Cardtek Grup bünyesinde eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Cardtek Academy’de zorlu eğitim sürecini başarıyla tamamlayan genç mühendisler, grup şirketleri bünyesinde staj ve iş imkanı buluyor.

Yüksek teknoloji odaklı hizmet ve ürünler sunan Cardtek Grup bünyesinde yer alan Cardtek Academy, bilişim sektöründe  yaşanan nitelikli çalışan açığına kaynak yaratmak amacıyla mühendislere eğitim veriyor. Mühendislik fakültelerinin son sınıf öğrencilerini, ödeme sistemleri yazılımları, EMV ve NFC konularında eğitebilmek adına konusunda uzman eğitmenler özel bir eğitim programı uyguluyor. Programa 2012 yılı sonunda Anadolu’daki üniversitelerin de dahil edilmesi planlanıyor. Cardtek Academy’nin Reşitpaşa’daki merkez binasında gerçekleştirilen eğitimler isteğe bağlı olarak şekillendirilebiliyor ve birkaç saat ile tüm gün arasında değişen aralıklarla sürüyor. Eğitimini tamamlayan mühendisler, grup şirketler bünyesindeki stajlarını tamamladıktan sonra grup içinde veya grubun hizmet verdiği bankacılık sektöründe kariyerlerine devam edebiliyorlar. Cardtek Grup İnsan Kaynakları Grup Müdürü Tülin Çakmak, Cardtek Academy ve Cardtek İnsan Kaynakları faaliyetleri üzerine sorularımızı yanıtladı.
Cardtek Academy eğitiminden geçen genç mühendisler ne gibi öncelikler ve ayrıcalıklar kazanıyor?
Cardtek Academy, konusunda uzman eğitimci kadrosuyla, mühendislik fakültelerinin üçüncü ve son sınıf öğrencilerini ödeme sistemleri yazılımları, EMV ve NFC konusunda eğitiyor. Bilişim sektöründe  nitelikli çalışan açığına önemli bir kaynak oluşturan projeye, bu yılın sonunda Anadolu’daki üniversitelerin de dahil edilmesini planlıyoruz. Reşitpaşa’daki merkez binada gerçekleşen eğitimlerimiz isteğe bağlı olarak şekillendirilebiliyor, birkaç saat ile tüm gün arasında değişen aralıklarla sürüyor. Eğitimini tamamlayan mühendisler öncelikle grup şirketler bünyesindeki stajlarını tamamladıktan sonra grup içinde veya grubun hizmet verdiği bankacılık sektöründe kariyerlerine devam edebiliyorlar. Cardtek Academy,  dış eğitim ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra, grup çalışanlarının iç eğitim seviyelerinin yükseltilmesi ve eğitimci adayı olarak yetiştirilmeleri konusunda da özel bir program uyguluyor.
Academy’deki eğitimlerini tamamlayan kaç kişi bugüne kadar Cardtek bünyesinde işe başladı?
Cardtek Academy’de zorlu eğitim sürecini başarıyla tamamlayarak 20 genç mühendis 2012 yılının ilk yarısında iş başı yaptı.
Bu yıl kaç kişi eğitim alıyor? Hangi pozisyonlar için işe alım planlıyorsunuz?
Cardtek Akademi programı kapsamında bu yıl 20 öğrenci eğitim aldı. Önümüzdeki yıl için ise eğitimini tamamlayarak işe alınacak öğrenci sayısının 50 kişi olacağını öngörüyoruz.  Bu nedenle Akademi bünyesinde yetiştirme programlarına ağırlık vermeyi planlıyoruz. Ağırlıklı olarak yazılım uzmanı, iş analisti ve proje yöneticisi pozisyonları için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.
Çalışan bağlılığı için ne gibi uygulamalarınız bulunuyor?
Cardtek Grup bünyesinde yeni bir iş tarzı olan Cardtek Life ile sosyal bir ortam oluşturduk. Cardtek Academy ile eş zamanlı başlatılan Cardtek Life programının hedefi; çalışanların kuruma bağlılıklarının artırılması ve takım ruhu bilincini güçlendirmek. Cardtek Life etkinlik programımız aynı zamanda ailelerin de katılımına açık olarak destekleniyor. Grup bünyesindeki gönüllü katılımcılardan oluşan sosyal faaliyet komitesi üyelerinin her birinin bir aktivite sorumluluğu üstlendiği ve yıllık olarak hazırlanan Cardtek Life etkinlik programı çerçevesinde çeşitli geziler, kültürel etkinlikler, yarışmalar, spor müsabakaları, yöresel yemek günleri düzenleniyor. Çalışanlar Cardtek Academy’de aldıkları eğitimler sayesinde sürekli olarak iş hayatında kendilerini geliştirme ve yenilikleri yakından takip etme fırsatı yakalarken, Cardtek Life etkinlik programı sayesinde de iş hayatının stresinden uzaklaşma ve keyifli aktivitelerde yer alma şansına sahip oluyorlar.
Adaylarda hangi özellikler aranıyor, nelere dikkat ediliyor?
Şirketimiz personelinin yüzde 70’i bilgisayar, elektronik, matematik ve endüstri mühendislerinin oluşturduğu ürün / proje geliştirme ekibinden oluşuyor. Bu ekibin yüzde 22’si inovasyon çalışmalarına direkt olarak iştirak eden yöneticiler. Şirket bazında ise inovasyon faaliyetlerine direkt iştirak eden çalışan şirket personelinin yüzde 28’ini oluşturuyor. Bu personelin, ortalama kıdemi 4 yıl, yaş ortalaması ise 34. Söz konusu personelimizin yüzde 80’inin lisans ve/veya yüksek lisans düzeyinde mühendislik eğitimi almış kişiler olduğunu da vurgulamak isterim. Bu tablodan da anlaşıldığı üzere Cardtek Grup olarak çalışan seçimi konusunda uzman, yenilikçi ve inovatif fikirlere açık kişilerle çalışmayı tercih ediyoruz. Yurtdışında büyüme hedeflerimize paralel olarak yurt dışında  görevlendirilmesi planlanan Teknoloji Grubu çalışanlarımıza, İngilizce seviyelerinin yükseltilmesine yönelik eğitimler için de kurum bünyesinde destek sağlıyoruz. Yeni personel seçiminde, değerlendirme sistematiğine ‘gelişim odaklılık’ ve ‘yaratıcılık’ kriterleri eklenerek, işe alınacak adayların, yetkinlik bazlı sorular ile yenilikçilik altyapılarının da değerlendirilmesi ve ölçülmesi sağlanıyor.