Dijital dönüşümle birlikte markalar arasında farklı birçok alanda rekabet yaşanıyor. Bu rekabetin kendini en çok gösterdiği yerlerden biri de Google sıralamaları. Buradaki iyileştirmelerin başrolünde ise SEO uzmanları yer alıyor. Peki, SEO uzmanı kimdir ve ne iş yapar?

SEO uzmanı nedir? 

Dijital dünyaya açılan kapı olan Google’da bulunabilir olmak, bütün firmaların öncelikleri arasında yer alıyor. Bu alanda başarılı olabilmek ise iyi bir SEO uzmanıyla çalışmakla mümkün oluyor. Peki, SEO uzmanı nedir? 

SEO uzmanı, arama motorlarına yardımcı olan kişidir. Web sitelerini, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarına uyumlu hale getirebilmek için analiz eder, rapor sunar ve uygulamada destek olur. Bunun sonucunda da web siteleri arama motorlarında üst sıralara çıkarak, trafiklerini arttırır. (Kaynak: https://www.seocu.com/uzman)

Yukarıdaki kısa tanımdan da görüleceği üzere, özellikle pandemi ile hayatımızdaki önemi oldukça artan dijital dünyada yani Google’da, firmalar en önlerde yerini almak istiyor. SEO uzmanları firmalara SEO hizmetini freelancer olarak ya da firmaların bünyesinde verebiliyor. Aynı zamanda bu alanda kendini geliştirenler, çeşitli dijital ajanslarda da çalışma imkanı bulabiliyor.

İyi bir SEO uzmanı nasıl olunur?

SEO’nun temellerini ve Google’ın çalışma prensibini öğrenin

Uzman olmak için önce temel bilgilere yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin; Google siteleri nasıl tarar ve indeksler? Arama motoru botları sitelerde ne görmek ister? Bu konulara yoğunlaşarak bir başlangıç yapabilirsiniz.

Google nasıl çalışır?

Google, kâr amacı güden bir kuruluştur. Google’ın bugünlere gelebilmesinin nedeni, şüphesiz kaliteli arama motoru hizmeti veriyor olmasıdır. Google’a bir arama sorgusu girildiğinde, bu sorgu ile eşleşen tüm web sayfaları çekilir. Milyonlarca alakalı sonuç olacağı için arama motoru algoritmaları bulduğu sonuçları yüzlerce faktöre göre sıralar. İşte, bu faktörleri taşıyan bir web siteniz varsa ilk sıralarda yer alabiliyorsunuz.

Kendi web sitelerinizi oluşturun ve denemeler yapın

Sektördeki profesyoneller ile konuştuğunuzda, çoğu konuyu deneme yanılma yöntemiyle öğrendiklerini söyleyecektir. Kendinize denemeler yapabileceğiniz web siteleri kurun. Artık bir web sitesi oluşturmak çok kolay. Web sitenizi oluşturabileceğiniz çeşitli ücretsiz uygulamalar mevcut. Örneğin; hiçbir yazılım dili bilmeden wordpress tabanlı bir site kurabilirsiniz. Bunun yanında, az da olsa HTML öğrenmeniz de size fayda sağlayacaktır. Oluşturduğunuz web sitenizde, öğrendiğiniz temel SEO tekniklerini uygulayın ve içeriklerinizi sürekli optimize edin. Kelimelerinizde ilerleme alana kadar belli aralıklarda optimizasyonlarınızı sürdürün ve böylelikle doğru yöntemi öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Google araçlarını öğrenin ve kullanın

Google, web site sahiplerine bazı ücretsiz analiz araçları sunmaktadır. Bunlar; Google Analytics ve Google Search Console araçlarıdır. Bu araçları örnek sitenize kurarak denemeler yapın. SEO uzmanı olmak isteyen adayların bu araçları iyi bir şekilde kullanması gerekmektedir.

Google Analytics nedir?

Google Analytics aracı ile web sitelerinizin ziyaretçi trafiğini ücretsiz ölçebilirsiniz. Bunun yanında, site ziyaretçilerinin hangi sayfada, ne kadar süre geçirdiğini, sayfa görüntüleme adetlerini ve sitenize nereden geldikleri gibi spesifik verileri görebilir, karşılaştırma analizleri yapabilirsiniz. SEO uzmanları, yönetiminde olan web sitelerini, haftalık, aylık ve yıllık periyotlarda analyitcs aracıyla inceler ve raporlar hazırlar.

Google Search Console aracı nedir?

Google, site sahipleri ile arasındaki iletişimi sağlamak için Search Console aracını kullanmaktadır. Web sitenizin Google’daki görünümü, tarama ayarları, site haritası ve sitenizin güvenlik problemlerini bu araç ile görebilirsiniz. Bu araç ile sitenizdeki hataları görebilir, hızlı çözümler üretebilirsiniz. Bu nedenle SEO uzmanlarının kullanması ve bilmesi gereken önemli araçlar arasında yer almaktadır.

Sürekli kendinizi geliştirin

Hiçbir SEO uzmanı, hiçbir zaman doruk noktasında öğrenemez. Bunun sebebi, Google’ın sürekli değişen ve gelişen bir yapıya sahip olmasıdır. Bu gelişmeleri sürekli olarak takip etmeli ve yönettiğiniz sitelerde uygulamasınız. Yerli ve yabancı güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz birçok blog sitesi mevcut. Bunun yanında güncel konferanslar ve etkinliklere katılabilirsiniz.

Teknik SEO bilginizi geliştirin

SEO’nun teknik tarafını öğrenin ve kendinizi geliştirin. Bir web sitesinde uygulanması gereken teknik adımlar vardır. Bu adımları uygulayarak, sitenizin taranmasını ve dizine eklenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin; mobil kullanılabilirlik, sitenin hızı, CSS ve JavaScript eklentileri gibi konular üzerinde kendinizi geliştirmelisiniz. Bu faktörler, sitenizin Google’daki görünümünü etkileyen maddelerdir.

Mükemmel bir içeriğiniz olabilir; ancak teknik SEO hatalarınız varsa, Google bu içeriklerinizin farkında olmayabilir ve sıralamalarda gözükmeyebilirsiniz. Bu nedenle, teknik problemlerinizin olmadığından ve Google botlarının sitenizi doğru taradığından emin olmalısınız.

İçerik hazırlama ve içerik optimizasyonu konusunu öğrenin

SEO’nun önemli konularından biri de içeriklerdir. Hatta bilinen bir tabirle söylemek gerekirse; “İçerik kraldır” Evet içerik kraldır, ancak kaliteli içerik kavramı daha önemlidir. İçeriklerde kullanılan başlıklar, anahtar kelime tekrarları, içerik bütünlüğü gibi konular üzerinden içeriklerinizi sürekli optimize etmeli ve kaliteli içerik kavramını öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO uzmanlarını takip edin ve ağınızı genişletin

Çok iyi bir uzman olsanız bile, bazı karmaşık problemlerde tıkanabilir ve yardım almak isteyebilirsiniz. İşte bu gibi sorunlarda imdadınıza, network’ünüz yetişecektir. Bunun yanında sektörde ismini duyurmuş ve başarılı işler yapan uzmanlar mevcut. Bunları sosyal medya üzerinden takibe almanızı ve paylaşımlarını takip etmenizi öneririz.

Hatalarınızı gelişim fırsatı olarak görün ve sabırlı olun

SEO ile ilgili akademik bir eğitim bulunmamaktadır. Bu nedenle çoğu konuyu denemeler ve hatalarla öğrenebilirsiniz. Bu nedenle hata yapmaktan korkmayın. Öğrenmeyi ve gelişmeyi hiçbir zaman bırakmayın.

SEO’nun önemli bir diğer konusu da sabırlı olmaktır. Sitenizde her şeyi mükemmel de yapsanız, Google’ın bu mükemmeli görmesi ve değerlendirmesi için belli bir süre gerekmektedir. Dolayısıyla sitenizde yaptığınız iyileştirme ve geliştirmeler sonrasında Google’a zaman vermeli ve sabırlı olmalısınız. Unutmayın ki SEO uzun bir maraton koşusudur. Hedefe hemen ulaşmak mümkün değildir. Zaman içerisinde yapılan her geliştirmeniz Google tarafından ödüllendirilecektir.