Arşivler

“Çevreye ve insana duyarlı olmak kazandırıyor”

Konut sektörünün liderlerinden Soyak Yapı, çevreye duyarlı projeleriyle büyük başarılara imza atmayı sürdürüyor. Olympiakent’te ilk 2 günde 1000 konut satan şirket, çevreye gösterdiği özeni; çalışanlarının güvencesi ve geleceği için de gösteriyor.

Yılda yaklaşık 4000 konut satışı gerçekleştirerek hızla büyüyen Soyak Yapı, kurulduğu 1961 yılından bu yana gerçekleştirdiği çok sayıda projeyle modern yaşam alanları sunuyor. “Her şeyden önce müşterilerimizin değişen yaşam anlayışlarıyla ilgili tüm beklenti ve ihtiyaçlarını belirleyip, insanlara daha rahat ve çağdaş biçimde yaşayabilecekleri ortamlar sunan konut projeleri gerçekleştirmeyi amaç edindik.” diyen Soyak Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel sorularımızı yanıtladı.

Soyak Yapı’nın şimdiye kadarki çalışmalarından bahseder misiniz?1960’lı yıllarda çeşitli fabrika ve sosyal tesis projelerini hayata geçiren Soyak,ilk konut projesini 1970 yılında gerçekleştirdi.

1972–80 yılları arasında aralarında 2141 konut inşa eden Soyak, 1975’te ilk yurtdışı projesiniLibya’da gerçekleştirerek adını Türkiye dışında da duyurmaya başladı. 80’li yıllarda değişim yaşayan Türkiye ekonomisinin de etkisiyle yurtiçi ve yurtdışında atağa kalkan Soyak, 1985’te yarattığı 1536 konutluk Soyak Göztepe Sitesi ile konut sektöründe farklılık yaratan bir firma olduğunu kanıtladı. 2000’li yıllarda ise gerçekleştirdiğimiz modern projelerle İstanbul’un her iki yakasındaki tüketicileri daha iyi bir yaşama davet ediyoruz. Anadolu yakasında 3 bin konuttan oluşan, 320 bin m² alan üzerine kurulu Soyak Yenişehir’in son 2 etabı da 2004’te tamamlandı ve sahiplerine teslim edildi. Soyak Yenişehir böylece artık tamamen yaşayan bir site haline geldi ve tümüyle satıldı. İstanbul Avrupa yakasında 1 milyon m² alan üzerinde kurulu, 3500 konutluk Soyak Olympiakent projesi ile faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Olympiakent en fazla yeşil alana sahip konut projelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Çevrenin korunması adına nelere dikkat ediyorsunuz?Soyak Olympiakent’te doğal çevreye zarar vermeden oluşturduğumuz konutlar, şehrin bunaltıcı havasından ve gürültüsünden uzaklaşıp soluk alacak bir alan arayanlar için mükemmel bir çözüm oluşturuyor. Soyak’ın Çevre, İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği politikaları, yönetim tarafından önemli çevresel boyutlar ve riskler dikkate alınarak oluşturuldu. Oluşturulan bu politikalar, periyodik olarak yapılan toplantılarında gözden geçiriliyor ve gerek duyulduğu takdirde güncelleniyor. S oyak, çevre politikası dahilinde ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:1999 İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yönetim Sistemi standartlarının gerekliliklerini karşılayan entegre bir yönetim sistemi oluşturduk. Bu sistemi işletirken etkinliğini ve verimliliğini de sürekli iyileştiriyoruz.

Çalışanlarınızda çevre bilincini arttırmak adına ne tür çalışmalarınız var?Yıl içinde belirli dönemlerde personelimize çevre konusunda eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerde hangi bölümde çalışırsa çalışsın tüm personel, çevre yönetim sistemi standartları ve prensipleri, çevre mevzuatı hakkında bilgilendiriliyor. Ayrıca konu hakkında her zaman ulaşabilecekleri bir kaynak olarak İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Yönetim Sistemi kitapçığı basılarak tüm çalışanlara dağıtılıyor.

Çalışanlarınıza sunduğunuz eğitim ve gelişim olanakları neler?Soyak’ta tüm çalışanlar için yapılan eğitim ihtiyaç analizi sonucunda alınan bilgiler, performans değerlendirme sonucunda elde edilen çıktılar ve bireysel talepler birlikte değerlendirilerek çalışanlarımızla ilgili her yılbaşında yıllık eğitim planı düzenlenir. Ayrıca bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz kariyer yedeklemesi çalışmasıyla, belirlediğimiz kriterlere uygun tüm çalışanlarımızın ”yetenek havuzu” uygulamasına dahil olmasını sağlıyoruz ve bu   uygulamayı  bundan sonra da periyodik olarak her yıl yapmayı planlıyoruz.

Seçme ve yerleştirme faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz?
Seçme ve yerleştirme faaliyetlerimiz üç turdan oluşan mülakat yöntemi ile yürütmekle birlikte İnsan Kaynakları takımının, ilgili süreçte test kullanımı ve kişilik envanterleri ile yetkinlik envanteri belirleme çalışmaları devam ediyor. Bunun sonucunda mülakat yöntemini destekleyici veriler elde etmeyi planlıyoruz.   

Genel müdürlüğünüzde hangi birimlerinizle ve kaç kişiyle faaliyet gösteriyorsunuz?
Toplam 350 çalışanı olan şirketimizde beş Genel Müdür Yardımcımız ve onlara bağlı takımlar mevcut. Pazarlama ve Satış, Müşteri Hizmetleri, Finans, Muhasebe, Müşteri Takip, İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri, Proje ve Lojistik takımları bulunuyor. Ayrıca Genel Müdüre doğrudan bağlı Danışmanlar, Mevzuat Takımı, Arsa Geliştirme, MIS, Hukuk ve Kurumsal İletişim takımları bulunuyor.   

Şimdiye kadar yürüttüğünüz projelerden sizi en mutlu eden proje hangisi oldu?Bu proje hiç kuşkusuz Soyak Olympiakent projesi. Satışa çıktığımız ilk 2 gün içerisinde 1000 daire satıldı ve halen satışları büyük bir hızla devam ediyor. Soyak Olympiakent tamamlandığında 450 bin m²lik yeşil alan içeren ve aynı zamanda 50 bin ağaçtan oluşacak bir koruyu da içinde barındıran Türkiye’nin en fazla yeşil alana sahip konut projelerinden biri olacak. Ufak bir kasaba büyüklüğündeki bu yerleşim alanı 1 milyon m² arsa üzerine kurulu, 3500 konutluk bir proje. Soyak Olympiakent’ te, daire satın alan kişilere koşu ve bisiklet parkuru, tenis kortları, basketbol ve plaj voleybolu sahalarının yanı sıra yüzme havuzu, buz pisti, kaykay sahası, tırmanma duvarı gibi olanaklarla ayrıcalıklı bir yaşam sunuluyor.

Kurum olarak geleceğe ilişkin hedefleriniz neler?
Bu yıl İstanbul dışında da projeler geliştirmeyi  de hedefliyoruz ve bu hedefimize ulaşmak için ilk olarak İzmir’den yola çıkıyoruz. Soyak olarak hedeflerimizi kaliteli  süreçler  ve insanların daha iyi yaşayabilmelerine yapacağımız katkı üzerine kurduk. Önümüzdeki dönemde de daha iyi hizmet vererek büyüyeceğiz.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.