında yaşanan durumlar hicvediliyor. Örneğin ikinci skeçte doğru yetkinliklerin seçilmesinin önemi ele alınırken, beşinci skeçte ara değerlendirme döneminde doğru geribildirim verilmemesi neticesinde çalışan- yönetici arasında yaşanan durum ve uzlaşma döneminde İK’nın rolü anlatılıyor.

Ekibin profesyonelleşme planları var mı?
Tiyatro kulübü üyelerimiz bu deneyimin ardından kendilerine daha fazla güvenerek, daha da iyi işler çıkaracak. Hepsi çok yetenekli ve en önemlisi de istekli. Düzenli olarak bir araya geliyor, eğitmenleri eşliğinde yaratıcılıklarını, ifadelerini ve bakış açılarını geliştirebilecekleri çalışmalar çerçevesinde ses-nefes ve etkili beden kullanımı gibi konuların detaylı işlendiği eğitimler alıyorlar. Bu ay itibari ile profesyonel bir oyun ve oyuncu seçimi için hazırlık yapmaya başlıyorlar.
.
Cemil Seçkin – Kontrat ve Ödemeler Uzmanı
İK Grubu’nun da desteği ile ortaya keyifli bir çalışma çıkarttık. Oyuna hazırlandığımız günler iş yorgunluğunu unutuyorduk, hatta prova haricindeki günlerde, çalışmalarımızı ve birbirimizi özlüyorduk…

Özgür Değer – Rollout Program Yönetim Uzmanı
9 yıldır AVEA’da çalışıyorum. Aslında, daha önce hayatımızda olan bir süreci hem kendimiz hem de çalışanlar açısından ele aldık.  Diğer yandan insan kaynakları açısından bir farkındalık  da yaratmaya çalıştık. Bence çok güzel bir çalışma oldu.

Asuman Kürkçü – İş Zekası Kıdemli Uzmanı
Oyun, şirketlerde bir çok kişi tarafından sıkıcı olarak değerlendirilen  performans  sürecini daha  eğlenceli hale  getirmek  ve çalışanlara  bunu  anlatmak hedefiyle yola çıktı. Tamamen bizim yaşadığımız şeyleri oyuna yansıttık. İzleyen arkadaşlarımızın kendilerinden bir şeyler bulduklarını düşünüyorum.