adoreLego’yu Türkiye’ye getiren Adore Oyuncak’ın Yönetim Kurulu Başkanı Esin Yürür, namı diğer Bayan Lego, “Çocuklarla uğraştığımız için tecrübeli eleman çok önemli” derken eğitimli çalışan bulmakta zorlandıklarına dikkat çekiyor. Yürür, “Çalışanlarımla hem işimizi hem de hayatımızı paylaşıyoruz. Dürüst ve iyi niyetli çalışanlara kapımız açık” çağrısı yapıyor.
15 yıl önce Türkiye’de oyuncak piyasası yeni yeni şekillenmeye başladığında Dünyanın dört bir yanında ilgi gören ve öğretici oyuncakları arasında yer alan Lego’nun Türkiye distribütörlüğünü alan Adore Oyuncak’ın sahibi Esin Yürür, Lego’yu Türkiye’de büyütmeyi başaran isim. Lego’yla oyuncak pazarında faaliyet gösteren Adore Oyuncak’ın, kısa bir süre sonra  oyuncak üreticisi Bandai’nin Türkiye distribütörlüğünü de aldı. Şu anda Bandai’nin ürettiği ve tüm dünyada 50 milyona yakın erkek çocuğunun takip ettiği Ben10’in oyuncaklarını da satışa sunuyor. Adore Oyuncak İstinye Park mağazası dışında perakende de büyümeyi hedefleyen Esin Yürür, bunun yanı sıra Türkiye’ye özellikle kız çocukları için yeni oyuncak markaları getirmeyi de planlıyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve aynı okulda pazarlama üzerine yüksek lisans yapan Yürür. Eczacıbaşı İlaç ve Eczacıbaşı Yapı Grubu içinde yer alan Vitra bölümünde ve Pak Holding’de pazarlama ve satış bölümlerinde 7 yıl kadar ürün yöneticiliği, ürün grup yöneticiliği ve pazarlama ve satış müdürlüğü yaptıktan sonra kendi işini kurmaya karar vermiş. Yürür, 1997 yılından beri kendi şirketi olan Lego, Bandai, Ravensburger ve Revell markalarının Türkiye temsilcisi Adore Oyuncak’ı yönetiyor. “Tüketim ürünleri pazarlaması profesyonel yaşamımın en önemli parçası ve bu kapsamda oyuncak pazarlaması da keyifle çalıştığım çok eğlenceli bir alan” diyen Yürür ile İstinye Park’taki mağazasında ziyaret ettik ve iş hayatını konuştuk.
Türkiye’deki oyuncak sektörüyle ilgili 2011 yılı beklentileriniz neler?
Türkiye oyuncak sektörü kurumsallaşma sürecinde olan ve nispeten küçük bir sektör. Artan milli gelirimize ve gelişen ekonomimize bağlı olarak ülkemizde oyuncak tüketimi de artıyor. Ayrıca Türkiye’de oyuncak sektöründe perakende satış noktalarının sayısı da günden güne yükseliyor. Bütün bu gelişmeler nedeniyle istihdam artışı olmasını ve gelecekte de daha da artmasını bekliyorum.
Sektörde eleman açığı var mı?
Sektörde eleman açığından çok, çalışanların ciddi eğitim eksiği var. Elemanlara yatırım yapılmadığını görüyoruz. Çocuklarla uğraştığımız için tecrübeli ve eğitimli eleman çok önemli. Ancak genç ve yeni gelişen bir sektör olduğundan iş yeri sayısı son birkaç yıldır yeni yeni artmaya başladı. Tecrübeli eleman eksiği ciddi problemler yaratıyor.
Çözüm önerileriniz var mı?
Sektördeki firmaların eleman kalitesine daha önem veren, yatırım yapan bir bakış açısı geliştirebilmesiyle ve sektörel derneklerin eğitime ağırlık veren çalışmalarıyla çözülebilir.
Sektör çalışanlarını nasıl bir gelecek bekliyor?
Bu yeni gelişen bir sektör olduğu için kariyer imkanları oldukça zengin. Artık konu ne olursa olsun, başarılı olmak için kesinlikle uzmanlaşmak gerekiyor. Çocuklar üzerinde uzmanlaşabilen kişiler için özellikle pazarlama ve satış alanında her zaman imkanlar var.
Çalışma ortamınızı oluştururken nelere dikkat ettiniz?Biz şirketimizde hiyerarşinin çok hissedilmediği, çok samimi bir aile ortamında çalışıyoruz. Genel anlamda birbirine yakın bir grubuz. İşimizi yaparken eğlenmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Herkesin görevleri sorumlulukları ve bunları yapmasını sağlayacak yetkileri var. Bu durumun herkes için çok motive edici olduğunu düşünüyorum. Ayrıca grup çalışmasının önemini savunuyorum. Bunu sağlayabilmek için profesyonel kurumlardan destekleyici motivasyon çalışmaları alıyoruz.
İşinizdeki öncelikleriniz neler?
Her zaman dürüstlüğe, iyi niyete ve çok çalışmaya önem veririm. Bana yalan söylenmesini hiç kabul etmem. Hata yapmak iş akışı içinde son derece olabilecek bir iştir. Hatasını açıkça anlatan ve gizlemeyen herkese sonuna kadar destek olurum ve sorunu birlikte çözmeye çalışırım. Aksini ise hiç affetmem. Ayrıca yeterince çaba göstermemek ve sonuna kadar uğraşmamak benim hiç hoş görmeyeceğim konulardır.
Sizce, oyuncakların çocukların dünyasındaki yeri nedir?
Oyuncaklar çocukların gelişmesine onları eğlendirerek yardımcı olan unsur ve çocukların hayatındaki en önemli şeydir.
Sizin ilk oyuncağınız neydi?
Benim sarı saçlı çok güzel bir bebeğim ve legolarım vardı.
Boş zamanlarınızı nasıl geçiriyorsunuz?Seyahat etmek, müzik özellikle de caz ve sinema vazgeçilmezlerim arasında.